Skocz do zawartości

Nagły spadek pojemności dysku twardego


Rogal

Recommended Posts

Jak w temacie. W sumie problem dotyczy mojego znajomego, z którym wynajmuję mieszkanie, jednak warto wstawić go tutaj i spróbować rozwiązać, w przyszłości może się komuś przydać. 

Póki co nie wiem jak widzi go BIOS bo nie zdążyłem go o to zapytać. Z tego co się orientowałem to w przypadku, gdy nie widzi jego maksymalnego rozmiaru (pudełkowego) w BIOSie tzn. że jest to wina HPA czyli ograniczenia fabrycznego LBA. Aby ustawić fabryczne LBA wpisuje się w MHDD wpisujemy polecenie NHPA. 

Jeżeli natomiast BIOS widzi go dobrze, a system nie, należy postąpić zgoła inaczej -> jeżeli dane na dysku nie są dla nas aż nadto ważne to zerujemy po prostu obszar od 0 do 256 w MHDD. 

Nie będę się aż nadto rozpisywał:

http://www.nirvanowiec.republika.pl/MHDD.html

W skrócie:

Pobieramy MHDD, bootujemy i czekamy aż wykryje dysk. Potem wpisujemy komendę ERASE, a początkiem zerowania ustawiamy 0 a końcowym 256. Wprowadzone wielkości potwierdzamy klawiszem Enter. 

Jakieś inne możliwe rozwiązania takiego problemu? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Napisałem tyle co mi powiedział - w każdym bądź razie dane poleciały, bo tej zajętej powierzchni nie ma. W wolnej chwili go dopytam i wrzucę tutaj. Niestety - ciężko naprawia się takie sprawy na odległość, może ściągnie ten dysk z domu tutaj i u niego na stacjonarnym go zaatakujemy :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

  • 1 month later...

Okej, temat powrócił, bo znajomy o nim nie zapomniał, a że ja nie pracuję teraz to może popołudniu z nim coś wymyślę. Generalnie chciałem się was zapytać czy na coś jeszcze powinienem zwrócić uwagę:

1. Sprawdzić stan dysku poleceniem CHKDSK.

2. Dokonać reboota i sprawdzić jak BIOS wyświetla dysk - czy w normalnej pojemności czy w tej nowej, zmniejszonej. Warto też sprawdzić jak ma się dysk w Windowsie, ale już teraz wiem, ze nie widać jego całej pojemności tylko te 30 GB. 

Po tym pobieram i nagrywam MHDD, będzie to nośnik bootowalny - zrobię go na CD, bo jakiś taki tradycjonalny jestem ;) 

Dalsze działanie uzależnione od wyników w punkcie drugim. Jeżeli BIOS wyświetla pudełkową wartość to wystarczy, że w oknie głównym MHDD wyzerujemy obszar od 0 do 256 (nie jestem pewien czy nie do 255, bo nie wiem jak program to analizuje - czy bez 0 i 256 czy z nimi włącznie). Stosujemy polecenie ERASE i jako początek podajemy 0 a jako koniec 256. 

Gdyby jednak BIOS pokazywał nową, zmniejszoną wielkość to trzeba przywrócić fabryczne LBA, zatem w konsoli wpisujemy polecenie NHPA. 

Z tego co się orientuje, to nie zawsze wszystko przebiega tak gładko...czego mogę się jeszcze spodziewać? 

I czy to absolutnie wszystko co w danej sytuacji mogę zrobić, czy może powinienem na coś jeszcze zwrócić uwagę? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Gość
Ten temat jest zamknięty i nie można dodawać odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...