Skocz do zawartości

Premiera Radeonów 6xxx


Ralliart

Recommended Posts

Jak wiecie już jutro oficjalna premiera Radeonów serii 6xxx. W sieci pojawiły się już pierwsze testy i na gorąco można zacząć komentować ich wyniki. Nie omieszkam zacząć jako posiadacz Radeona 5870.

1. Wydajność - pierwsze testy pokazują, że nowe Radeony mogą śmiało konkurować z dużo droższym GeForce 470, co napawa znacznym optymizmem. Mnie osobiście najbardziej jednak interesował dystans do Radeona 5870 i tutaj pierwsza, miła dla mnie, niespodzianka: 5870 jest nadal minimalnie szybszy od 6870. Mimo wszystko mały zawód, bo teoretycznie jest to model wyższy niż wspomniana seria 5. Na dodatek spora różnica jest w 3D Mark Vantage, gdzie 5870 ma wyraźną przewagę punktową.

2. Cena - tutaj już zdecydowanie nowy Radeon bije na głowę całą konkurencję, bo sugerowana cena Radeona HD 6850 to ok. 650-700 zł, natomiast Radeon HD 6870 ma średnio kosztować ok. 850-900 zł. Przy cenie średniej 1250zł za 5870 zapowiada się niezła rewolucja na rynku, bo 6870 ma szansę stać się hitem sprzedażowym ostatniego kwartału. Wypada wspomnieć, że główny konkurent 6870, czyli GeForce 470 kosztuje ok 940zł.

Podsumowując pierwsze spostrzeżenia. Radeony serii 6 nie są krokiem w tył - to spore osiągnięcie dla AMD które za jednym zamachem wprowadza nową architekturę i nowy proces technologiczny. Jak już wspominałem Radeony serii 6xxx mają ogromny potencjał na stanie się liderem sprzedaży w ostatnim kwartale. AMD nie zrobiło kroku wstecz, to mimo wszystko nadal krok naprzód biorąc pod uwagę strategię Nvidii i jej odgrzewane kotlety. Następny skok wydajności przyjdzie zapewne z serią 7, ale na nią trzeba jeszcze poczekać. AMD ma udany produkt, a Nvidia ponownie zostaje w tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Jak to w tyle...przecież wydali Fermi dla najuboższych :)

Generalnie nowe Radeony to także obniżenie cen w ich poprzednich, ciągle dobrze sprzedających się produktach. Co do tych niewielkich różnic pomiędzy 5870 a serią 6xxx - samo AMD zapowiedziało, że to niewielkie zmiany kosmetyczne względem poprzedniej serii. 

Niemniej jednak fajnie to wszystko wygląda, bo można dobrą kartę kupić za niewiele więcej. 

edit:

W grudniu będzie premiera GeForce GTX580 - może się znowu nieco zamieszać, bo to będzie raczej Fermi II - obniżony pobór prądu i niewiele większa wydajność. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Trochę spóźnione, ale zawsze :).

AMD w tym przypadku po prostu ... robi sobie z klientów jaja. Co oznacza typowe nazewnictwo?

Oto prosta odpowiedź:

1. X___ - oznacza generację,

2. _X__ - oznacza segment rynku,

3. __X_ - oznacza model z danego segmentu.

Czasami trzeci człon powstaje na zasadzie spowolnienia topowego modelu a czasami zmiany zachodzą znacznie większe, poprzez gruntowne wycinanki (patrz: 5830 vs 5870). 

Patrząc na model np. 5830 wiedziało się, że ma się coś lepszego niż 5770, ale jak mi się wydaje, AMD w akcie desperacji (dobra sprzedaż GTX 460) posunęło się do małego oszustwa, łechcąc ego swoich zakompleksionych klientów. I TAK MODELE SERII 6800 BĘDĄ ODPOWIEDNIKAMI 5700, lolz (klient kupując towar w cenie _7__ dostanie pudełko z napisem _8__, prawda że wygląda to ładniej? Toż to przegięcie!

A do tego (na radkach) nie można wyłączyć antyaliasingu ;p.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Tydzień po premierze nowej serii kart. Postanowiłem sprawdzić jak z dostępnością i cenami nowych kart, zarówno na allegro jaki w sklepach. Po dosyć krótkiej analizie rzuca się tylko jedno na usta. Ceny nowych kart AMD to rozbój w biały dzień. Z obiecywanych pułapów cenowych nie pozostało nic. Jak słusznie zauważył Przem0l AMD swoim nazewnictwem połechtało próżność userów, ale w sklepach pracują twardzi kapitaliści i doszli do wniosku, że ta numeracja im służy.

Case 1 Radeon 6850

Skąpiec: Ceny wahają się od 627zł do 905zł (sic!)

