Skocz do zawartości

kupić nowy czy zmodernizować obecny?


tom342

Recommended Posts

Witam,

Mój obecny komputer składa się z:

Płyta głowna: GIGABYTE GA-EP31-DS3L IP31 S775 BOX

Procesor: INTEL C2D E7200 2,53/3MB BOX

RAM: DDR-2 2048MB/800MHz

Dysk: SAMSUNG ASAP HD321KJ 320GB 16MB SATA-2

Karta Graficzna: GAINWARD GEFORCE 9500 GT 1GB

Obudowa: FEVER SHSH09A-BK/BK SHINOBI LCD PPFC400

I moje pytanie brzmi czy sprzedać ten komputer i dozbierać na nowy czy ten troche rozbudować?

I jeszcze jedno, na ile byście go wycenili?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Jeżeli chodzi o ewentualną rozbudowę to możesz tylko pójść w stronę Intel Core Quad, dwa GB pamięci RAM więcej i nową grafikę. Konieczna będzie zmiana zasilacza na nowy. Podejrzewam, że kosztami zatrzymasz się w okolicach 1000 złotych (chyba, że pójdziesz w używki). Zakup nowego komputera do gier to wydatek od 2000 - 2500 złotych. Dopóki jednak nie poznamy twoich możliwości finansowych ciężko wybrać coś najlepszego. Jeżeli natomiast chodzi o całość zestawu do sprzedania to w granicach 600, może 700 złotych (jak znajdziesz jelenia). Sugerowałem się średnimi cenami z allegro, bo tam najłatwiej sprzedać cały zestaw.

Btw - MisterAdam było targować się z kolegą i kupić od niego zestaw - pod twoje plany byłby idealny ;)

@Autor: czekam na budżet jakim dysponujesz - wtedy coś jeszcze zaproponuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

No... Taki komputer to aktualnie moje marzenie :D Pod jakim kątem chcesz go zmodernizować? Jeśli pod gry to myślę, że karty graficznej nie ma co wymieniać. Zauważyłem, że masz świetną płytę główną, daje ona duże możliwości. Na początek RAM. Jeśli masz 2x1GB to dokup jeszcze raz taki zestawik 2x1GB. Możesz też w ogóle zmienić RAMy na bardziej wydajne, tzn. o większej częstotliwości, ponieważ twoja płyta główna obsługuje RAMy o częstotliwości 1066MHz. Na drugi ogień idzie procesor. Jeśli chcesz trochę oszczędzić bierz jakiegoś super dwu-rdzeniowca, np. E8600, bardzo wydajny procek. Jak chcesz zaszaleć to bierz jakiegoś Quada, np. Q6600 o którym tak bardzo myślałem ale i tak nie mogę takiego mieć :D Ale tobie jak najbardziej polecam. Mój kumpel takiego ma i nie narzeka, ma ogromne możliwości podkręcania ale niestety ma też bardzo duże zużycie prądu, co skutkuje potrzebą zmiany zasilacza. Trzecią rzecz jaką możesz zmienić to dysk, lecz nie musisz wymieniać, tylko możesz dołożyć drugi. Dzisiaj 320GB to jest dość mało. No i zostaje Ci tylko karta graficzna. Tu już daję Tobie wybór, ja zaprezentowałem co bym w Twoim komputerze zmienił :)

Pamiętaj jednak, że możesz też podkręcić procesor, RAM i grafikę, ale to Twój wybór.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Wow, 1500zł to ładnie się zapuściłeś. Mamy wieeele możliwości.

RAM - postaraj się poszukać takich samych kości jak ta twoja. Zakładam, że będą kosztować około 300zł za trzy kości po 2GB.

Procesor - Tu można zaszaleć. Bierz jakiegoś najlepszego Quada, np. Q9450. Nie jest najlepszy z najlepszych, ale z tego co czytam dość udana i popularna konstrukcja, więc łatwo ją będzie dostać. Koszt około 600zł , może 650.

Grafika - Myślę, że GTX 560 będzie dobrym rozwiązaniem, około 800zł

Do tego sprzedać istniejące elementy i masz jeszcze trochę kasy na benzyne. ;) No dobra, na benzynę to może nie starczy :) Ale na lizaka jak najbardziej. B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Podsumowując: nowy czy modernizacja tego? Myślę, że będzie kilka możliwości, a dokładając 1500 dostaniesz Quada (4 rdzenie) i fajną grafikę,a także 2 GB RAMu więcej. Musisz wziąć pod uwagę również wymianę zasilacza.

