Skocz do zawartości

Karta graficzna


michal807

Recommended Posts

Witam,

jestem nowym użytkownikiem forum więc od razu proszę o wyrozumiałość jeśli napisałem w złej zakładce.

Do rzeczy.

Chcę zakupić nową kartę graficzną, do gier, jaką polecacie?

Mój zestaw to:

Procesor: AMD Athlon X2 5200 (2,7GHz).

Pamięć ram: 5GB 800MHz

Płyta główna: MSI K9N Neo 2

Zasilacz: Logic 500W

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Może zacznijmy do kart używanych:

1. Powercolor Radeon HD 4870X2 2GB

Zdecydowanie jeden z dawnych liderów wydajności, który nadal ma sporo potencjału.

2. GAINWARD GTX460 768MB

Co prawda okrojona wersja, bo pełna i droższa ma szynę 256bit i 1GB ram, ale propozycja jak znalazł. Nowy proces technologiczny, niezła cena i wydajność na poziomie. W tych cenach konkuruje z Radeonem 5770 i wydaje mi się, że jest od niego lepsza. Z kolei nieco tańszy model GF450 ma szynę 128bit. Za tą cenę kicha. Oczywiście wypada wspomnieć, że jest to FERMI.

3. GIGABYTE GEFORCE GTX280

Wysoko wyceniona karta, ale też niebanalna propozycja na dodatek z szyną pamięci 512bit

To na razie tyle. Masz jakieś szczególne upodobania jeżeli chodzi o markę Nvidia/ATI?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Konkretna maszynka do ogrzewania pokoju :D. Z GTX295 na pokładzie każdy komputer to idealna platforma do gier. Mi osobiście w tym zestawie brakuje tylko większej ilości ram.

Mógłbym stanąć z nim w szranki moim pecetem:

1. Proc: Core i7 920

2. Grafa: Gigabyte 5870HD

3. Płyta: Gigabyte EX58-DS4

4. Ram: 12GB DDR3 A-DATA

5. Zasilacz: Chieftech 750W

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Znaczy tak jeśli chodzi o ramy to myślę, że 4GB starczy spokojnie:), a w razie czego to mogę jeszcze potem drugie 4 dokupić.

Także zastanawiałem się nad procesorem I7, lecz myślę, że jest dużo droższy od Phenom'a a on daje radę.

Jeżeli chodzi o kartę graficzną, to radeon jest droższy, a Geforce tańszy i ma 512bitów.

Jeśli mógłbyś podać jakąś tanią hurtownie ze sprzętem lub sklep, to był bym bardzo wdzięczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Tyle, że GTX295 to mimo wszystko technologia sprzed roku, brak obsługi DX11, ogromne zapotrzebowanie na prąd i przede wszystkim karta dwurdzeniowa, a nie wszystkie gry będą ją wspomagać. Na tym tle lepszym wyborem byłby Ge Force 470/Radeon 6870.

Jeżeli chodzi o moje zakupy to najczęściej jest to allegro.pl i porównywarka cen w sklepach skapiec.pl. Oczywiście w tym drugim przypadku posiłkuję się opineo.pl na którym możesz sprawdzić jaką reputację ma dany sklep. Ze znanych mi tanich sklepów: esc.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Do firm się nie przywiązuj jakoś szczególnie, ale w przypadku Twoich propozycji można je skomentować.

1. Gigabyte 6870:

Najlepsza karta w zestawieniu, najniższy proces technologiczny i najlepsze wyniki w benchmarkach. Małe zużycie prądu oraz relatywnie niskie temperatury.

2. MSI 460 Cyclone:

Fabrycznie kręcona, niezłe niereferencyjne chłodzenie. Z drugiej strony zużycie prądu, grzeje się i jest najsłabsza w zestawieniu. Na jej korzyść przemawia najniższa cena zakupu.

3. Zotac 470:

Bezpośredni konkurent Radeona 6870, ta sama cena, ale: jest głośniejszy, ma większe zapotrzebowanie na prąd i pracuje w wyższych temperaturach. Bardzo duży plus za niereferencyjne chłodzenie.

Osobiście wziąłbym 6870, bo przemawia za nią to, że jest to najnowsza konstrukcja i na dodatek bardzo udana. Oczywiście trzeba wspomnieć o tym, że jej cena jest przeszacowana o jakieś 100 zł w stosunku do zaleceń AMD i jest to następca Radeona 5770, a nie 5870 jak mogłaby sugerować nazwa. Niemniej w tym segmencie cenowym nie znajdziesz nic szybszego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Nie ma sensu ładować takich kart w ten zestaw, ponieważ Athlon X2 5200 będzie je spowalniał do poziomu wydajności karty z segmentu gf9600gt. Przy tym "zasilacz" jaki posiadasz przedstawia żenujący jeśli nie tragiczny poziom jakości. Droga w kierunku kolejnych wattów, czy tez ilości pamięci ram na karcie graficznej nie ma sensu. Stwierdzenie "(...)ostatnie gry to wychodziły na nvidie typowo" jest skutkiem bardzo sprawnego marketingu nvidii, niczym poza tym. Nvidia nie jest w stanie obecnie wytrzymać konkurencji względem ATI i robi co może.

Zastanów się na czym Ci najbardziej zależy, i ustal konkretny fundusz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Dokładnie, Logic to marka... taka sobie. Nie żeby jakaś tragiczna, ale jakby to powiedzieć... Logic robi między innymi obudowy. Żeby sprzedawać je na masową skalę wrzuca do nich zasilacze. Aby komplety się sprzedawały to zasilacze muszą mieć dużo watów na naklejce i niską cenę. W przypadku zestawienia z droższymi producentami, te modele wypadają dość blado (chodzi o utrzymanie jak najmniejszej różnicy napięć przy obciążeniu). Niemarkowi producenci bez mrugnięcia okiem naklejają "500W" i więcej na modele, które nie dość, że nie trzymają norm to jeszcze nie dorównują dużo słabszym modelom droższych producentów. A skoro już inwestujesz w płytę główną, dysk, procesor, pamięć, kartę graficzną czy system operacyjny (OEM) to wiedz, że zaoszczędzenie tej stówki na prawdę nie wyjdzie ci na dobre.]

Co do tego procka to też szału nie ma. Choć wystarczy do takich gier jak choćby Battlefield: Bad Company 2, to gdybyś chciał zagrać w coś mocniejszego... poszukaj innego procka. Ilość pamięci wystarczy jak najbardziej i to na dług czas, ale CPU nie da rady przy super kartach graficznych. To znaczy: nie osiągniesz dużego wzrostu wydajności po przeskoczeniu z karty za 300 zł (GTS 250 / 9800 GTX) na model za 600 zł (GTX 460).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Gość
Ten temat jest zamknięty i nie można dodawać odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...