Skocz do zawartości

Wydajny komputer + do gier


Davi

Recommended Posts

Witajcie,

Chciałbym złożyć sobie wydajny komputer lecz jednocześnie do gier (zależy mi także na pojemnym dysku(od 1 tb do 2 tb) i jego szybkości) , prosiłbym o podanie w 3 wariantach budżetowych (zależy od tego ile w ferie zarobie):):

-Komputer do 1000 zł

-Komputer do 2000 zł

-Komputer do 3000 zł

1.Czy da się złożyć komputer wydajny a jednocześnie z małym poborem mocy ? :P

2.Te wyciszające obudowy naprawdę wyciszają czy to tylko ściema ?:]

3.Czy są jakieś różnice wydajnościowe między ATI i Nvidia oraz AMD i Intelem ? :)

4.Czy dyski SSD bardzo przyśpieszają komputer jeśli jest na nich zainstalowany system + najczęściej prze zemnie używane aplikacje ? :)

5.Co lepiej windows xp czy windows 7 ?

To chyba na tyle jak by mi się jeszcze coś przypomniało to zapytam ;)

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Odnośnie twoich pytań:

Ad.1

Da się, ale wtedy nie pograsz w gry. Chodzi tu o zestawy typu mini ITX zdolne obsługiwać obraz w FullHD ale nie mające odpowiedniego zapasu mocy na najnowsze produkcje (bez względu na to to, że wspierają DirectX 11).

Ad. 2

Ściema. Wycisza pasywne chłodzenie albo wyjątkowo drogie coolery. A im wyższa wydajność tym wyższa temperatura (w krańcowych przypadkach).

Ad. 3

ATI (a właściwie już AMD) jest w tym momencie równie konkurencyjne co nVidia. W twoim budżecie można dostać i wydajnego GTX 460, a także wydajne 6850 lub 6870 od AMD. Obie te karty idą łeb w łeb, a kwestia wyboru powinna być uzależniona od "przekonań".

Między AMD a Intelem jest tak, że ten pierwszy robi sprzęt idealny w kategorii cena/jakość, zaś ten drugi wymiata w mocy obliczeniowej. Zobacz zresztą jakąkolwiek recenzję nowej generacji procków (core i drugiej generacji, nazwa kodowa "Sandy Bridge"). Mimo wszystko procesory AMD są dobre bo:

1. Niektóre z nich (Phenomy II i Athlony II) na płytach Gigabyte w rewizji 1.0 albo 2.0 pozwalają odblokować dodatkowe rdzenie (dobrze myślisz - z 2 możesz mieć fizyczne 4).

2. Są tanie.

3. Większość z nich jest BE, czyli ma fabrycznie odblokowany mnożnik.

4. Zużycie energii na znośnym poziomie.

Ad . 4

SSD to wciąż raczkująca technologia...

Za przemawiają parametry - nikły czas dostępu.

Obawiam się tylko, że niektóre oprogramowanie nie jest na tyle przystosowane by te dyski oszczędzać.... (FireFox który wymienia dane non stop). No i cena, która zupełnie się nie kalkuluje póki co. A tak wydajne 7200 RPM powinno Cię zadowolić.

Za jakiś czas upowszechnią się dyski hybrydowe i HRD co pewnie zaowocuje obniżką na nośniki typu flash (twoje SSD). Moim zdaniem powinieneś się wstrzymać.

Ad. 5

Windows 7. Wiesz czego?

Bo XPka wycofują ze sprzedaży. Poza tym do 2014 jest support, a potem będziesz musiał zastanawiać się "jakie sterowniki wgrać, skoro najnowsze nie obsługują mojego systemu".

W temacie wspominasz o grach w które masz ochotę pograć...

Czy nie uważasz, że lepiej mieć obsługę wszystkich trzech DirectX na Windowsie 7 aniżeli samego 9.0c na XP? Jako dodatek wspomnę o nowym Battlefieldzie - trójka wychodzi spod rąk DICE - chłopaki zapowiedzieli, że Frostburn 2.0 nie odpali się na XP (czyli na DirectX 9).

Odnośnie zestawów...

Dajesz szczebelki jakby to miało być coś konkretnego.

O komputerze za 1000 złotych zapomnij, bo w tej cenie złożysz używkę opartą o jakiegoś wysłużonego Core Quad Intela i Radka 4870. Pomiędzy 2000 a 3000 (bez monitora?) coś już będzie.

Jeżeli jednak masz zarobić tą małą kwotę to kup sobie konsolę - pójdzie Ci wszystko a i taniej Cię to wyniesie (nie licząc gier oczywiście).

