Skocz do zawartości

Komputer do 4500 zł


Micz

Recommended Posts

Na koniec września początek października będę kupował nowy komputer do wydania mam 4500 zł na sam piec. Złożyłem sobie konfigurację w komputroniku, wiem że drogi sklep, ale maja najfajniejszy konfigurator, komputer pewnie i tak złożę sam, cena też wzięta na podstawie komputronika, jak wyjdzie taniej płakać nie będę.

Oto moja konfiguracja:

Intel® Core™ i5-650 (3.2 GHz, 4 MB Cache, 2.5 GT/s) BOX 749 zł

Gigabyte GA-P55A-UD3R 639 zł

Kingston DDR3 2x 2GB 1333MHz Intel XMP CL7 Core i5 x 2 1018 zł

iBox Lynx 710 czarno - srebrna - bez zasilacza 110 zł

Samsung SpinPoint F3 500 GB (SATA II, 16MB cache, NCQ) x2 380 zł

Lite-ON BD-ROM iHOS104-37 black bulk (Serial ATA) 289 zł

Chieftec (CFT-750-14CS) 750W 409 zł

GeForce with CUDA GTX 460 Gigabyte 1024MB/256bit DVI&HDMI 899 zł

(PCI-E) OC

A teraz na czym mi zależy, Koniecznie 8 GB ramu, dwa dyski w raid 1, BD-ROM i płyta główna z USB 3.0.

Generalnie skłaniam się do Gigabyta, bo moim zdaniem robią świetne płyty, chciałem core i7, ale uznałem, że wezmę mocnego i5 zamiast najsłabszego i7, a i tak nie potrzebuję tych 8 wątków. Obudowa to oczywiście bez znaczenia wziąłem pierwszą lepszą.

Pytanie jeszcze do karty czy to dobry wybór, generalnie wolę nvidię ze względu na CUDĘ, może kiedyś z ciekawości się nią pobawię, ale to nie jest konieczne.

Czekam na propozycje.

EDIT:

Płytę pewnie zmienię, żeby miała chipset H55,H57 lub Q57, żeby obsługiwała układ graficzny w Core i5. Pewnie na coś takiego np.

Gigabyte GA-H57M-USB3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Widać, że ktoś dużo czytał i postarał się złożyć bardzo dobry zestaw :) Tylko, że komputronik prócz konfiguratora nie jest taki znowu fajny...sprawdź gral.pl i jego ceny :) 

Twój zestaw w ich cenach kosztuje 3697 złotych bez kosztów przesyłki kurierem. Czyli na oko jakieś 3720. Skoro chcesz wydać do 4500 złotych to mieścisz się w przedziale, a dla pocieszenia powiem, że zostaje Ci 780 złotych, które możesz włożyć w RAM, ewentualnie pokusić się i kupić mocniejszą grafikę, albo znaleźć ofertę na allegro i kombinować ze SLI.

Rozważyłbym płytę Gigabyte GA - H55M - praktycznie taka sama a 100 złotych tańsza na gralu. Ewentualnie pomyśl nad zmianą pamiątek na A-Data Gaming Edition, albo oszczędzone 780 złotych włóż w wyższą częstotliwość :) Chociaż schodząc do 1066 nie odczujesz różnicy, chyba, że na wykresach benchmarków, które zrobisz i wstawisz na forum (prawda?). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Moja propozycja:

Procesor: Intel i7 930 2.8GHz BOX 1026zł

Płyta: GA-X58A-UD3R X58 LGA1366 718zł

Pamięci: 2xA-Data 4GB PC1600 2x2GB CL9 Gaming 740zł

Grafika: Gigabyte GV-N460OC-1GI powiększ Gigabyte GV-N460OC-1GI 793zł

Dyski: 2xSamsung 500GB HD502HJ SATA II 16MB 300zł

Zasilacz: Chieftec CFT-750-14CS 360zł

BD-ROM: Blu-ray Combo Lite-On iHOS104 SATA 237zł

Obudowa: Cooler Master Elite 331 124zł

W sumie 4297zł bez przesyłki, ale wszystko w jednym sklepie - RAM.net (zaoszczędzisz na przesyłkach z kilku miejsc)

Dlaczego tak?

