Skocz do zawartości

32 GB w jednej kości


Przem0l

Recommended Posts

"Samsung, lider na ryneku modułów pamięci RAM, z dumą poinformował o tym, ze uruchomił dostawy próbek swoich pierwszych modułów pamięci RAM, o pojemności 32 GB. Według producenta są to najbardziej pojemne moduły RDIMM na świecie. (...)

Nowe moduły obecnie nie są przeznaczone dla komputerów stacjonarnych, czy przenośnych. Rozwiązania RDIMM przeznaczone są dla serwerów. Masowa produkcja nowych, 32-gigabajtowych modułów DDR3 ma ruszyć w kwietniu bieżącego roku." pclab.pl

http://pclab.pl/news41447.html

Bla bla bla. Jak zwykle producenci pamięci "muszą" usprawiedliwić się tym, że to są moduły przeznaczone dla serwerów. Grunt to tak zakombinować aby nie udało się ich odpalić na PC. Po co? Dla większej forsy.

Co daje RECC? Nic. Zwiększona gwarancja poprawności adresowanych i przechowywanych danych to bajeczki dla małych dzieci. Kontrola parzystości? Słyszę to od dzieciństwa. Pamiętacie serwery stawiane na Pentium 2 czy 3? Tam też były pamiątki z ECC/Registered ECC. Moduły po 512 MB miały takie "opszyny" bo to przecież jest astronomiczna wielkość i jak do kupy zbierze się kilka takich kości to wyjdą gigabajty. Całe gigabajty RAMu... Szok. Teraz mam 8 GB najtańszych pamięci a Ralliart 12 i co? I wszystko chodzi jak ta lala. Pamięci są zapełniane do końca i tak pracują całe dnie i noce... i nic złego się nie dzieje.

Ograniczenie zbytu jednynie na platformę serwerową powoduje, że te same układy, które mogłyby kosztować X będą kosztować 5*X. I dokładnie o to "im" chodzi. O nic więcej, to tak samo jak jest z Xeonami... Też mi coś, procki ze środka wafla.

Naturalnie nie doczekamy się ani w najbliższej przyszłości ani w dalszej pojawienia się układów choćby 4 GB na rynku detalicznym dla PC w rozsądnych cenach. To znaczy za mniej niż wynosi kombo 2* 2 GB. Choćby dlatego, że za pomocą układów 2 GB złożycie zestawy z 8 lub 12 GB a gdyby 4 GB były tanie to można by pocisnąć z 16 lub 24 GB. Ten fakt byłby już nie na rękę producentom serwerów jak HP, Dell, IBM czy choćby Fujitsu-Siemens. Przecież za grosze każdy złożyłby sobie maszynkę... nie zostawiając ani grosza w kieszeni wyżej wymienionym firmom. Szczególnie teraz w dobie Core i9. W wersji Extreme Edition, czyli 3.33 GHz, stanowi niezłą propozycję na postawienie na nim wydajnego serwera. Problem stanowi koszt pamięci 4 GB bo na 2 GB (w sumie 12) wielu rzeczy po prostu nie zrobimy... czyli to o czym cały czas mówię.

Jak widać Samsung dbając o kieszeń producentów serwerów jednocześnie bardzo dba o swoją kieszeń. Ot naturalna symbioza. Więc nie ma co oczekiwać szybkiej zmiany polityki firmy.

Co to oznacza dla nas? Fajnie, że w jednej kości upchali 32 GB RAMu, ale w naszym życiu niczego to nie zmienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Podejrzewam, że cena będzie naprawdę kosmiczna.... Pomijając fakt dostępności w pierwszym okresie produkcyjnym. Zdecydowanie rozwiązanie przyszłościowe, ale na razie tylko ciekawostka. Oczywiście znając życie znajdą się maniacy którzy kupią płyty serwerowe specjalnie po to by zainstalować te kości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Gość
Ten temat jest zamknięty i nie można dodawać odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...