Skocz do zawartości

GTX 480 i GTX 470 ujawnione - opinie, testy, linki


Rogal

Nowe karty graficzne nVidii to:  

3 głosy

  1. 1. Nowe karty graficzne nVidii to:

    • Win
      0
    • Fail
      3
    • Pół na pół, czekamy na efekt wojny sterownikowej
      0


Recommended Posts

26 Marca bieżącego roku odbyła się ogólnoświatowa premiera dwóch kart graficznych opartych na układzie Fermi (niektórzy żartobliwie mówią Fermie):GeForce 480 i uboższa 470. W skrócie (bo w sieci jak na razie pojawiła się jedna warta uwagi recenzja mocniejszej wersji) jest to:

-wydajna teselacja

-wydajne OpenCL/DirectCompute

-odrobinę szybsze od HD 5850 i 5870

-astronomiczny pobór mocy

-hałas

-wysoka temperatura pracy

-dużo droższe od 5850 i 5870

Kartę wykonano w technologii 40 nm. Podstawowe parametry:

1.GeForce 480:

Częstotliwość GPU 700 MHz

Częstotliwość Shaderów 1401 Mhz

Ilość i Typ pamięci 1536 MB GDDR 5

Częstotliwość Pamięci 924 Mhz

Szyna pamięci 384 - bit

Magistrala PCI-E 16x 2.1

Chłodzenie Dwuslotowe

TDP 250 W

2. GeForce 470:

Częstotliwość GPU 607 Mhz

Częstotliwość Shaderów 1401 Mhz

Ilość i Typ Pamięci 1280 MB GDDR5

Częstotliwość Pamięci 837 Mhz

Szyna Pamięci 320 Bit

Magistrala PCI-E 16x 2.1

Chłodzenie Dwuslotowe

TDP 215 W

Cofnę się w czasie i przytoczę sugerowane wymagania twórców gry Metro 2033, które należy spełnić by cieszyć się maksymalnymi efektami ich produkcji:

Procesor: Core i7;

Karta graficzna: kompatybilna z DX11 (GeForce GTX 480 lub 470;

RAM: tak dużo, jak to tylko możliwe, nawet ponad 8 GB;

Dysk twardy: szybkie HDD lub SSD

Jak okazuje się w testach, 470 w ogóle nie wyrabia, zaś "lepsze" 480 daje sobie świetnie radę, zwłaszcza w kwestiach DirectX 11, obliczeniach geometrii i odtwarzaniu lokacji. Stabilne 44 klatki to marzenie każdego, kto kupi kartę za taką kasę i z takim poborem energii. Nie pozostaje mi nic innego jak pogratulować inżynierom nVidii tak długiego poślizgu i nadrabiania minusów kolegami z marketingu. W sumie czemu nie - częściej w grach przed intro pojawia się logo nVidii aniżeli AMD/ATI

Dołączona grafika

Prawda, że śliczna?

edt:

Wg wcześniejszych doniesień nVidia miała wspierać OpenGL 4.0, tymczasem na stronie domowej widnieje wersja 3.2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Jak mnie pamięć nie myli, między płynnością a 44 FPSami jest mała różnica :). W sumie to jak na taki tytuł, JEDNA karta daje i tak nieźle rady. Spodziewałem się niższego frame rate.

Co do hałasu, to trzeba schłodzić, a jak klienci wymagają "jedynie" 2 slotowego rozwiązania to niech się potem nie dziwią, że jest głośno i gorąco... 3 slotowe chłodzenie to ja rozumiem. Wystarczyła by płyta główna z 2x PCIE 2.1 x16 w odstępach 3 slotów od siebie i byłoby git :).

Karta robi wrażenie, teraz tylko pozostaje czekać na kanapkę. 2 procki zapewne zjedzą z pół kilowata energii i uzysk FPSów nie będzie 2x wyższy w grach ale będzie się sprzedawać. Radeon 5890 schodzi to to też będzie. Chyba :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Hmm.... Nudy, nudy i flaki z olejem. Tyle powiem. Zamiast super hiper wypasionej karty mamy coś co ledwo pokonuje Radeona 5870 który premierę miał pół roku temu. Nvidia daje ciała nadal na całej linii i basta. Szyna pamięci 384 bit? To już znamy z protezy pod nazwą GeForce 295...

Nie na taką kartę czekali gracze.

EDIT: właśnie skończyłem czytać test na benchmark.pl i powiem tylko jedno: Nvidia nie zrobiła żadnej rewolucji, chwała AMD ATI za najlepszy układ graficzny zeszłego roku pod nazwą Radeon 58xx.

btw Bemchmark sucks... testy w rozdzielczości max 1920x1200??? co to ma w ogóle być?

EDIT II: Kolejny artykuł, tym razem Pc Lab i potwierdzają się moje przypuszczenia: Większość osób po przeczytaniu testów kupi... Radeona serii 58xx :) To się Nvidia wysiliła. A redakcje testujące kartę jadą nieprzeciętną wazeliną...

Post Scriptum: Jeżeli nadal zastanawiacie się co wybrać, to musicie widzieć tylko tyle, że gry które teraz i przez najbliższy rok (powiedzmy to sobie szczerze) wychodzą nie wykorzystają żadnego atutu 470 i 480... Radeony będą zwyczajnie lepsze, bo są bardziej dopracowane i mają lepsze sterowniki

polecam testy głośności i zużycia prądu :http://hardocp.com/article/2010/03/26/nvidia_fermi_gtx_470_480_sli_review/7

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Nie na taką kartę czekali gracze.

