Skocz do zawartości

Intel i Nokia łączą siły


Ralliart

Recommended Posts

Intel oraz Nokia stawiają na współpracę. Dzisiaj przedstawiciele obydwu firm poinformowali o rozpoczęciu prac nad nowym projektem który ma przynieść nowe rozwiązania na płaszczyźnie systemów do obsługi systemów mobilnych. Obydwie firmy planują połączyć swoje dotychczasowe projekty platformy Moblin i Maemo które razem mają się przekształcić w MeeGo - system operacyjny na bazie Linuksa, który ma być dostępny na szereg platform mobilnych od pocket pc poprzez netbookii, tablety, smartfony, telewizory podpięte do sieci po systemy multimedialne w samochodach. Udostępniono już pełne środowisko programistyczne - opiera się ono o znany pakiet QT dzięki któremu będzie można tworzyć aplikację na nowy system operacyjny. Aplikacje będzie można udostępniać masowym odbiorcom przez sklepy głównych udziałowców projektu Nokia's Ovi Store - który będzie dostarczał programy na urządzenia mobilne i Intel AppUpSM Center dostarczający programy na platformę Intel Atom. Dodatkowym atutem będzie fakt, że całość projektu wspiera Linux Foundation i będzie hostować cały projekt na swoich serwerach co będzie zapewniać pełną otwartość projektu w myśl open source. Nokia i Intel zapowiadają premierę rozwiązania na 2 kwartał 2010, a pierwsze urządzenia z tym systemem pojawią się jeszcze w tym roku.

źródło: http://www.intel.com/pressroom/archive/releases/2010/20100215corp.htm

strona projektu: http://meego.com/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Tonący brzytwy się chwyta. Cóż mogę od siebie dodać? Ano chyba tylko tyle, że dziś wyczytałem kolejny okrzyk rozpaczy ze strony Nokii. Nokia w ogóle nie liczy się na rynku smartphonów w USA. Posiada coś ok "0.ileś_tam" procent rynku gdy BlueBerry ma ponad 50% a Apple ze swoim iPhonem ok 40%.

Co jeszcze ciekawego o Nokii wyczytałem? A no, że podczas spotkania managerów najwyższego szczebla, mającego przedstawić im plany firmy na ten rok, ci zamiast słuchać bawili się telefonami... ale nie Nokii tylko BlueBerry. To chyba pokazuje, że nawet oni nie wierzą w jakiś większy sukces firmy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Czyli faktycznie Nokia jest w głębokiej d**ie. I pomyśleć, że byli liderem we wszystkich segmentach rynku komórkowego.... Ale sami sobie są winni, bo trzymali się Symbiana z uporem masochisty. Ja jestem ciekawy czy pozycja Intela jest naprawdę aż tak mocna by pociągnąć za sobą Nokię. Myślę, że będziemy mieli masę aplikacji na platformę Atom, ale jeżeli chodzi o smartfony to będzie konieczny mały cud.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Nokia jest w głebokiej d**ie, ale głównie za sprawą małej sprzedaży w Stanach i niskiej pozycji na rynku smartphonów, w Europie dalej trzyma się nieźle, chociaż już nie tak jak kiedyś.

A co do współpracy to myślę, że ciężko im będzie się wybić w chwili obecnej. Nowych systemów się teraz namnożyło, więc Nokia musi zrobić coś rewolucyjnego, co przyciągnie nowych klientów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Albo pójść w kierunku swobodnej platformy z łatwym dostępem do instalatora dodatków. Ot takie "click and install" w wersji na komórki. Mówiąc to mam na myśli coś w rodzaju repozytoriów znanych z Linuchów tyle, że na komórki :D 

Mile by było mieć systemik operacyjny na każdej nowej komie, bez względu na to jaką klawiaturę posiada i jak bardzo biznesowa ma być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Rogal - tylko, że te firmy chcą zarabiać na wszystkim. WSZYSTKIM. Czyli od początku: Apple zarabia sporo na telefonach + Apple Store, Microsoft chce wraz z Windows 7 na mobki też zarabiać na sofcie (oprócz na samych telefonach), więc Nokia zrobi podobnie. To jest tylko kwestia czasu - w końcu najlepiej zawsze wychodzi się na monopolu, a Intel coś na ten temat wie. Więc wspólne projekty z nim to pewnik pójścia w ślady Apple i M$.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Gość
Ten temat jest zamknięty i nie można dodawać odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...