Skocz do zawartości

Nowy dysk sata + stary ata i system nie startuje


Snozze

Recommended Posts

Witam, zakupiłem kilka dni temu dysk Segate Barracuda 500gb na sata2 i chciałbym go podpiąć razem z dyskiem WD 80gb na ata. Na początku odpiąłem dysk 80gb i na nowym dysku zainstalowałem system (win7 ultimate), popracowałem troszkę na dużym dysku, ustawiłem jakieś pierdoły, po czym podpiąłem oba dyski i przy uruchamianiu za każdym razem system bez pytania ładował się z dysku 80gb, więc od razu przeżuciłem to co chciałem z dysku 80gb na dysk 500gb i kombinowałem trochę z poziomu małego dysku żeby ustawić ładowanie systemu z dysku dużego, oczywiście nic z tego nie wyszło, więc pobawiłem się trochę w biosie i ustawiłem duży dysk na 1st a mały na 2, i od tej pory gdy podłączam oba dyski bądź tylko duży system staje na tym ekranie gdy pisze "press del to display bios post message" i po wciśnięciu "del" pokazuje się ekran ze sprawdza porty USB itd, pisze że wszystko ok, po czym staje, jeżeli nie wcisnę "DEL" od razu po pokazaniu się napisu "press del.." to komputer wogule nie reaguje na klawisz "del"( staje na ekranie "press del..."

Nie mam możliwości wejść do Bios z podpiętymi 2 dyskami ani z podpiętym dużym!

Pod linkiem ekran po wciśnięciu "del" z podpiętym małym dyskiem na Slave, dużym podpiętym normalnie na pierwsze wejście Sata i z odpiętym zasilaniem od napędu DVD http://pokazywarka.p.../#zdjecie911878

Próbowałem ustawiać zworkę na małym dysku ata na CS, SLAVE I MASTER i wtedy włączać kompa z podpiętymi 2 dyskami, ale zero różnicy.

F8 tez nie daje możliwości wejścia w bios. Pisze entering setup i można czekać i czekać...

Resetowałem już Bios z odpiętymi dyskami i z podpiętymi 2 (jeden sata drugi ata)

Mogę jeszcze dodać że lampka kontrolna od dysku która jest na obudowie kompa, jak normalnie mruga w różnym tempie, tak teraz przy włączaniu kompa jak ekran stoi na tym "pres del.." to cały czas lekko się żarzy. Bez dysku sata uruchamia się normalnie, próbowałem także inny kabel sata i wszystkie wejścia.

Tutaj zdjęcia podłączenia http://pokazywarka.pl/l324ca/

Jeżeli podłącze tylko sata (inne dyski i napędy są odłączone) i klawiaturę na USB mam podłączoną to wciskam del i klawe widzi jako klawiaturę i myszkę a dysk podpięty do 1 portu sata widzi jako 3rd master zamiast 1st master, gdy zrobię to samo tylko ze zamiast klawy USB podłącze PS2 to monitor nie chce się włączyć. ;O

gdy mam podłączonego do:

1 port sata to widzi jako 3rd master

2 port sata to widzi jako 4th master

3 port sata to widzi jako 3rd slave

4 port sata to widzi jako 4th slave

Próbowałem także z podłączonym tylko sata(odłączony napęd DVD, i dysk sata oraz wszystkie komponenty na USB)

Przed chwilą podpiąłem ostrożnie metodą hot-swap i wyskoczył blue screen.

Pomocy!! Nie wiem co mam z tym zrobić :(

Moja mobo to Asus P5GC-VM, a system to Windows 7. Dyski to Segate Barracuda 500gb i WD 80gb

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Czy na dużym dysku masz zainstalowanego Windowsa?

I mówisz, że się nie uruchamia? Może spróbuj podłączyc narazie tylko duży dysk, ze spinką. To jest to coś czemu zrobiłeś zdjęcie na dvd. ustaw spinkę tak, żeby odpowiadała za "mastera". Jeśli nie wiesz w jakie miejsce ją wsunąć, zobacz na instrukcji. Mały dysk ustaw jako "slave". na zdjęciach widzę, że tylko mały dysk ma tą spinkę. Może właśnie to powoduje problemy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Dobra to tak:

1. Ustawianie kolejności dysków w biosie nie ma znaczenia, Windows 7 i tak zrobi kolejność po swojemu

2. Moim zdaniem pokombinowałeś coś w zaawansowanych ustawieniach biosu, zrób reset poprzez wybranie Load Safe Defaults

3. Dyski można podpinać za pomocą HOT PLUG tylko w momencie gdy masz włączony tryb AHCI dla dysków. Dodatkowo trzeba to ustawić przed instalacją systemu. Każda zmiana po instalacji skutkuje bluescreenem.