Proc - taktowanie ok, ale uwierz mi, że z perspektywy półtora roku nie żałuję zakupu Core i7 920

Pamięć - Niepotrzebnie atakujesz Cl7, w zupełności wystarczy Cl9 przy 1600Mhz (plus płyta ma możliwość dołożenia jeszcze jednego takiego zestawu - kiedyś będziesz miał 12 GB)

Płyta - X58 to chipset z najwyższej półki i tylko 80 zł różnicy. Brak USB3, za to 2x eSATA i 2x SATA3

Grafika - ta sama, ale 100 zł taniej

Dyski - też tanie, ale tylko 16 mb cache... sam nie wiem

Zasilacz - są tańsze i wydaje mi się, że nawet 700W by wystarczyło

BD-ROM - zawsze taniej

Buda - Cooler Master robi je naprawdę porządnie

+sugestia na koniec

Chłodzenie CPU Scythe SCNJ-3000 167 zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

W komputroniku nie zamierzałem kupować, poprostu mają duży wybór sprzętu i dobry konfigurator i wyszukiwarkę części.

Zastanowię się nad Twoją propozycją ralliart, core i7 kusi strasznie, tylko ma większy pobór prądu od i5, choć 20 Wat to nie tak dużo. No i szkoda mi trochę USB 3.0 wkońcu to nowa technologia, która pewnie już w przyszłym roku będzie standardem, a ja komputer kupuje na 2-3 lata, z ewentualną zmianą karty graficznej i dokupieniem ramu. Ale zobaczymy, kompa będę brał pod koniec września lub na początku października więc jest jeszcze trochę czasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Tak na dobrą sprawę Twoje wątpliwości powinien rozwiać kontroler USB3 na PCI-E - w końcu na płycie którą Ci proponuję są aż 4 PCI-Ex16 ;D Wydaje mi się, że w chwili obecnej USB3 nie ma przewagi nad USB2. Pendriv'e będzie niewiele szybszy (chyba, że będzie wspierał USB3, ale to oznacza zakup nowego), dyski SSD są paskudnie drogie, a zewnętrzne zwykłe możesz podpiąć po eSATA (podobnie jak SSD). Z testów które czytałem wynika, że mimo wszystko eSATA jest szybsze od USB3, zresztą jakoś mnie USB3 jeszcze nie przekonało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Fakt, że pendrive'y na USB 3.0 będą drogie pewnie. Na pewno przemyślę tą sprawę, w sumie zupełnie nie pomyślałem o kontrolerze na PCI-E :). Plusem dla tej płyty też jest obsługa SLI i CrossFire, tamta obsługuje tylko CrossFire, a że ja biorę raczej GF to dla mnie minus. Choć wątpie, żebym się bawił w dwie karty, nie jestem jakimś maniakiem grafiki :).

930 bierze 130 wat ;D, to prawie 2 razy więcej niż i5, ale może zdecyduje się na i7 860 on bierze 95 W.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

No i taka sprawa. Pisałeś Micz o tym, że nie potrzebujesz 8 wątków... ok, a 4 wątki? Bo widzisz, i5 ma 2 rdzenie (+HT) więc co z tego, że 4 aplikacjom przydzielisz po 1 "procesorze" skoro nadal dysponujesz tylko 2 rdzeniami. I3 to dual core a nie quad core. Różnica w cenie do i7 jest za mała żeby brać 2 rdzenie a jak pamiętam Micz, lubisz pobawić się wymagającym softem.

Tak samo pamięci, i7 lubi pamięci w triple, więc 6x 2 GB 1600@CL9 jest tym czego szukasz.

GeForce 460 występują w 2 rodzajach, bardziej obcięte są na ogół tańsze. Jak się domyślasz: "nie zawsze" więc sugeruj się ilością ROPów itp.

Tak poza tym fajnie się czyta, że minusem i7 jest pobór prądu, a jednocześnie wybierasz GF460 i 750W zasilacz, który bez solidnego obciążania będzie po prostu żarł więcej prądu (bo wraz z malejącym obciążeniem spada sprawność) :) .

Ogólnie "do czego ma on służyć"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Generalnie jako maszyna do pracy dla programisty, czyli mocy obliczeniowej nie muszę mieć jakiejś super, ale ramy już się przydadzą, bo obecne 4 GB wykorzystuje w 70-80%.

