Skocz do zawartości

utrata danych


Marcenao

Recommended Posts

Chciałem zrobić porządek z partycjami, tzn z trzech zrobić dwie i na jednej zainstalować Win7. Robiłem to przez instalator systemu i przez przypadek usunąłem partycję mojej siostry i tam były różne dane, czy da się je jakoś uratować? Czy wszystko już przepadło? Zależy mi na tym, żeby odzyskać jak najwięcej z niej. Partycja przed usunięciem nie była formatowana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Ontrack easy recovery. Poszukaj programu w google. Masz z nim zasadniczo 2 możliwości:

1. Założyć nową partycję na miejsce starej (szybkie formatowanie) i zrobić odzysk danych za pomocą opcji Format Recovery

2. Zrobić odzysk za pomocą opcji odzysku RAW

W pierwszym przypadku odzyskasz pliki i katalogi w oryginalnej strukturze. W drugim odzyskasz wszystko co jest do odzyskania, ale bez nazw plików i bez struktury katalogów (czyli bez ładu i składu). Polecam pierwszą opcję.

Ważne uwagi:

1. Nic nie wgrywamy na partycję skasowaną - nadpisze to skasowane dane i po odzysku.

2. Absolutnie nie wolno defragmentować tego miejsca.

3. Nie zmieniaj układu partycji - dane będą nie do odzyskania.

4. Odzysk możesz zrobić tylko na inny dysk fizyczny, a nie na inną partycję na tym samym dysku.

5. Formatowanie i usuwanie partycji nie kasuje danych. Potrafi to tylko opcja wipe out i nadpisanie danych.

6. W obydwu przypadkach daj sobie ok 6 godzin czasu na skanowanie i odzysk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

W sumie są dwa wyjścia:

1. Odzyskać tylko to co jest oznaczone jako good i założyć, że lost file to pliki usunięte dawno temu i już nadpisane, a tym samym zbędne.

2. Zrobić odzysk drugą metodą. W tym wypadku Ontrack utworzy osobny katalog dla każdego rozszerzenia pliku (pod nazwami FILE1, FILE2, FILE3) i odzyska osobno do tych katalogów zdjęcia (np. *.jpg), filmy, itd. Minusem jest fakt, że trzeba to potem samemu przejrzeć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Minusem? To jest potężny minus, jak ma się dziesiątki tysięcy fotek.. to wszystkie lądują do jednego folderu o takich właśnie nazwach jak podałeś Ralliart. No ale lepsze to niż nic.

Co do Ontracka to rzeczywiście akurat TEN program jest wart uwagi. Sam z niego korzystam i tez mogę go polecić. Praktycznie nigdy mnie nie zawiódł i do tego jest w miarę szybki. Co do stopnia odzyskalności danych to jest IMHO wysoki. Tak odzyskałem wszystkie foty z lapka znajomej po tym jak jej siostra je skasowała (ponad 4,3 GB) i ... korzystała z kompa przez tydzień. Dodam, że fotki były na partycji systemowej (moje dokumenty) a system do Vistacz, więc dysk był mielony... odzyskało się prawie wszystko.

Najpierw zawsze staraj się użyć pierwszej metody, przynajmniej chociaż część będziesz miał w oryginalnej strukturze i nazewnictwie. A potem jeszcze raz drugą metodą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Gość
Ten temat jest zamknięty i nie można dodawać odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...