Skocz do zawartości

Norwegowie nie próżnują - Opera Unite


Rogal

Recommended Posts

Dokładnie dzisiaj w internecie pojawiła się długo oczekiwana rewelacja od programistów Opery - mowa o systemie Unite, który za pomocą kilku kliknięć sprawi, że nasz stacjonarny komputer stanie się serwerem dla znajomych. Przy użyciu prostego menu nawet komputerowy "newbie" udostępni wybrane zasoby dyskowe swoim znajomym.

Brzmi fajnie, ale co konkretnie wchodzi w skład tego "kombajnu"? Oto kompletna lista:

Udostępnianie dokumentów (File Sharing): Dziel bezpiecznie pliki ze swojego komputera bez potrzeby umieszczania ich na serwerze. Najpierw wybierz katalog, z którego chciałbyś udostępnić pliki. Opera Unite wygeneruje wtedy bezpośredni adres URL do tego folderu. Dając znajomym ten link, będziesz mógł dzielić z nimi pliki bez potrzeby korzystania z obcych serwisów internetowych.

Serwer internetowy (Web Server): Prowadź pełną stronę internetową ze swojego komputera, używając serwisu Opera Unite Web Server. Po zaznaczeniu folderu zawierającego swoją stronę możesz ją udostępnić innym, używając otrzymanego adresu Opera Unite. Opera Unite automatycznie rozpozna indeks plików i stworzy stronę według twojego projektu.

Odtwarzacz multimediów (Media Player): Gdziekolwiek jesteś, ciesz się swoją muzyką dzięki udostępnianiu plików MP3 i listy utworów z dowolnego urządzenia. Po wybraniu folderu zawierającego twoją listę utworów użyj bezpośredniego linku Opera Unite, by odtworzyć swoją muzykę na jakimkolwiek urządzeniu zawierającym nowoczesną przeglądarkę.

Udostępnianie zdjęć (Photo Sharing): Dziel się swoimi zdjęciami bezpośrednio ze swojego komputera, bez potrzeby umieszczania ich w sieci. Kiedy wybierzesz folder ze zdjęciami, usługa wygeneruje galerię z miniaturami twoich fotografii. Po kliknięciu miniatury otworzy się zdjęcie w oryginalnej rozdzielczości.

Strefa relaksu (The Lounge): To samodzielny czat działający w twoim komputerze. Twoi znajomi mogą mieć dostęp do tego czatu poprzez bezpośredni link, który nie będzie od nich wymagał zakładania konta na jakimkolwiek serwisie. W zależności od twoich ustawień prywatności, możesz wprowadzić do twojego serwisu wygenerowane hasło, by mieć kontrolę nad tym, kto dołącza się do twojego kanału dyskusyjnego.

Lodówka (The Fridge): Zostawiaj wiadomości w wirtualnej lodówce swoich przyjaciół. Dzieląc się bezpośrednim linkiem do swoich lodówek, ty, twoi znajomi i rodzina możecie bezpiecznie wymieniać prywatne wiadomości w czasie rzeczywistym.

Całość wraz z pojawieniem się 10tki. Zainteresowani mogą pobrać wersję laboratoryjną (gorzej niż alpha) na stronie Opery (odradzam - po co się zrażać i ładować niekorzystnymi emocjami?).

A tu macie jakże wymowny filmik ----->

Brzmi nadwyraz ciekawie, a jak mówią przedstawiciele norweskiej Opery to nie wszystko i solidna paczka upgradów poleci do sieci już niedługo. Jednocześnie będzie to naprawdę dobre rozwiązanie, kiedy chce się przesłać nieogarniętemu znajomemu/krewnemu paczkę z upgrade'ami do Archlord'a albo innego softu. A jak to się będzie miało do transferu? Podejrzewam, że nawet dobrze, bo my tylko udostępniamy, pobieranie jest w kwestii zainteresowanych.

