Skocz do zawartości

3 zestawy dla gracza od 1.6 do 2.9k zł


Przem0l

Recommended Posts

Długo nie było żadnych propozycji zestawów przeznaczonych dla graczy. Asortyment jak i ceny się zmieniają więc najwyższa pora aby zobaczyć co można kupić za kwotę od 1600 do 2600 zł. Być może ktoś planuje zakup bądź modernizację swojego komputera, więc poniższy post w pewnym stopniu ułatwi dokonanie optymalnego wyboru.

Na każdym z tych zestawów da się komfortowo zagrać w nowe tytuły i to był główny powód, dla którego najtańsza propozycja zaczyna się od ceny powyżej 1,5 tysiąca zł. Tym razem odpuściłem sobie dobór dodatkowych komponentów zwiększających koszt, jak zaawansowane karty muzyczne czy inne wynalazki, których ideę i tak popsują choćby kiepskie słuchawki.

Ceny jak i towar pochodzą z Allegro, ze sklepów, zawierają koszty przesyłki, są całkowicie nowe i posiadają pełną gwarancję.

Wszystkie zestawy posiadają identyczną ilość pamięci. W 2 przypadkach zastosowany model procesora (C2D) jest bardzo tanią alternatywą dla Core i3 a 4 GB RAMu powinny wystarczyć na dłuższy czas, bez względu na to czy to będą moduły DDR2 czy DDR3.

GPU: AMD Radeon 4850 / nVidia GeForce 250 GTS

HDD: Samsung 500 GB, 16 MB cache, 7200

DVD: LG 22x LS

CPU: Intel E6500 2x 2,93 GHz BOX

Mobo: ASUS P5G41C-M LX

Mem: 4 GB (2x 2 GB) DDR2 800 MHz CL5

PSU: „500W” z obudową

Chłodzenie: BOX

Łącznie: 1650 zł

Jak już wspomniałem, najtańszy z proponowanych zestawów nie ma się czego wstydzić. Radeon 4850 czy GeForce GTS 250 to nadal wydajne karty graficzne co w połączeniu z ceną poniżej 400 zł daje optymalny wybór. Prawie 3 GHz-owy Core 2 Duo nie ma swojego odpowiednika w ofercie AMD ani w swoim zakresie cenowym ani nawet nieco wyższym, porównując naturalnie modele 2 rdzeniowe. Wybór taniej płyty głównej podyktowany jest tym, że powyższy procesor nie będzie zbytnio podkręcany (pewien margines zawsze jest) jak i wymagania stawiane przez gracza "nie entuzjastę" zawartości płyty nie są zbyt wysokie.

Nie szukałem jakiś wymyślnych zasilaczy żeby nie podwyższać niepotrzebnie ceny - ten zestaw nie powinien sprawić najmniejszych trudności nawet dużo słabszym bezimiennym modelom. Na obudowę wraz z zasilaczem przeznaczyłem 150 zł, więc spokojnie można znaleźć coś satysfakcjonującego.

Jak ktoś bardzo by chciał to może wstawić na procesor Arctic Cooling 7 za ok 70-80 zł (z przesyłką). Wtedy podkręcanie na pewno będzie bardziej efektywne, ale to generuje też koszty związane z dodatkowym odprowadzaniem ciepła z obudowy jak i zainwestowaniem w lepszy zasilacz.

GPU: nVidia GeForce 260 GTX

HDD: Samsung F3 1 TB, 32 MB cache, 7200

DVD: LG 22x LS

CPU: Intel E6500 2x 2,93 GHz BOX

Mobo: ASUS P5G41C-M LX

Mem: 4 GB (2x 2 GB) DDR2 800 MHz CL5

PSU: MODECOM CARBON 620

Obudowa: coś bez zasilacza

Chłodzenie: BOX

Łącznie: 2150 zł

Tutaj zmianie uległ zasilacz, który bez problemu podoła mocniejszej karcie graficznej jak i podkręcaniu (jeżeli ktoś będzie się decydował). Niech was nie przeraża nazwa "Modecom". Seria Carbon to nie to samo co FEEL, stąd taka (wyższa) cena jak i pozytywne komentarze w sieci. Większy dysk i większa ilość pamięci podręcznej chyba są standardami w zestawach, których cena przekracza 2 tysiące zł.