Mam nadzieję, że oceniając tą grafikę zwróciłeś uwagę Arturze na to iż nVidia myśli o naukowcach (świetne porównanie do badania leków). Większość podziałów, hierarchia pamięci i tak dalej to świetne zabawki dla tych, którzy piszą soft naukowy, renderujący, tworzący i liczący. Teraz można uzyskać świetne wyniki obliczeniowe, poprzez niecodzienne wykonanie pamięci.

A teraz do rzeczy...ta karta sucks. 40 nm, kosmiczne pobieranie energii i ten hałas. Ja chcę sprzęt do grania! Jeżeli nie ma możliwości efektywnego wykorzystania tych wszystkich nowości to po co one komu? To ma liczyć, emitować i działać.

Dlatego stawiam na Radka serii 5xxx.

Benchmark leci po całości niestety - gorsza karta, gorszy review. Szkoda, bo chłopaki się sami pogrążają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Nie na taką kartę czekali gracze.

Mam nadzieję, że oceniając tą grafikę zwróciłeś uwagę Arturze na to iż nVidia myśli o naukowcach (świetne porównanie do badania leków). Większość podziałów, hierarchia pamięci i tak dalej to świetne zabawki dla tych, którzy piszą soft naukowy, renderujący, tworzący i liczący. Teraz można uzyskać świetne wyniki obliczeniowe, poprzez niecodzienne wykonanie pamięci.

Dlatego napisałem, że nie na taką kartę czekali gracze. Badania naukowe swoją drogą, ale projektując układ graficzny trzeba wziąć pod uwagę inne priorytety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

projektując układ graficzny trzeba wziąć pod uwagę inne priorytety.

Głównym priorytetem jest zarobienie pieniędzy. A kto kupi więcej kart graficznych "dla graczy"? Uniwerki czy gracze całego świata? Chyba ci drudzy.

Co do osiągów... założę się, że to nie jest Fermi jaką tworzyli naukowcy nVidii. To po prostu jest beta karty, która pod naciskiem opini publicznej i zarządu firmy pojawiła się w wersji "byle co byle by było". Tak jak było z Vistą, też wyszła obcięta byle by ją wreszcie wydać.

To już znamy z protezy pod nazwą GeForce 295...

A ja to znam z 8800 GTX. Kiedy to było? Zdaje się, że ze 3 lata temu... Toż to pamięta czasy Radeona 2900 XT. Jeżeli aż tak ciężko jest im pyknąć 512 bit szynę to o czym my tu mówimy. Przecież wprowadzili ją w poprzedniej generacji kart.

Wiecie co? Szkoda gadać. Mówicie o dobrej teselacji... ale za jaką cenę. Przecież tyle to kosztuje 5890, które ma 2 procesory więc nawet nie ma do niej startu. LOL

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

W ogólnym rozrachunku widać, że Nvidia zachowuje się trochę jak Intel: wypuszcza coś co tak naprawdę w tej chwili się nikomu nie przydaje i jest wybitnie na wyrost, tyle, że różnica jest taka, że niebiescy robią to dobrze od początku do końca, a zieloni zrobili kartę dla przyszłych pokoleń.. Normalnie aż ciśnie się na usta: mieszane uczucia. Czekaliśmy pół roku na totalnego gniota, podczas gdy ATI miała gotowe rozwiązanie - na dodatek, tak jak mówisz Przem0l, bo po testach to doskonale widać za tą cenę można mieć 5980, który jest 2x wydajniejszy i na dodatek kosztuje niewiele więcej. Fail roku.

btw na THG jest prównanie 5870 do 480, w którym widać różnice w architekturze, jeżeli chodzi o DX11 - raz ciśnie ATI raz Nvidia. Nie ma złotego środka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

na THG jest prównanie 5870 do 480' date=' w którym widać różnice w architekturze, jeżeli chodzi o DX11 - raz ciśnie ATI raz Nvidia. Nie ma złotego środka.[/quote']

Jest złoty środek. 5980. Może i różnica w architekturze momentami daje lekką przewagę nVidii, ale tylko w przypadku 1 GPU vs 1 GPU, a tu mamy 2 GPU. Co to jest te +10% czy +20% w 480 gdy mamy +100% dzięki drugiemu procesorowi w 5980? Taki drugi procek przyda się przy FullHD i maxie detali.

Na razie wszyscy fakamy na wynalazek nVidii. Poczekajmy pół roku, może nieco dłużej aż wyjdą i udomową się modele ze średniej półki. Ciekawe jak tam będzie wyglądała rywalizacja AMD vs nVidia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Są już pierwsze ofiary złożone przez fanatyków Nvidii:

http://www.komputronik.pl/index.php/product/97585/Podzespo_y_PC/Karty_graficzne/GeForce_with_CUDA_GTX_480_Asus_1536MB_2xDVI_mHDMI_PCI_E_.html

Fajnie się czyta komentarze w których badziewie dostaje 10 i tu cytat który mi się spodobał "Jeśli chodzi o DX11 to karta wgniata w fotel. Dla gier pod DX10 i niżej absolutnie nie warta zakupu." Jak widać niektórzy są w stanie wytłumaczyć sobie wszystko... nawet kasę wyrzuconą w błoto.

btw. Przypuszczalny termin dostawy 2010-04-12 ...... hehehehe

PS żeby ni było, że się tylko znęcam, to GTX 470 zadebiutował w ciekawej jak na Komputronik cenie 1499

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Gość
Ten temat jest zamknięty i nie można dodawać odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...