A tak dla smaczku:

Za około 2200 złotych dostaniesz Cztery rdzenie od AMD, Grafikę od AMD/nVidii oraz 4 - 8 GB RAMu. Standardowo do tego dysk twardy i zasilacz w jakiejś taniej obudowie.

@Adam:

Grafika, którą ma autor można wyrzucić - to najsłabsze co można wsadzić ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Powiedz mi tylko co ci z pustych taktowań, skoro nowe aplikacje idą w kierunku obsługi wielu rdzeni? Nie słuchaj też Adama i nie wydawaj kasy w pamięci RAM o wysokim taktowaniu - w domu tego nie odczujesz ;)

Do podkręcania zaopatrz się w nowe chłodzenie i nowy zasilacz. A skoro chcesz szybko wymienić sprzęt to nie wiem czy warto się rozczulać. Decyzja o modernizacji musi być pewna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Aha, więc bardziej proponujesz wymianę całego sprzętu niż jego mdernizacje?

@Rogal - pamięci DDR2 o wyższym taktowaniu od 800MHz są trochę droższe i bardzo mało popularne, a tak jak napisałeś wzrost wydajności jest mało odczuwalny, ale zawsze coś. Jeśli ma do wydania tyle kasy to czemu nie? Jeśli woli jednak troszeczkę oszczędzić niech dokupi te trzy kości i po sprawie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Polecam zadać pytanie sprzedającemu, czy procesor lub pamięci RAM były kiedykolwiek podkręcane. Jeśli tak, nie bierz ich ponieważ ich żywotność będzie znacznie krótsza. Z drugiej strony sprzedawca ten ma 98,6% pozytywów, więc wątpie aby oszukiwał. Sam nawet nie wiem, czy tego zestawu nie kupie, ponieważ przydały by mi się takie rzeczy a w takiej cenie to w ogóle... ;) Zobacz, po ile chodzą bardzo podobne komponenty i innych sprzedawców: http://allegro.pl/intel-quad-core-q6600-3ghz-asus-p5n32-4gb-ram-i1906058220.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Quady Q6600 kosztują po około 300zł

To się zgadza

za 4GB pamięci dałbym pewnie 400zł (nowe).

a to nie, bo w przypadku DDR3 już 150zł wystarcza na 8GB.

Ja Bym poszedł taką drogą:

1. Grafika: Sapphire ATI Radeon HD6870 1GB DDR5/256bit DVI/HDMI/mDP PCI-Express 699zł

2. Zasilacz: OCZ StealthXStream 2 600W 80 SLI PSU 120mm 234zł

3. Ram: Pamięć Kingston HyperX 2x4GB 1600MHz DDR3 178zł

4. Płyta: GIGABYTE GA-990XA-UD3 AMD 990X Socket AM3 + 384zł

5. Procesor: AMD PHENOM II X4 955 QuadCore 3.2GHz Black Edition 475zł

W sumie 1970zł za całkiem niezły zestaw w którym masz Radeona 6870, cztery rdzenie, osiem giga ram i niezłą płytę. Myślę, że ze sprzedaży obecnego zestawu (zostaw sobie dysk, nagrywarkę i obudowę) powinieneś wydusić ok 500zł, więc nie powinno być problemów z realizacją inwestycji.

btw. Q6600 + płyta + 4GB DDR2 za 849zł w kup teraz? Trochę gość popłynął z ceną

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Trochę popłynął z ceną? Trochę konkretnie popłynął :). W takiej cenie to pchałbym swojego q6600, ale trochę szkoda mi go... ah ten sentyment do legendy oc :). W końcu po coś dopłaciłem do steppingu B rewizji G0, P35, Scythe Ninja, dodatkowych wiatraków, dobrej pasty i metrów papieru ściernego na malucha, chipsety płyty głównej i radiatory [grafiki też nie oszczędziłem] ;).

Co do wydatku "na nowe" to ja bym poczekał i odłożył nieco więcej na Core i5 2500k. Jak nie chcesz kręcić to słabsze Core i5... w każdym bądź razie wyniki testów są nieubłagane. Intel nadal rządzi, a że jest droższy... ponoć chcesz szybszy sprzęt a nie tańszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Gość
Ten temat jest zamknięty i nie można dodawać odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...