Wybrałem GTX 260 (216 rdzeni) z uwagi na to, że w zakresie do 900 zł AMD nie ma żadnej karty, która mogłaby rywalizować z tym modelem. Radeony 5770 są porównywalne ze starszą serią 4870, więc szału tu nie ma. GTX wyniósł mnie 650 zł (z przesyłką), co uważam za dobrą cenę jak na taką wydajność.

GPU: AMD Radeon 5830

HDD: Samsung F3 1 TB, 32 MB cache, 7200

DVD: LG 22x LS

CPU: Intel Q8300 4x 2,5 GHz BOX / AMD X4 3.2 GHz Black Edition

Mobo: Gigabyte GA-EP43T-UD3L / AM3

Mem: 4 GB (2x 2 GB) DDR2 800 MHz CL5 / 4 GB (2x 2GB) DDR3 1333 CL9

PSU: MODECOM CARBON 620

Obudowa: coś bez zasilacza

Chłodzenie: Scythe Ninja

Łącznie: 2900 zł

Ostatni zestaw to kosztuje niecałe 3000 zł. Za prawie 2 wyższą cenę dostajemy ponad 2x większą wydajność. Obecnie coraz więcej gier korzysta z 3 lub 4 rdzeni, więc wydając sporo pieniędzy nie można oszczędzić na tym komponencie. Gdyby pójść z duchem czasu i wybrać coś z nowej oferty Intela, musielibyśmy wydać ok 2 tysiące zł na Core i7 i płytę główną. Pamiętajcie, że Core i5 to nadal 2 rdzeniowy procesor (tyle że z HT), więc i to nie powinno was zadowolić.

Wybór X4 od AMD jest uzasadniony na zasadzie: "co kto lubi". Phenom 2 955 3,2 GHz z odblokowanym mnożnikiem i Ninją Scythe powinien ładnie się podkręcić, w sumie tak jak proponowany Core 2 Quad. Mówię to bez większego entuzjazmu, ponieważ mój Quad 6600 pracuje na tym chłodzeniu już ponad 2 lata jako 3,2 GHz (z 2,4), a na czas benchmarków osiągał 3,8-3,9 GHz, więc po prostu "przywykłem do tego, że seria Core ładnie się podkręca". Nie dajcie się jednak zwieść wyższym cyferkom u AMD: z wydajnością w grach, zegar w zegar w porównaniu z modelami Intela jest sporo słabiej.

Specjalnie dołożyłem do zestawu taki cooler, ponieważ Radeon 5830 to na prawdę porządna karka graficzna. Wydając tyle pieniędzy na komputer, wymagamy wysokiego framerate, co przy dobrej karcie powoduje wzrost wymagań dotyczących procesora. Jeżeli ktoś uzna, że skoro i tak wydaje ~3000 zł i "te kilka stówek więcej" nie zrobi na nim różnicy, to powinien dopłacić do wyższego modelu z oferty AMD: Radeona 5850. W tym momencie mogę was odesłać z pytaniami (jak to działa) do Ralliarta . Akurat cena zestawu wzrosła by nam do 3300 zł co czyniło by go dokładnie 2x droższym od najtańszej propozycji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

...nie zrobi na nim różnicy, to powinien dopłacić do wyższego modelu z oferty AMD: Radeona 5850. W tym momencie mogę was odesłać z pytaniami (jak to działa) do Ralliarta . .

Już dziś raz Cię uświadamiałem, ale sprawa wymaga sprostowania: mam Radeona 5870 (dokładnie Gigabyte 587UD). I jestem bardzo szczęśliwy z tego powodu :) Zestawienie niezłe, bo propozycja "dla każdego" jest. Ja bym od siebie jeszcze dodał, że 22" monitor pięknie uzupełniłby każdy zestaw - mam taki już ponad 2 lata i nie wyobrażam sobie pracy w domu na mniejszym. Co prawda brakuje mi na nim rozdzielczości, ale pod tym kątem jest coraz lepiej - ostatnio spodobały mi się monitory 27" o rozdzielczości 2560x1440.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Gość
Ten temat jest zamknięty i nie można dodawać odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...