Skocz do zawartości

Firefox 4.0 jest w fazie beta testów


Ralliart

Recommended Posts

Stabilność? Niech najpierw wezmą się za zasobożerność i bajery znane nam z Opery. Opera 10.60 to gwóźdź do trumny dziadowstwa Microsoftowego jak i Firebirda. Bez jaj, jak dziś założyłem sobie dostęp do skrzynki na innym kompie... i zapuściłem ponad 1.5k maili... i nie miałem (bo niby skąd) skrzynki adresowej, to Opera JEDNYM kliknięciem wyciągnęła na podstawie odebranych maili kontakty i wpisała mi je do skrzynki... i to nie trwało wieków. Zrobiło się to w momencie kliknięcia, nie wiem ile to jest: pół sekundy? W życiu nie widziałem takiego speeda. To jest firmowa skrzynka, więc kontaktów jest ok 100. Po prostu masakra a pamiętać należy, że co każdy update Opera chwali się zwiększaną wydajnością...

I gdzie tu FF? Poczekam na stabilną wersję, bo testowa może się krzaczyć. W końcu jak sama nazwa wskazuje: jest to testowa wersja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Ale Opera też potrafi żreć zasoby, jak nie wyłączam lapka, tylko hibernuję to po 3 dnia opera potrafi zabrać sporo pamięci. Obecnie zajmuje mi 960 MB w ramie. Choć w sumie mam otwartych 19 zakładek i chyba 4 razy tyle w koszu, a jak wiadomo opera przechowuje zamknięte zakładki wraz z historią, do tego 6000 usuniętych wiadomości z kanałów rss i skrzynki w koszu, 2000 nieprzeczytanych wiadomości rss i niezliczona ilość przeczytanych maili :)

Firefox nie dorównuje operze i chrome przede wszystkim w szybkości renderowania strony. Przy kilku tysiącach elementów DOM FF jest wyraźnie wolniejszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

No to Micz sam widzisz jak wydajny jest kombajn zwany Operą, że mieli tyle tematów na bieżąco. Czasami Opera potrafi się zakręcić ale to widać po tym jak zżera cały rdzeń. Wtedy restart aplikacji "pomaga" w 100 %.

Ja w przypadku Opery "ograniczam" się tylko do www i klienta poczty. Choć większych wymagań nie mam, to jednak cieszę się, że ma mnóstwo opcji, których użytkowanie nie zabija sprzętu (ani samego softu powodując crashe).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Ja od niedawna korzystam z czytnika rss, choć chyba przesiądę się na inny, bo niestety w operze nie da się grupować kanałów w katalogach. W sumie dopiero teraz zobaczyłem, że Opera Unite u mnie cały czas była włączona, a z tego nie korzystam. Firefox przebija Operę tylko jednym, wtyczkami. Dzięki nim można zmienić zwykłą przeglądarkę w niemal wszystko, nawet narzędzie do robienia prostych screencastów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

To jest fakt. Gdy ponad rok temu konkretniej zacząłem bawić się Operą (na poważnie myśląc o odejściu od FF) bałem się braku wtyczek. W sumie, to o nich już zapomniałem, ale czasami ... aż łezka w oku się kręci na wspomnienie tego co fani FF potrafili napisać. Praktycznie gdyby ściągnąć i wgrać do FF cały ten szmelc z netu to mielibyśmy (prawie) kompletną maszynkę "do wszystkiego". Jak już pisałem, czas robi swoje i po prostu przestało się korzystać z tego i tamtego.. ale nadal pozostaje mały niesmak w Operze... ten brak wtyczek. Jedyne do czego społeczność Opery się przydaje to do produkcji nowych skórek... ale to chyba małe pocieszenie po utracie NoScript, FoxyProxy, FastVideo Downloader, itd itp....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Mi najbardziej się przydają narzędzia developerskie, niby opera ma DragonFly, ale daleko mu do FireBuga i innych dodatków.

W operze funkcje wtyczek mają spełniać widżety, ale nie mają tak duzej funkcjonalności jak wtyczki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

  • 2 weeks later...

Wrócę do domu to zobaczę... to zawieszacza :). Jakoś dziwnym trafem wersja 64 bit FF3 ani razu nie zadziałała mi stabilnie (wrzucałem różne wersje). Ciekawe czy i tm razem będzie ten sam bug... nie wnikam w to, czy Opera jest 32 bit czy 64, ale w to, czy oddany do instalacji przez producenta soft jest sprawny czy nie :).

Oj taka mała usczypliwość, w sam raz na rozpoczęcie dnia ;D. Wrócę to sprawdzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

OK jako, że już trochę używam nowej wersji kilka za i przeciw się należy:

1. Wygląda jak... Opera i szczerze mówiąc jest to bardzo widoczne

2. Nie współpracuje dobrze z personasem i jeżeli macie zainstalowany jakiś motyw to na 99% znikną wam przyciski minimalizuj, maksymalizuj i zamknij z prawego górnego narożnika

3. Jeden język - tylko angielski. Dla mnie żaden problem, ale dla osób przyzwyczajonych do korzytsania ze słownika może to byc problem

4. W sumie nowy wygląd można testować przy użyciu tematu MX 3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

NIE MA SŁOWNIKA?!??!?!?!??!??!:)!?!?!??!??!!?!?!?!??!?!?!?

