Skocz do zawartości

modernizacja


moczmen

Recommended Posts

Witam!

Chce zmodernizować komputer:

procesor: pentium D 3,2 Ghz

ram: 1GB

karta graficzna : Radeon x1300

płyta głowna: Asus P5ND2

zasilacz: Chieftec 350W

teraz pytanie:

Chce wymienić kartę graficzną, na coś lepszego. Zastanawiałem się nad GF8600GT bądź GF 9600GT... czy zasilacz to uciągnie? Jeżeli nie, to co byście polecili w miarę wydajnego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Fajna ta twoja płyta główna :) Do 16 GB RAMu może niby obsłużyć w całkiem przyzwoitej częstotliwości. 

Chcesz uzyskać większą płynność w grach i aplikacjach? Czy chodzi o same gry? I jaki budżet całkowity modyfikacji? 

Ja przede wszystkim dołożyłbym RAMu, bo na dzień dzisiejszy 1 GB to bardzo mało. Grafika - 8600 nie jest złe, ale jakbyś znalazł gdzieś tanio 8800 byłoby jeszcze lepiej. Dlatego podaj nam budżet, a my coś wybierzemy. 

Co do zasilacza - 350 W Chiefteca powinno dać, radę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Pierwsza sprawa: zasilacz co prawda Chieftech, ale 350W, może być mało. Konfiguracja sprzętowa sugeruje, że jest w kompie od początku, a to zdecydowanie kwalifikuje go do wymiany.

Druga sprawa: PCI-E 2.0 różni się od PCI-E 1.0 głównie wydajnością zasilania jakie jest w stanie dostarczyć karcie. Problem ten rozwiązuje zastosowanie bezpośredniego zasilania karty z zasilacza.

Podsumowując:

GeForce 8800 - ok 110W

Pentium D 3,2 Ghz - ok 85W

to już sporo jak na kilkuletni zasilacz, który raczej nie ma sprawności 80+. Jeżeli z tych 350W moc wyjściowa wynosi ok 250W będzie krucho z napięciem. Dobry zasilacz 400W powinien rozwiązać sprawę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Proc w sumie dałby radę może na lepszej grafie, ale:

1. jest mniej wydajny od 5 letniego AMD Athlona X2 2,5 GHz, nawet po podkręceniu go (P4) do 3,5 GHz (testowane osobiście).

2. Pentium D to choć 2 fizyczne rdzenie to jednak w przypadku obciążeniu ich różnymi zadaniami nie masz co liczyć na 2x większą wydajność niż na 1 rdzeniu. FSB nie wyrobi (podziękuj Intelowi za architekturę zastosowaną w D).

Praktycznie rzecz ujmując (jak masz okazję) spróbuj pożyczyć od kogoś Radka 3850. Jak miałbyś jednak kupić... to też bierz 3850, ceny są niskie (oczywiście używki). Przy podobnej cenie masz więcej FPS, a o to chyba chodzi). Pomyśl o dołożeniu pamięci, bo 1 GB też może być wąskim gardłem (nie wiem w co grasz, ale nawet dla starszych gier 1 GB "na wszystko" obcina FPSy).

Naturalnie PSU jest już przechodzony, nie musisz jednak ładować kasy w markowy model, Modecom jakoś sprzedaje swoje zasilacze i mało osób po nich jedzie. 400W powinno spokojnie starczyć na jakiś czas, pamiętaj tylko, że ekonomia idzie do przodu. Tak ekonomia - więc nowe i tanie niekoniecznie musu wytrzymać tyle co stare kupione kiedyś. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Dzięki za zainteresowanie się tematem.

Mała zmiana planów. Mam na oku starszej daty zasilacz 700W(taki mocny ze względu na wydajność) i kartę GF GTS250. Ram już jest dołożony. I te dwie rzeczy wyczerpują budżet póki co.

Co do procka. To wyczytałem, że gry nie są tworzone pod 2 rdzenie. Ile w tym prawdy?

W ostateczności pomyśli się o intelu E5200 bądź E6300

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

700W brzmi nieźle, ale słusznie Ralliart, że zachowałeś czujność. Jaki to producent? Co do grafy, GTS250 to kawał dobrej karty (w sumie to 8800GTX o obniżonym poborze energii). A co do gier korzystających z 2 rdzeni - obecnie to większość z nich korzysta. Coraz więcej robi użytek z 3 rdzeni a grało się już w takie, które obciążały mojego Quada w 100%. Jak możesz niskim kosztem mieć E6300 to bierz śmiało. Stracić nie stracisz - tylko zyskasz i to spooorooo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

W Risena pograsz na Pentium D, bo to stare engine (nawet bardzo stare, lekki lifting z Gothica 3). Co prawda nie oczekuj rewelacji i zwróć uwagę na pamięciożerność tej gry. Nie chodzi mi nawet o samo wykorzystanie RAMu bo ono jest podejrzanie niskie (okolice 1,5 GB) ale o to, że tym noobom nie chciało się napisać 64 bitowej wersji gry. Sama gra (tak jak G3) pożera na luzach 4 GB pamięci, co oznacza, że bez sporego swapa (ustaw identyczne minimum jak i maksimum pamięci wirtualnej) będzie chodzić po prostu wolniej. Tak samo levele będą się wolniej ładować.

Co do zasilacza, odpuść 700W, weź mniej. Przecież nawet GTX 480 z Core i7 nie weźmie więcej jak 500W (więc 600W 80+ będzie jak znalazł i to ze sporym marginesem).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Gość
Ten temat jest zamknięty i nie można dodawać odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...