Co do karty i zasilacza, kartę wybrałem na podstawie średnich osiągów, uznałem, że do 1000 zł mogę na kartę wydać, bo lubię czasem w coś zagrać, a jak kupuję nowy komp to fajni móc zagrać na wyższych ustawieniach :). Co do zasiłki to wybrałem 750 W, bo szczerze mówiąc nie byłem pewien ile wystarczy więc wolałem dać za dużo niż za mało :). Co do poboru mocy przez GF 460, po to właśnie procesor intela z kartą zintegrowaną, żeby nie potrzebnie nie męczyć takiej karty do zwykłej pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

To tak:

1. jak 460 to tylko z 1 GB RAM a nie 768, ponieważ ten pierwszy ma (poza tym) szerszą szynę o 1/3 (256 vs 192), a cena jest o 50-100 zł wyższa.

2. za ok 1000 zł masz ... GTX 470 ..., czy muszę coś dodawać? :)

Trochę zeżre prądu, ale za to jaki kop? Walczy dzielnie z Radeonem 5870, więc lepszej rekomendacji chyba nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Myślałem nad tym GTX 470, ale wszystkie w akceptowalnej cenie mają chłodzenie referencyjne, więc odpada, myślałem też nad HD 5850, w końcu jest już openCL, więc nie muszę mieć karty z CUDĄ, a brak Physics mi nie przeszkadza. Uznałem, że wezmę też dobre słuchawki, z początku miały być 5.1, ale nie chcę jakiś średnich, a dobre kosztują sporo kasy, więc uznałem, że lepiej dobre stereo, padło n a Creative Aurvana Live!, które powinny mnie zadowolić. Tylko pytanie czy zintegrowana karta wykorzysta ich potencjał :), więc zastanawiam się na Xonarem DX, ale to znowu podnosi wydatki o 250 zł :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Xonar... więc jednak :)

Nie twierdzę, że jest to najlepszy wybór ... ale lepsze są znacznie droższe .

Co do Radka to może się wstrzymaj nieco, ma wyjść seria 6 za 2 miechy. Różnica będzie znikoma w stosunku do 5, of piątka po liftingu - żadne głębsze zmiany. Ale dzięki temu powinno być:

a. ciszej

b. chłodniej.

c. taniej.

d. szybciej (lepsza teseltacja itp)

może każda z tych statystyk tylko drgnie minimalnie, ale skoro wychodzi to za 2 mieszki to czy nie lepiej się wstrzymać?

Może mój ton jest zbyt pesymistyczny (co do zmian) ale pamiętam kotlety nVidii: za kazem było lepiej. Bo było. Ale tak jakoś bez szału (8800 GT ... 9800 GT ... GTS 250).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Tylko ja sprzęt będę kupował najpóźniej na początku października, więc mogę się nie doczekać.

Zastanawiam się, ale wtedy będę musiał coś poświęcić, i pewnie padnie na kartę, czyli wezmę to co zakładałem na początku, czyli GTX 460. Może uda się wywalczyć w sklepie jakiś rabat w końcu wydam u nich sporo kasy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Ciekawa oferta, ale ja raczej myślałem o 1156 niż 1366, wiem że 1366 jest bardziej przyszłościowy, ale ja i tak nie wykorzystam mocy tych nowych procesorów, więc nie wiem czy jest sens płacić więcej za tą platformę. Ale mam jeszcze czas na zdecydowanie się. Komputer będę zamawiał za około miesiąc więc jeszcze sporo może się zmienić :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Powiem szczerze: nie miej dylematów na ten temat, bo za powiedzmy 2 lata poczujesz różnicę :) Może na moim przykładzie: w styczniu 2009 poszedłem po bandzie i kupiłem i7, płytę na LGA 1366 i 12 GB ram. Do dnia dzisiejszego jedyną rzeczą jak się zmieniła w tym zestawie to karta grafiki. Jeżeli Intel nadal będzie kontynuował swoją politykę względem i7 i i9, to przynajmniej jeszcze przez rok ich ceny będą się trzymać na takim samym poziomie, a co za tym idzie kasa wydana 2 lata temu nie zdewaluowała się. Co więcej jest szansa na zmianę proca, gdy Intel zmieni architekturę (zgodnie z TIC TOC). Platforma LGA1366 według mnie jest obecnie najbardziej obiecującą inwestycją w sprzęt z górnej półki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Zastanawiam się nad monitorem też, w zasadzie już byłem zdecydowany na tego LG, ale teraz tak się zastanawiam czy nie lepiej wziąć mniejszy, ale z lepszą matrycą tylko bez podświetlenia LED, matryce TN są najsłabszymi matrycami niestety, choć też nie wiem czy ja zobaczę różnicę między TN, a PVA, MVA lub ISP. Chyba muszę niestety monitory z tymi lepszymi matrycami nie są zbyt powszechne, więc może być ciężko, żeby zobaczyć je na własne oczy w jakimś sklepie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

