Skocz do zawartości

Dlaczego CS to legendarna gra


Micz

Recommended Posts

Ostatnio zauważyłem, że na Steamie można zobaczyć, w które gry aktualnie gra najwięcej graczy. Oto pierwsza 10, pierwsza liczba to aktualnie grających (w momencie pisania), a druga to najwięcej dzisiaj.

50,976 66,223 Call of Duty: Modern Warfare 2 - Multiplayer

46,005 53,700 Counter-Strike

43,902 56,877 Counter-Strike: Source

31,780 31,780 Team Fortress 2

19,044 20,146 Football Manager 2010

12,355 14,358 Left 4 Dead 2

7,391 7,603 Garry's Mod

6,000 6,814 Battlefield: Bad Company 2

5,892 6,913 Empire: Total War

5,880 7,264 Borderlands

Jak widać pierwszy jest CoD MW2, jakby nie patrzeć gra roku 2009, ale dwa następne miejsca to Counter Strike i Counter Strike: Source. Jakby zsumować te dwie liczby to przewyższa MW2 o jakieś 80% i to pokazuje, że CS potęgą jest i basta. Jakby nie patrzeć CS ma już 11 lat, pewnie jest w wieku najmłodszych graczy MW2 :), a na pewno jest nie wiele młodszy. CS: Source jest prawie dwa razy młodszy i generalnie w europie nie przyjął się za dobrze, jednak w USA ma się dobrze, co widać po jego nie najgorszym 3 miejscu. Zresztą te dwie gry często zamieniają się pozycjami.

Jestem ciekaw jak długo Counter Strike będzie wiodącą grą w rozgrywkach multiplayer, większość prestiżowych turniejów organizowanych jest raczej dla CS'a niż MW, czy MW2. Dominację CS'a widać też w salonach Empik, gdzie okupuje on listę to 20 od wielu tygodni. To mnie też zaskakuje, bo sama gra jest też dość monotonna w porównaniu z MW i innymi nowymi shooterami. Grałem w MW dosyć długo i muszę przyznać, że rozgrywka jest bardziej różnorodna, jednak wciąż CS króluje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Bo CS to prostota. Mnie to w pewnym momencie zaczęło irytować, bo nie lubię grać schematycznie. Kto wie - może gdyby ktoś solidnie zmodyfikował tą produkcję pod kontem montażu dodatków do arsenału to byłoby zupełnie inaczej. Swoją drogą STEAM jest mało wiarygodny. Zdecydowanie lepiej spojrzeć na to co pokazuje Xfire:

World of Warcraft 9,054,766

Call of Duty 4: Modern Warfare Multiplayer 6,099,941

Call of Duty 2 Multiplayer 3,834,846

League of Legends 2,043,926

Call of Duty: Modern Warfare 2 Multiplayer 1,994,747

Battlefield: Bad Company 2 1,368,815

Team Fortress 2 759,799

Counter-Strike: Source 737,651

Warcraft III - The Frozen Throne 642,047

Aion 624,874

Liczby po prawej to czas w minutach. World Of Warcraft dominuje, a jak Blizzard da go za darmo to już całkiem zdominuje wszelkie rankingi. Nawet gracze z Aion'a przejdą do konkurencji. Btw, Przem0l co w Archlordzie słychać? :)

I co ciekawsze - w Top 10 ciągle trzyma się CoD 2 :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Zdaję sobie sprawę, że Steam nie może być wyznacznikiem do wszystkich gier, bo nie wszystkie wymagają steama, ale akurat MW2 i CS po za Steamem nie da się grać, więc te dwie gry da się porównać. Moim zdaniem sama rozgrywka w CS'ie nie jest schematyczna, ale po prostu na serwerach gra się zbyt małą liczbę map, No i oczywiście broni jest za mało bo w zasadzie korzysta się tylko z kilku dostępnych. Ale ta prostota jest jego siłą, dzięki niej to właśnie CS dominuje rozgrywki turniejowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Mamy porównianie wzięte ze steama jak i z xfire... ale to i tak jest "nic" :), bo bardziej wymiernym porównaniem byłoby zliczenie ilości czasu w danych grach. Chodzi mi o to, że na xfire świat się nie kończy. Pominę lagujące wynalazki jak skype i lokalne komunikatory (w każdym kraju są odpowieniki gadugadu) a skupię się na Team Speak. Sporo osób na tym siedzi, więc to "może" też byłby jakiś wskaźnik gdyby nie to, że jednak większość graczy (spokojnie mogę się założyć) nie korzysta z komunikatorów podczas grania... bo im się nie chce, nie widzą potrzeby ani szefunio klanu/gildii nie tyra ich za to (z takich samych powodów). Do tego dochodzą gracze niezrzeszeni.

Tak można wymieniać w nieskończoność, ale nie o to przecież chodzi, ponieważ ilość graczy w daną grę można zmierzyć tylko... licząc ilość zalogowanych graczy w danej grze :). A na takie dane "w wersji rzetelnej" nie ma chyba co liczyć,  bo każdy producent gry może mieć przyjęty swój własny sposób na obliczenie tej wartości.

W każdym bądź razie ilość osób grających w CS jest niemała, jest tylko pewne "ale". Żeby oddać prawdziwy obraz tego gdzie są ci gracze powinno podać się kraje, z których wbijają się na serwery. Mówię o tym, żeby zaraz nie okazało się, że ze strategii bardzo grywalną jest Star Craft... a gdy przychodzi co co czego to okazuje się, że prawie wszyscy jej gracze znajdują się tylko w 1 małym państewku... chyba wiecie o które chodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Gość
Ten temat jest zamknięty i nie można dodawać odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...