Skocz do zawartości

Milky Way One - Chiny też potrafią


Kasjo

Recommended Posts

Chiny  w tym tygodniu oddały do użytku swój superkomputer zbudowany przez wojskową akademię techniczną National University of Defense Technology.

Milky Way One może wykonywać ponad milion miliardów operacji na sekundę,  czyli mamy do czynienia z petaflopowym systemem obliczeniowym.  Wydajność systemu wynosi 1206 teraflopów.

Składa się on z:

*  procesorów Intela 6144 jednostek CPU

*  procesorów AMD 5120 jednostek GPU.

To cudo waży jedyne 155 ton. Powierzchnia, którą zajmuje nie jest jakaś ogromna bo ok. 1000 metrów kwadratowych.

Zaś koszt jest przerażający bo 88 mln USD. Ile dróg u nas w Polsce za tą kasę byśmy mieli i to nie byle jakich dróg.

Chińczycy chcą pojawić się w rankingu TOP500 i prawdopodobnie zajmą aż bardzo wysokie miejsce.

Top 500 to lista najwydajniejszych superkomputerów na świecie.

Na pierwszym miejscu jest komputer Roadrunner - najszybszy system o wydajności Rmax 1105 teraflopów.

Na trzecim miejscu jest komputer IBM  o nazwie JUGENE, który pracujące w Niemczech.

Cztery spośród 500 najpotężniejszych superkomputerów na świecie pracują w Polsce. Nawet o tym nie wiedziałam. SZOK. Myślałam że nie mamy żadnego a tu proszę.

Najszybszy z nich zajmuje 107 miejsce i znajduje się w Gdańsku (Galera - ACTION; 38,17 teraflopów; Politechnika Gdańska).

Pozostałe zaś znajdują się na miejscach 281, 300 i 422.

Dwa lata temu komputer który był na ostatnim miejscu miał zaledwie 4 teraflopy obecnie 12 to już za mało.

Słabo się to rozwija co nie.?!

post-9-128249548976_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

To cudo waży jedyne 155 ton. Powierzchnia, którą zajmuje nie jest jakaś ogromna bo ok. 1000 metrów kwadratowych.

Zaś koszt jest przerażający bo 88 mln USD.

A ile to musi zżerać prądu i czym musi być chłodzone xD Słyszałem, że w pomieszczeniach z takimi komputerami panuje stała niska temperatura, jest tam wręcz zimno  :P

Za kilkanaście/kilkadziesiąt lat moc, którą posiada ten komputer będzie można mieć w przystępnej cenie w domu :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

A jakie mają awaryjne systemy chłodzenia gdyby jednak coś poszło nie tak a praca musi iść do przodu! Tak się składa, że anatomię takiej wielkiej maszyny miałem jako ciekawostkę na Architekturze Systemów Komputerowych bowiem wykładający doktor Śnieżek to IBM Lover w dosłownym znaczeniu tego słowa - koszulki, torba, laptop, wolny czas = IBM.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Zaś koszt jest przerażający bo 88 mln USD. Ile dróg u nas w Polsce za tą kasę byśmy mieli i to nie byle jakich dróg.

Nie takie pieniądze idą na drogi i co? I znikają do tego stopnia, że trzeba żebrać Unie o dotacje.

Superkomputery to z jednej strony prężenie muskułów, ale z drugiej lukratywne interesy i ... poligon doświadczalny dla firmy, bo nowe projekty to nowe wyzwania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Gość
Ten temat jest zamknięty i nie można dodawać odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...