4. Ustawienie zworki w dysku IDE nie ma kompletnie żadnego znaczenia w przypadku współpracy z dyskami SATA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

1. Ustawianie kolejności dysków w biosie nie ma znaczenia, Windows 7 i tak zrobi kolejność po swojemu Czyli pomijamy

2. Moim zdaniem pokombinowałeś coś w zaawansowanych ustawieniach biosu, zrób reset poprzez wybranie Load Safe Defaults Robiłem, bez skutku.

3. Dyski można podpinać za pomocą HOT PLUG tylko w momencie gdy masz włączony tryb AHCI dla dysków. Dodatkowo trzeba to ustawić przed instalacją systemu. Każda zmiana po instalacji skutkuje bluescreenem. Na przyszłość będę wiedział :)

4. Ustawienie zworki w dysku IDE nie ma kompletnie żadnego znaczenia w przypadku współpracy z dyskami SATA. Tak myślałem, zdjęcie dałem tak o w razie by co ;)

@waaldii

doceniam i dziękuję :) Nie wykluczam że masz rację ja także nie jestem specem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Możesz podać odczyty z linii zasilających? Interesuje mnie szczególnie napięcie na linii 12V. Jeżeli masz pod ręką jakiś miernik elektryczny, to w ogóle byłoby nieźle.

Wiąże się to z takim oto postem:

Mój config to:

p4 3.4 prescot, asus p4c800e-delux, 1 gb geil 400, galaxy gf7600gs zalman edition, 2x hdd, 2x dvd, tv tuner, sb audigy se.

Mój problem to:

po podkręceniu procka na 4.0 1.5v (około 150W) i grafiki na 600 i 1700 nie przechodzi 3dmark03. Jeżeli jednak odłącze jeden dysk i dvd to benczmark przechodzi. Tak samo jeżeli podkręce tylko procesor, wszystkie benczmarki przechodzi (to samo z grafą). Wiem że zasilacz niewyrabia, a karte graficzną mam zasilaną ze złącza molex. Mam pod ręką miernik i mieże napięcia na lini 12v pod obciążeniem (włączone równocześnie 3dmark03 i sp2004). Po przystawieniu sond do wtyczki molex napięcie 11.85, a na wtyczce pcie 19.4.

Właśnie nie wiem czy niewykożystuje 2 lini 12v w zasilaczu? Moze ten zasilacz jest zasłaby? A jakbym wymienił karte graficzną która jest zasilana z wtyczki pcie? (są takie karty na agp np. Palit x1950gt)

oryginalny post: http://pcarena.pl/articles/show/77812/Amacrox-Warrior-AX450-PNF-moc-prawdziwego-wojownika.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Bios: w "Standard CMOS Features" począwszy od "IDE Channel 0 Master" wszystkie ustawiamy na "auto" dalej w "Advanced BIOS Features" w "Hard Disk Boot Priority" tu właśnie mamy do wyboru ten dysk na którym jest system po wejściu tam są dyski' date=' należy wybrać ten na którym jest system. Poniżej też w "Advanced BIOS Features" mamy wybór kolejność bootowania, wybierz co Ci pasuje to zawsze w razie konieczności można przestawiać najlepiej jest ustawić w "First Boot Device" "hard disk". Jedziemy dalej, w "Integrated Peripherals" - "IDE DMA transfer access" ustawić "enabled", tak samo "OnChip IDE Channel 0" ustaw, "Enabled" natomiast jeśli nic nie ma w drugim gnieździe IDE to w "OnChip IDE Channel 1" można ustawić "disabled", przechodzimy do SATA i poniżej w "OnChip Serial ATA" ustaw "enabled" i teraz najważniejsze "SATA Mode" ustaw na "IDE". To tyle jeśli chodzi o konfigurację dysków w biosie. Jeśli wszystko ustawisz tak jak opisałem to nie ma siły żeby nie działało.[/quote']
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Gość
Ten temat jest zamknięty i nie można dodawać odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...