Uzasadnienie cen? Absolutnie żadne, bo wszystkie mają identyczne taktowanie i (prawie) wszystkie mają niereferencyjne chłodzenie. Jedynie Asus EAH6850 ma podniesione taktowanie rdzenia (o całe 15Mhz) i kosztuje w najtańszej wersji 739zł (dostępny w jednym sklepie). W tym wypadku na pochwałę zasługuje jedynie sklep saturion.pl (to nie jest jego reklama!) który oferuje kartę HIS H685F1GD w cenie 627zł. Jest to jedyna karta z referencyjnym chłodzeniem.

Allegro:

Masakryczny wybór, aż 2 aukcje z kartami nowymi za 799zł + używka wystawiona za 889zł.... pozwólcie zostawić to bez komentarza

Case2 Radeon 6870

Skąpiec: od 856zł do 1105zł

Ponownie wszystkie karty mają identyczne parametry i tym razem żadna nie ma zmodyfikowanego układu chłodzenia. Wszystkim którzy myśleli, że ceny są normalne odpowiadam: nie są. Jedynym sklepem który oferuje tą kartę w normalnych cenach jest Pixmania.pl (856zł), który na opineo nie cieszy się dobrymi ocenami (średnia ledwo ponad 6,3/10). W całej reszcie sklepów trwa radosne nabijanie kabzy, bo kart są oferowane od 999zł wzwyż. Ponownie również mamy kwiatek od ASUSA który wypuścił kartę Asus EAH6870 z taktowaniem podniesionym o całe 15 Mhz i jest wyceniana na 1061zł LOL. Nie mogłem oczywiście odpuścić sobie sprawdzenia komputronika i co widzę? Radeon 6870 kosztuje... uwaga proszę usiąść... 1219zł. :blink: Za zbliżoną cenę można dostać GIGABYTE GV-R587UD-1GD, który posiadam. Wspomnę też fakt, że wojownicze ramie tego sklepu czyli benchmark.pl podawał ceny poniżej 900zł. Dalej nie chciało mi się szukać, bo straciłem wszelką nadzieję na dobrą ofertę.

Allegro:

Tutaj najtańsza oferta to 978zł, a najdroższa 1029zł. Jest kilka aukcji, ale szału nie ma. Ponownie jest jedna używka za 980zł, co wobec aukcji wokoło wydaje się bardzo wygórowaną ceną.

Miałem nadzieję na bardziej konstruktywny post, ale wydaje mi się, że na tym etapie nie ma szans na jakąkolwiek normalną cenę za karty z serii 68x0. Pozostaje cierpliwie czekać na opadnięcie pierwszego szału zakupowego, albo totalny brak zainteresowania, bo może wtedy ceny osiągną właściwy poziom. Jeden chlubny wyjątek wiosny nie czyni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

A nVidia nie śpi :D. GTX 580 zrywa z profesjonalnym wykorzystaniem sprzętu i zostawia w zasadzie tylko gry (CUDA). Wycięcie tego co nie różniło zbytnio GTXów od TESLI spowodowało ponoć duży wzrost wydajności, przy:

1. zmniejszeniu temperatury,

2. zmniejszeniu prądożerności,

3. zmniejszeniu ceny.

A wszystko z powodu zmniejszeniu rdzenia o ~300 milionów tranzystorów odpowiedzialnych za wykorzystanie GeForce GTX do celów innych niż granie czy wsparcie dla domowych aplikacji (CUDA). Profesjonaliści odpuszczą sobie GTXy a gracze dostaną jeszcze lepszą zabawkę. Good job team!

Nic tylko czekać na odpowiedź ze strony AMD. Ciekawe czy taka diametralna zmiana polityki nVidii będzie miała wpływ na politykę AMD.

A ceny (Ralliart) Radków 68xx były do przewidzenia - nowość (i to w okresie przedświątecznym) po prostu MUSI był obłożona podatkiem ... od nowości. I to nie tylko w Polsce: ebay http://computers.shop.ebay.com/Graphics-Video-TV-Cards-/27386/i.html?_trkparms=65%253A12%257C66%253A2%257C39%253A1%257C72%253A4030&rt=nc&_nkw=6870&_catref=1&_dmpt=PCC_Video_TV_Cards&_npmv=3&_sticky=1&_trksid=p3286.c0.m14&_sop=15&_sc=1

Jest tam cała masa tych (6870) karcioszek, a ceny zaczynają się od 240$, co przy aktualnym kursie w/g NBP http://www.nbp.pl/kursy/kursyc.html 3,8839 daje 692,136 zł, czyli 7 stów (free shipping xD).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Gość
Ten temat jest zamknięty i nie można dodawać odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...