Skocz do zawartości

Nowy komputer - modernizacja czy nowy zestaw?


Beo

Recommended Posts

Jako że mój trzyletni już komputer nie radzi sobie z większością nowych gier, chciałbym go trochę podrasować. Najbardziej zależy mi na nowej karcie graficznej i dokupieniu RAMu. Poradzicie, czy kupować całkowicie nowy komputer czy może tylko wymienić parę części (na co i jakie)? Dodatkowo dodam, że zależy mi na cenach, wolałbym, żeby cała operacja nie kosztowała więcej jak 1750 zł, choć i tak wolałbym, żeby kosztowała mniej.

W sprawie hardware'u jestem całkowicie zielony, więc proszę o pomoc. :D Moja aktualna konfiguracja sprzętowa:

AMD Athlon 3500+ 64 Processor 2.21 GHz

1GB RAM

Nvidia GeForce 6600 GT

Niestety nie wiem jak sprawdzić jaką mam płytę główną i jaki zasilacz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Pytania podstawowe:

1. Budżet

2. Jaki masz ram (DDR/DDR2)

3. Jakie złącze grafiki (AGP/PCI-E)

4. Socket procesora

Co do płyty głównej zainstaluj np. Sis sandrę - ona powie Ci wszystko :D A zasilacz będziesz musiał obejrzeć - z boku powinna byc nalepka z potrzebnymi informacjami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Jeśli nie masz  złącza PCI-E to nie warto modernizować, nowe karty na AGP są droższe od tych na PCI-E. Procka pewnie też nie zmienisz. KOmp pewnie ma z 3-4 lata, więc raczej ciężko go mocno zmodernizować. W zasadzie wymiana procka najprawodpodobniej będzie wiązała się z wymianą płyty, a jak płyta to i karta graficzna, prawdopodobnie ram chociaż nie koniecznie, zależy jaki teraz masz i ile chcesz mieć w nowym. No i oczywiście jaką kasą dysponujesz na modernizację/ kupno nowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Niskobudżetowy zestaw na LivePC układał dla mnie Przem0l - w 1200 zł zmieściłem się z całym nowym sprzętem. Ceny bazowe z allegro, chociaż nie wiem czy ty masz jakiś konkretny sklep który chciałbyś wybrać do zrealizowania zakupu.

Mając około 1700 zł nie zastanawiałbym się długo i kupował coś nowego. Myślę, że jeszcze trochę na czymś takim pośmigasz. Niestety rynek software/hardware jest tak niewdzięczny, że już dzisiaj kiedy mówimy o zakupie nowego komputera on będzie "stary". Wszystko idzie do przodu i nigdy tak naprawdę nie będziesz up-to-date.

Niemniej jednak będzie solidny knock out jak wpadnie Przem0l bo z nas wszystkich on zna się na komputerach najlepiej.

Ode mnie podstawowe pytanie - masz zamiar podkręcać czy zostajesz na konfiguracji bazowej bez podbijania taktowań?

No i osobiście przekonałem się, że 4 Gb RAMu to minimum. Także DDR 2 będą bardzo dobre dla Ciebie :D Ponoć Radki 4830 też są the best w kategori cena/jakość.

Czyli coś dla Ciebie złożymy :D

edit:

Jaki system będziesz miał zainstalowany?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Socket procesora powiemy Ci sami - ty odczytaj jaką masz płytę główną, ale podejrzewam że jest to to cow każdym AMDku :D

Jest masa programów które odczytają nazwy podzespołów za Ciebie - SiSandra, Everest czy każdy inny z google.