Przejrzyj jeszcze te tematy:

http://www.gurupc.pl...pali-ddr3-1600/

http://www.gurupc.pl...mputer-do-gier/

http://www.gurupc.pl...ier-propozycje/

http://www.gurupc.pl...-okolo-2000-zl/

Krótko mówiąc - określ konkretnie budżet, a my konkretnie coś doradzimy. Od siebie dodam, że skoro możesz zarobić mało lepiej pójść w kierunku połączenia Phenom II x2 BE + jakiś Gigabyte. Będzie wydajnie i w miarę tanio.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

1.Czy da się złożyć komputer wydajny a jednocześnie z małym poborem mocy ? :P

Da się, ale trochę to nie współgra ze sobą

2.Te wyciszające obudowy naprawdę wyciszają czy to tylko ściema ?:]

Na ogół to prawda, ale obudowy które na pierwszy rzut oka nie są ciche potrafią zaskoczyć niskim hałasem - vide Antec Nine Hundred

3.Czy są jakieś różnice wydajnościowe między ATI i Nvidia oraz AMD i Intelem ? :)

Kolosalne w skrócie mówiąc (AMD i Intel). Jak proc to tylko Intel, a jak karta to... albo droga Nvidia albo tani i niezły Radeon. Ze względów cenowych lepiej brać Radeona.

4.Czy dyski SSD bardzo przyśpieszają komputer jeśli jest na nich zainstalowany system + najczęściej przeze mnie używane aplikacje ? :)

Tak, ale nie warto kupować SSD - z moich osobistych obserwacji wynika, że aby cieszyć się wydajnością jaką daje SSD trzeba zainwestować w sam dysk 1000zł

5.Co lepiej windows xp czy windows 7 ?

Do nowego komputera tylko 7

A w kwestii zestawów:

1) do 1000zł - gotowiec z allegro. Nic za tą kasę nie wymyślisz, a tak masz problem z głowy. No i przede wszystkim są sensowne zestawy

2) do 2000zł - jest kilka wątków na forum w których padają konkretne propozycje w tej cenie, Rogal podrzucił do nich linki

3) do 3000zł - z powodu premiery platformy Sandy Bridge będzie to pierwszy zestaw w oparciu o nią na naszym forum, zaktualizuję posta jak tylko procki będą dostępne w sprzedaży

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

To co radzilibyście się wstrzymać z zakupem z powodu Sandy Bridge ? :)

Mam jeszcze takie pytanie czy jest różnica wydajności między ramami ddr2 a ddr3 oraz częstotliwością Ramów ? :)

Skoro nie idzie wydajność z małym poborem mocy , to idę w samą wydajność .

To teraz 2 parametry cenowe zostawiam w takim wypadku :

-2000 zł

-3000 zł

A tak na oko ile taki wydajny komp może pobierać mocy na godzinę ? Bo moja maszynka będzie chodzić 24/7 .

Ile kosztuje takie dobre chłodzenie które by działało lepiej niż te pseudo obudowy wyciszające.

Czyli w SSD nie warto iść mówicie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Generalnie lepiej się wstrzymać i poczekać na Sandy Bridge, bo to bardzo obiecująca platforma. DDR2 to oczywiście pamięci wolniejsze niż DDR3 i moim zdaniem nie opłaca się już składać nowych zestawów na DDR2.

A co do poboru mocy, to wszystko zależy od tego do jakich celów będzie ten komputer używany bo mój komputer (i7 + Radeon 5870) pobiera od ok 170 do ponad 300W

Co do dobrego chłodzenia to najcichsze jest wodne, ale to wydatek od 350zł w górę za gotowy zestaw. Ja mam Scynthe Ninja 2 i spełnia swoje zadanie (przy czym jest dosyć ciche).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

W tym momencie cena pamięci DDR 3 jest na tyle niska by śmiało się na nie decydować. W sytuacji gdy masz na wydanie mniej niż 2000 złotych (ale dużo więcej niż 1000) możesz decydować się na DDR 2.

Taktowanie...

Powiem szczerze, że ja jadę na 800 MHz i wszystko śmiga aż miło, ale mając taki budżet możesz pokusić się o jakieś kostki taktowane 1333 MHz. Zdarzają się promocje na A - Data taktowane po 1600 MHz.

P.S

Weź jak najwięcej :) nie schodź poniżej 4 GB - zobaczysz sam, że było warto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Gość
Ten temat jest zamknięty i nie można dodawać odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...