Heh, dobrze że nie ściągnąłem tego szajsu. Najnowocześniejsza na rynku przeglądarka jest BEZ SŁOWNIKA?:) LOL?:)

To co, mam mieć odpaloną Operę, FireFoxa 3, Worda czy GaduGadu żeby mieć sprawdzanie pisowni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

To jest wersja angielska, więc pewnie ma angielski słownik, no i to beta, więc nie ma co się dziwić. R.U.S.E. Beta też nie miała polskiej wersji językowej, a teraz jak był darmowy weekend to już miał pełną polonizację, a nie tylko polskie napisy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Ja często uczestniczę w beta testach, ale tylko narzędzi których używam, w końcu to jest też w moim interesie, żeby wykryć bugi. No i w beta testach gier jeśli mnie interesują, bo zawsze można pograć za darmo w coś nowego, nawet jak ma błędy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

  • 2 weeks later...

Panowie jest już wersja beta 2 która zawiera pełną polonizację - zapraszam do testowania. Wypada nadmienić, że w obecnej fazie wersje beta 1 i beta 2 instalują się niezależnie od posiadanej instalacji wersji 3.6 firefoxa. Dodatkowo każda instaluje się we własnym folderze. Według mnie na tym etapie przeglądarka jest nieźle skonfigurowana i daje radę ze wszystkim. Nie uświadczyłem do tej pory problemów ze stabilnością.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Zainstalowałem sobie nowego firefox'a i pozytywnie mnie zaskoczył, znaczy nie, żeby się jakoś wyróżniał, ale wreszcie dorównuje szybkością renderowania strony operze i chrome. FF 3.6 zamula przy dużej ilości elementów DOM, czyli powiedźmy ponad 4000. Niestety nie ma jeszcze firebuga pod FF 4.0, tak już bym się przesiadł na 4.0.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

  • 4 weeks later...

Aktualną wersją bety Firefoxa jest beta3, niemniej dzisiaj ma premierę 4 wersja beta tej przeglądarki (polska wersja to nadal beta 3). Do najważniejszych zalet nowej wersji przeglądarki am należeć wsparcie dla rendrowania stron za pomocą GPU. Na razie nie dla wszystkich i trzeba uruchomić wspomnianą funkcje ręcznie, ale nie ma przeszkód, by w przyszłych edycjach przeglądarki było to standardem.

D2D status:

Direct2D is not turned on by default for Firefox 4 beta 4. (We weren't confident enough to turn it on for all users.)

However, all the code in Firefox 4 beta 4, and it should work reasonably well for everyone.

We really need testers, both on the beta and on nightlies. (We plan to enable Direct2D in nightlies as soon as beta 4 is tagged and branched.)

To turn on Direct2D: Go in to about:config and set mozilla.widget.render-mode to 6, and gfx.font_rendering.directwrite.enabled to true.

To turn off Direct2D, once it is on by default, set mozilla.widget.render-mode to 0.

To check whether you are running with Direct2D, go to about:support and look at the bottom. (Once bug 586046 lands, there will be even more information about your graphics card in there.)

Please look out for memory usage, rendering speed, and any rendering problems you might see. Also focus on interactions with plugins like Flash.

I na deser Tab Candy - nowa funkcja na razie w fazie aplpha

http-~~-//www.youtube.com/watch?v=1Nfx98L_nUk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

  • 3 weeks later...

A ten tag audio nie powinien być dorzucony do jakiegoś skryptu pierw? Wiecie - co z tego, że FF go ma, skoro nie będzie na czym i gdzie go używać :)

Niedługo dojdzie do tego, że będziemy mogli wpływać na sprawność przeglądarki tak bardzo iż jak grzyby po deszczu pojawiać się będę pytania: "Dlaczego muli mi FF???". 

Nie wiem, czy to wszystko powinno iść w takim kierunku. Ja jestem chyba tradycjonalistą, tzn Flash, Java, podstawowe, acz rozbudowane skrypty forumowe, przejrzysta strona internetowa i jednolite kolory. A przeglądarka = klient poczty przychodzącej, słownik i szybkość. 

I najważniejsze - kilka podstawowych pluginów, skonfigurowanych domyślnie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Mylisz się, HTML 5 i CSS3 (trzeba je traktować razem bo bez CSS3 HTML 5 dużo by stracił) to ogromny krok na przód, ma wiele funkcji, których mu brakowało w HTMLu 4 i CSS2, choćby formularze, są na prawdę bardzo poprawione.

A czemu flash miałby mieć monopol na treść osadzaną na stronach zwłaszcza, że html 5 będzie mniej ważył. Strony będą chodzić szybciej, bo dzięki możliwości korzystania z dowolnych czcionek,gradientów nie trzeba będzie używać aż tylu elementów graficznych.

Podoba mi się to rozwiązanie Tab Candy, mam nadzieje, że w Operze to skopiują :), a jeśli nie to poważnie będę rozważał przesiadkę na FF4.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Faktycznie fajnie to działa, choć na filmiku można było oddalać widok, co powodowało, że można mieć nieograniczoną ilość grup, tu tego nie widzę, przynajmniej standardowe ctrl+rolka nie działa. Brakuje mi też speed diala znanego z opery, czy choćby najczęściej odwiedzanych stron znanych z chrome. Jest już firebug dla ff4beta5 więc mogę pożegnać już ff3 :P. Tylko w operze mam juz zapamiętanych tyle hasłe :), nie chce mi się tego od nowa wprowadzać :P. Nie podoba mi się też wyszukiwarka przy pasku adresu, w operze jak zacznę pisać pojawiają się dostępne wyszukiwarki, tu muszę oddzielnie kliknąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Gość
Ten temat jest zamknięty i nie można dodawać odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...