To w końcu ile na tą modernizację masz? 1700 - 2500? Za 2500 jest już naprawdę mocny komputer na kilka mocnych lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Ja Ci radzę kupić nowy, bo nawet jeśli ten zmodernizujesz to juz ostatni raz. Później będzie juz ciężko. Jeśli teraz weźmiesz komputer z procesorem 2 rdzeniowym , jakąś przyzwoitą karta graficzną (nie koniecznie hi-end) i 4 GB (dla XP 3 GB). Jak taki komputer się zestarzeje to zawsze możesz zmienić tylko karte graficzną reszta raczej nie będzie wymagała modernizacji. Ewentualnie kupić przyszlościową prlytę obsługującą do 8 GB. Wtedy będziesz mógł ewentualnie zmidernizować pamięć i procesor na 4 rdzeniowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

I teraz będzie tzw ból, bo na kilka pytań musisz odpowiedzieć sobie sam: Czy wymieniasz budę? Czy potrzebujesz nowy dysk? Czy będziesz podkręcał? AMD czy Intel? Dwa czy Cztery rdzenie? Jako, że niedawno wrzucałem ten zestaw na forum to nie będę zmieniał zdania:

  • Zasilacz: OCZ Stealthxstream 500W 250zł
  • Procesor: Intel Core 2 Duo E8400 3.0 660zł
  • Płyta Główna: GIGABYTE GA-EP45-UD3 400zł
  • Grafika: Powercolor Radeon HD 4870 512MB GDDR5 570zł
  • Pamięć: A-Data 2x2048 DDR2 800MHz CL5 180zł
  • Chłodzenie procesora: Arctic Cooling Freezer 7 Pro 100zł
  • Nagrywarka: LG GH22NP20 110zł

w tej konfiguracji 2270zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Nowy dysk raczej nie, nie będę podkręcał, nie jestem fanboyem, obojętne czy Intel czy AMD, obudowa jak nie trzeba będzie wymieniać też nie będzie wymieniana, nie potrzebne mi raczej 4 rdzenie.

Dzięki za zestaw, nagrywarkę też muszę wymieniać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Niekoniecznie z tą nagrywarką - po prostu jej nie usunąłem. Oczywiście możesz znaleźć te podzespoły dużo taniej np na allegro. Co do 4 rdzeni to zastanów się dobrze - dzisiaj Ci to różnicy nie zrobi, ale za 2 lata to kto wie... Lepiej najpierw przedobrzyć, niż potem żałować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Ralliart dobrze mówi, zwłaszcza, że trochę kasy Ci zostaje. Skoro zależy Ci na tym, żeby bazowo złapać taktowania ile się da to pchaj się w jakiegoś Phenoma x4. Taniej i w warunkach domowych będziesz zadowolony. No chyba, że Intel ma jakąś promocję :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Dysior i tak wypadałoby dołożyć, z prostego powodu: za 260 zł masz 750 GB z 32 MB pamięci cache. XP a tym bardziej Vista/7 ucieszą się z takiego zagęszczenia danych (na talerzach) oraz z ilości pamięci podręcznej. Naturalnie nie sprzedawaj swojego największego dysku żebyś miał osobny napęd na Linuxy/Unixy. O tym, że lepiej jest je trzymać na oddzielnych klocach to chyba nie muszę Ciebie przekonywać :D.

W tej cenie to żeśmy z Ralliartem stworzyli zestawiki podziwiając wybór pewnej fachowej gazety.

Jedyne co mógłbym w swoim zmienić to usunąć jedną kartę grafiki i dać słabszy zasilacz, np OCZ 500W. I tak go nie wykorzystasz jak nie będziesz nic kręcił, więc masz solidny zapas. Solidny, bo ten zestaw spokojnie uciągnie OCZ 370W, czego polecanie oczywiście byłoby bezsensem zważywszy na różnicę w cenie sięgającą astronomicznych 15 złotych. Powyższy zestaw http://www.gurupc.pl/index.php?topic=123.msg944#msg944 uzupełnij o zmianę zasilacza i układu graficznego i pozostaje Ci już tylko założyć konto na Allegro oraz wysupłać z portfela 2.300 zł.

Im więcej wytniesz z zestawu (DVD, obudowa...) tym więcej zostaje dla Ciebie albo na mocniejszą grafę. Za około 200 zł więcej masz radka 4890, ale czy dopłacać to już musisz sam sobie odpowiedzieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Gość
Ten temat jest zamknięty i nie można dodawać odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...