Mnie osobiście cieszy opcja media player - podejrzewam, że nie byłoby w tym nic złego, gdyby ktoś od czasu do czasu dawał stosowne info na forum o tym, że można posłuchać muzyki.

btw Ralliart nie da się jakoś doinstalować czegoś, co pozwoli na wyświetlanie filmików z YT w oknie postu? Żeby nie trzeba było klikać by oglądać i przenosić się na stronę YT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Z tym udostępnianiem to nie jest tak kolorowo. Zależy jakie kto ma łącze. Ja mam wysyłanie 320 kbps, nie jest to za szybko jka bym miał choćby wystawić zdjęcia z imprezy to ludzie trochę by poczekali. Już wolał bym wrzucić na pocztę i rozesłać wszystkim, wysyłam tylko raz do netu dla wszystkich, a nie każdy ciągnie indywidualnie. Ale samo rozwiązanie mi się podoba z 2 powodów, po pierwsze Internet przyspiesza, po drugie świetnie sie nadaje do przekazywnia mniejszych plików. Webserwer tez dobry bo mozna mieć prostą stronkę, chociaż mi to nie potrzebne, bo moge sobie porty na routerze przekierować i mieć normalny serwer.

EDIT:

obejżałem ten filmik i to trochę mydlenie oczu, bo przecież ta komunikacja też odbywa się przez jakiś serwer poredniczący, inaczej komunikowac mogły by się tylko osoby z zewnętrznym ip (przynajmniej jedna z osó:).

EDIT2:

Zainstalowałem. Calkiem fajnie to działa, jak narazie nie miałem żadnych problemów. Web serwer jest niestety biedy i tak naprawdę ma bardzo wąskie zastosowanie, nic konkretnego nie da się na nim zrobić. Ale tego akurat się spodziewałem. W moim przypadku dzielenie się muzyką i większymi plikami mija się z celem, bo ludzie zamulili by mi łącze :D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Hmm nie wiem co tu testować :), wszystko jakość tego oprogramowania w duzje mierze zależy od łącza internetowego, to jest jedyna rzecz, która je ogranicza, no i może brak obsługi php + baza danych przy webserwerze. Ja niestety nie dysponuje wystarczającym uploadem żeby sprawdzić przydatność tego narzędzia (głównie chodzi o udostępnianie plików i muzyki).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

No jest brak obsługi php, ale to jest alfa więc nie wymagajcie cudów :D. W sumie to sam chciałem to opisać ale jestem w pracy więc bym się tym nie pobawił... i ktoś mnie ubiegł :D.

Co do problemów z szybkością: przeglądarki wypluwają dane a nie je jakoś masowo ściągają więc serwery muszą mieć hiper upload, dlatego nasze domowe łącza ... mogą nie wyrabiać :). Co nie zmienia faktu, że Opera wzięła się ostro do roboty. I te linki do plików... kto by pomyślał. Czyżby wreszcie ktoś "pomyślał"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

btw Ralliart nie da się jakoś doinstalować czegoś, co pozwoli na wyświetlanie filmików z YT w oknie postu? Żeby nie trzeba było klikać by oglądać i przenosić się na stronę YT.

Pewnie, że tak - jest nawet specjalna wtyczka.

Edit: Zainstalowana

A w temacie: Opera była kombajnem, ale to już jest wyjście w stronę Nero i "damy Ci wszystko w jednym"... moim zdaniem przesadzili... co prawda nie będę się wypowiadał za Japończyków z łączami 100/100, gdzie to ma niezły sens.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Jak dla mnie rewelacja, choć ideologia trochę naciągana. Kilka funkcji przydatnych, kilka niepotrzebnych (z mojego punktu widzenia), ale widać, że chłopaki coś robią i nie boją się wdrażać nowości. Zgadzam się, że im więcej nie zawsze znaczy tym lepiej, bo jak wiadomo wszystko ma swoją cenę w tym wypadku w postaci obciążenia łącza, pamięci i procka, ALE w przypadku Opery jestem spokojna, bo ta przeglądarka zawsze była szybka i łatwa w dostosowywaniu do indywidualnych potrzeb użytkownika. Jeśli kombajn okaże się za ciężki, sądzę, że dadzą możliwość używania samych ostrzy. Ale potestujemy, zobaczymy... na razie nie mam sprawnej maszynki w domu, więc mogę tylko pogdybać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Gość
Ten temat jest zamknięty i nie można dodawać odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...