  • 2 weeks later...

Teraz zobaczyłem, że płyty Gigabyta na chipsecie X58 nie obsługują pamięci 1600 MHz, więc chyba musiałbym też zmienić pamięci na wolniejsze czyli 1333 MHz lub szybsze 2200 MHz, ale te drugie raczej nie wchodzą w grę ze względu na cenę. Choć na stronie, którą Ty podałeś niby jest napisane, że obsługuje, ale w sklepach i na stronie Gigabyta już nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

  • 4 weeks later...

No i dziś dotarł do mnie mój nowy komputer. Niestety nie mam jeszcze xonara, bo nie było w slepie, ale myśle, że w tym albo następnym tygodniu będę miał. Konfiguracja w zasadzie dużo się nie zmieniła, ostatecznie jednak zdecydowałem się na podstawkę 1136, bo i tak nie wykorzystam mocy i7 na 1356 tym bardziej tych 6 i więcej rdzeniowych rocesorów. W zasadzieten kom to już jest dla mnie mcny, jk bym miał 4 rdzenie bez HT dużo by się nie zmieniło. Chyba sobie zainstaluję R.U.S.E. i zobaczę jak ta gra wygląda na full detalach, bo na laptopie grałem na minimum. POstaram się coś więcej napisać może jakieś testy (na pewno zrobię benchmark w R.U.S.E.).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Procesor: Core i7-860

RAM: 4x2GB 1600MHz DDR3

Grafika: Gigabyte GTX 460 1GB OC

Dysk: 2x500GB Samsung SpinPoint F3 (docelowo będą pracować w RAID 1)

Płyta główna: GIGABYTE GA-P55A-UD3

Obudowa: CoolerMaster Ellite 331

Zasilacz: Corsair CMPSU-550VXEU ATX 550W PFC

Napęd Optyczny: LG combo Blu-ray/DVD +/- R, RW

Monitor: Samsung SM BX2440 24" FULL HD LED

System: Windows 7 Home Premium 64-bit.

No i jeszcze zamierzam do tego dokupić xonara DX/XD.

Mam już pierwsze testy za sobą:

Ocena windows to wszystko na 7,5 oprócz dysku, który został oceniony na 5,9. Jak stanieją dyski SSD to kupię sobie dwa 64GB w RAID 0, wtedy wynik powinien być lepszy :).

Temperatury:

GPU w spoczynku 30 stopni w stresie 65-70 stopni

CPU w poczynku 40 stpni w stresie 70-75 stopni (chłodzenie boxowe)

W RUSE benchmark jest prosty, podaje tylko ilość klatek w teście CU i GPU, w obydwu przypadah cały czas około 30 FPS. Dla porównania na moim Core 2 Duo 2.2 GHz miałem 2 klateki w teście CPU i około 8 w teście GPU (GF 8600 GT).

Wyniki Super PI:

32 MB - 11:59.121

2 MB - 29.900s

1 MB - 13.272s

Na dziś to raczej tyle, może jeszcze coś potestuje w ciągu tygodnia, ale najpierw muszę poinstalować programy :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

No to pięknie. Zestawik niczego sobie, tylko że teraz jesteś przywiązany do puszki :). Normalnie nie myślałem, że ten dzień nadejdzie (od kiedy pamiętam byłeś orędownikiem lapka i mobilności). 

Co do płyty i obudowy, nie zastanawiałeś się nad mATX, po to żeby całość była taka... mała?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Gość
Ten temat jest zamknięty i nie można dodawać odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...