Skocz do zawartości

Połączenie ADSL


Rogal

Recommended Posts

Moja mama w końcu podjęła decyzję i podłączyła się do internetu. Fakt, kosztowało ją to jakieś 200 złotych (zestaw który kupiła to router adsl, kabel telefoniczny, kabel internetowy i separator), ale nie o tym chciałem pisać. 

Nieudolność osoby która podłączała i konfigurowała ten typ połączenia była przeogromna - gość narzekał, że nie może go skonfigurować, bo stary komputer itd (zainstalowany jest na nim Windows XP SP2, więc jakby nie było jeden z najpopularniejszych systemów operacyjnych. Wolałbym nie wiedzieć jak gość chce podłączyć się pod jakieś distro linuksowe bo to by była całkowita porażka). 

No ale skonfigurował jakoś i teraz jest tak jak być powinno - po uruchomieniu komputera klikamy dwukrotnie na ikonkę nawiązywania połączenia (podobnie jak w neo) i internet działa. Wszystkie dane są wprowadzone przez nich, prawdopodobnie nie ma tego zapisanego w umowie (ale jeszcze do niej nie zaglądałem) więc nie wiem co zostało wprowadzone. 

Stąd moje pytanie - na święta przyjadę z moją dziewczyną i jej laptopem - fajnie by było nawiązać połączenie na jej komputerze. Zdecydowanie wygodniejsze rozwiązanie. Gdzie znajdę potrzebne do skonfigurowania tego typu połączenia dane? Pewnie chodzi o coś w rodzaju numeru połączenia i hasła logowania tak jak jest w neo. W której sekcji tego szukać? To szczególnie ważne bo gdy zajdzie potrzeba formatowania komputera mamy będzie później problem z logowaniem, a chciałbym tego uniknąć. A może można ustawić to tak, by nie trzeba było klikać na połączenie tylko od razu się logowało (wraz ze startem systemu)?

Ostatnie pytanie - czy zawieszenie się komputera może spowodować, że zawiśnie router, a wraz z nim całe połączenie? :D Zabrzmi głupio ale takie coś powiedzieli mojej mamie, więc z ciekawości pytam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

To na pewno jest router? Z twojego opisu mi to bardziej na modem wygląda, a nie router. Dziwne, że przy routerze trzeba się łączyć podając login i hasło na komputerze, a nie poprostu wpisując go do konfiguracji. Możesz podać producenta i model tego sprzętu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Może być router i logowanie przez hasło i login jeżeli dostawca sobie wymyślił sieć na PPPoE!!!

Fakt masz Modem (sporo sobie policzyli za podłączenie + urządzenie). Masz nie za fajnie ponieważ masz tylko jeden LAN. Gdybyś miał modem z możliwością rozsyłania Wi-Fi mógłbyś sobie podpiąć dowolną ilość komputerów. Sam kupiłem modem Ovislink WT2000 ARM za 99zł - w nim ustawiam hasło oraz login i nie muszę dodatkowo tworzyć ikonki na pulpicie do internetu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Hehe stary jak pamiętasz naszą rozmowę o dostawcy tam w domu u mamy to pewno wiesz, że można to było zrobić o całe 200 złotych taniej. 

http://www.wist.com.pl/page.php?content=adsl

Jednak informacji trzeba szukać u źródła. 

Opcji WiFi to raczej nie ma, ale mówię raczej bo sam dokładnie nie wiem - nawet się temu dobrze nie przyjrzałem. 

Pozostaje jedna kwestia - zawieszenie się komputera. Czy w razie gdyby coś na modzili w domu istnieje ryzyko, że zawiesi się urządzenie? Brzmi absurdalnie, ale tak namieszali mojej mamie w głowie, że muszę jej to profesjonalnie wyłożyć. 

Odnośnie urządzenia - nie ma wbudowanego switcha więc odpada jako tako podpięcie kolejnych komputerów pod to urządzenie. Wychodzi zatem na to, że to jakiś ADSL 2+ modem od TP - LINKa. W sumie nie powinno być problemów z konfiguracją.

BTW obejrzyjcie sobie pdfa o konfiguracji - lekkiego faila zaliczyli po pokazali ikonkę tworzenia kopii zapasowych jako tą od sieci :P 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

To na 100% jest modem ADSL, co do zawieszania się kompa, w zasadzie każde urządzenie, które nie działające poprawnie i jst podłączone do komputera może powodować jego zawieszanie lub resetowanie.

To nie może być router, bo one zazwyczaj mają wbudowany switch. Tym bardziej nie jest to AP, bo on sam w sobie nie jest wstanie dostarczyć internetu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

@Micz

Albo zazwyczaj albo bądź pewny :) A co do dostarczenia internetu samego w sobie to jeszcze nie wymyślono takiego urządzenia.

@Rogal

Napisz konkretny model jaki posiadasz i skończą się te niedomówienia.

A co ma komputer do zawieszenia się... (no właśnie Rogal Routera czy Modemu?). Przecież na takim urządzeniu jest jakiś system. To tak jak by powiedzieć że zawieszenie się jednego komputera w sieci powoduje zawieszenie się reszty maszyn...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Sorry za jakość zdjęcia, nie miałem cyfrówki pod ręką.

Dołączona grafika

Bazując na tym co pisze na obudowie urządzenia: ADSL 2+ Router. Bodajże TP - LINK TD 8811,czyli coś podobnego do tego http://www.tp-link.com/products/productDetails.asp?class=&content=spe&pmodel=TD%2D8810

Zatem modem router :) Z tyłu jest tylko jeden LAN, jeden na RJ-11 (ta mała wtyczka), jakieś USB, ON/OFF i tyle. Tak jak mówiłem - brakuje switcha, więc gdybym chciał podłączyć kolejne komputery po kablu muszę podpiąć switcha? I jak mam to wszystko ogarnąć? Czy takie urządzenie załatwi sprawę? http://www.tp-link.com/products/productDetails.asp?class=switch&content=spe&pmodel=TL%2DSG3109

edit:

http://www.tp-link.com/products/productDetails.asp?class=adsl&pmodel=TD%2D8811

To na pewno ten :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Jak najbardziej - Przem0l ma u siebie w domu taką instalację i działa bez zarzutu. Robiłem też takie coś u brata mojej dziewczyny i zadziałało na tej samej zasadzie. Trzeba tylko pamiętać o tym, aby najpierw włączyć modem, dopiero potem router. Miałem spore problemy z połączeniem internetowym dopóki nie uruchomiłem urządzeń w prawidłowy sposób.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Pozostaje mit o zawieszaniu...

Czy zawieszenie się systemu operacyjnego na komputerze stacjonarnym może spowodować zawias na modemie? Imo nie, ale specjalista od internetu się kłóci, że jest taka możliwość :| A każdy telefon do nich wiąże się z opłatą 30 zł za "pomoc".

I co w przypadku utraty konfiguracji - dane na modemie pobierają są dynamicznie? Czy nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Gość
Ten temat jest zamknięty i nie można dodawać odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...