Skocz do zawartości

Średnie prędkości i ceny internetu na świecie


Recommended Posts

Dziś znalazłem ciekawy diagram pokazujący średnie cenę za 1 mbps i średnią prędkość internetu na świecie oraz powszechność szerokopasmowego internetu. Co ciekawe pod względem prędkości nie jest w Polsce tak źle, nie odstajemy tak bardzo od wielu krajów europejskich, za to ceną bijemy wszystkie. Co prawda w Portugalii ceny też są wysokie ale to marne pocieszenie. Co ciekawe mamy szybszy internet niż w stanach, ale za to 4 razy droższy, i chyba jednak wolał bym mieć tańszy internet, ale mimo że wolniejszy. Oczywiście pod względem szybkości i ceny wygrywa Japonia. Przeciętny użytkownik internetu szerokopasmowego w Japonii ma 8 razy szybszy internet i płaci za niego 30 razy mniej niż przeciętny Polak. A więc gdyby przełożyć sam spadek ceny na polski rynek to UPC 120 mbps kosztowałby nie całe 7 zł. Oczywiście nie można tak przeliczać, ale nawet 4 krotny spadek byłby oszałamiający.

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

  • 4 weeks later...

Co nam z tej wolnorynkowej konkurencji, skoro obcina się każdego, kto może zagrozić firmie u władzy...ustawy antymonopolowe i takie tam, które uderzają w każdego, nawet najmniejszego, osiedlowego providera. Szczególnie mocno widać to na przykładzie sieci miejskich, typu RESMAN w Rzeszowie. Internet radiowy, który byłby dostarczany na terenie tego jak i innego miasta śmiało mógłby konkurować z prywatnymi dostawcami - niestety, w obawie przed masowymi przejściami na darmowe rozwiązanie wprowadza się takie a nie inne ograniczenia, związane z prędkością przesyłu, siłą sygnału itp.

Gdzie sens, gdzie logika?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

A kto miał by świadczyć usługę za darmo z wielką przepustowością?

Przecież szybkie łącza nie są tanie, jakby całe miasto miało mieć darmowy dostęp non stop na poziomie nawet 5 mbps, to przecież wymagałoby to niesamowitych łączy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Mam neta w UPC od 2 lat i "żyję". Prędkosć nie jest tragiczna tak jak koszty, choć nie powiem że wolałbym płacić mniej niż te 90 zł co miesiąc... Co jak co: mam stałe IP, niskie pingi i stabilne łącze (przez te 2 lata może... MOŻE miałem 2 razy chwilowy brak netu). Jest git, tylko ta cena ....

Niestety to się za bardzo nie zmieni, bo przecież sami widzicie sens tych ustaw: niestety to lobby u nas dysktuje ustawy, nie demokratycznie wybrany rząd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Gość
Ten temat jest zamknięty i nie można dodawać odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...