Skocz do zawartości

ADSL/DSL - co i jak?


Recommended Posts

Jak w temacie - poruszył mnie artykuł KŚ "Ekspert", w którym jest rozrysowany generalny schemat sieci. W przypadku sieci domowej, jako fundament jest modem ADSL, zaś w przypadku sieci firmowej DSL - na czym polega różnica i który jest od czego? Wiem, że zabrzmiało dosyć lamersko ale na naukę nigdy za późno :))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

DSL - czyli inaczej Digital Subscriber Line jest to standard transmisji danych pomiędzy odbiorcą a dostawcą internetu (tak w skrócie).

ADSL - czyli Asymmetric Digital Subscriber Line jest odmianą DSL w której abonent może odbierać dane z prędkością wyższą niż wysyła.

Takie są pokrótce różnice w działaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Czyli wybierając opcję internetu wybieram jednocześnie rodzaj przesyłu tak? Więc zawsze wybiera się albo ADSL albo DSL? Jest to pytanie związane z wyborami routera, bo nie zawsze wiadomo, czy z ADSLem czy bez, bowiem pogłębiam swoją dopuszczającą wiedzę o sieciach w wolnych chwilach. No i od fundamentów muszę zacząć.

Z czym jest to związane? Z tym po czym dany sygnał idzie, np. czy po łączu telefonicznym czy nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Generalnie w przypadku DSL najczęściej sygnał jest doprowadzany w postaci skrętki (ale nie zawsze), poza tym teoretyczna prędkość przesyłu jest wyższa w przypadku samego DSL, ADSL jest wolniejszy o ok połowę. Obydwa standardy są już dosyć stare - możesz poczytać o nich na wikipedii, jest porządne opracowanie tematu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Przepraszam za post pod postem moi mili, ale chciałem zapytać jeszcze o jakieś szersze informacje na temat dostępnych połączeń internetowych po kablu i co się wykorzystuje. Generalnie, kiedy mamy do czynienia z DSLem, a kiedy z ADSLem, w jakich sytuacjach się go wybiera i po czym poznać. I czy np. mając gniazdko internetowe w ścianie, oznacza to także mam internet ADSL?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Jak pisał Ralliart różnica polega na tym, że  ADSL jest asynchroniczny, czyli ma wyższe pobieranie niż wysyłanie i stosuje się go w domach i małych firmach, które nie mają swojego serwera. DSL stosowany jest w większych firmach które mają swoje serwery. Dlatego mają równomierne wysyłanie i pobieranie. W domowych zastosowaniach duże wysyłanie nie jest tak istotne, bo znacznie więcej danych się pobiera niż wysyła. Zazwyczaj do DSL/ADSL używa się kabla jak w liniach telefonicznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Gość
Ten temat jest zamknięty i nie można dodawać odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...