Skocz do zawartości

Perełki na Allegro


Przem0l

Recommended Posts

Jak w temacie, czyli co można dobrego wyhaczyć używanego za grosze.

Nie będę się tutaj rozwodził nad super wydajnymi maszynami, po prostu wrzucam to co IMHO jest warte rozpatrzenia dla osób, kóre składają kompa "do różnych celów". Nie mówię tu o hardkorowych graczach czy o wirtuozach graficznych. Jak wiecie, nie ma sensu bawić się w 1 rdzeń, tak samo w 1 GB pamięci itd. Rozwodzić się "czemu tak" nie będę, bo uważam mój wybór za "oczywistą oczywistość". Ten temat nie ma służyć zbieraniu szrotu ale ewentualnemu złożeniu zestawu, który posłuży "jakiś czas".

Moim głównym kryterium jest oczywiście najmocniejszy sprzęt w jak najniższej cenie. No i zagwarantowane przez sprzedającego 100% sprawności oferowanego sprzętu.

1. CPU. AMD Athlon X2 3800+ 2 GHz za 80 zł. Czego potrzeba więcej w domowym kompie? Może ciut, odrobinka więcej megaherców ale przecież to idzie zrobić... wystarczy odpowiedni cooler. A, że w domu nikt nas nie goni to taka moc powinna wystarczyć na dłuższy okres czasu. Co prawda "nowy, wydajniejszy i szybszy o 700 MHz" model kosztuje w sklepie o niecałe 100 zł więcej i jest tańszy niż odpowiedniki Intela, to jednak nie mieści się w przyjętym kryterium. Ma być jak najtaniej. Wybrałem wersję AM2 z oczywistego powodu: łatwiej o DDR2 niż o DDR1, no i wyjdzie to "taniej". Co tu jeszcze można dodać... za połowę tej ceny jest Athlon 3200+ ale ma tylko 1 rdzeń, więc odpada.

2. MEM. 4x 512 MB 533 MHz. Tyle pamięci wystarczy i dla XP i Win7. Spokojnie można podłubać w Photoshopie CS4 jak i w innych pozornie wymagających aplikacjach. Szybkość pamięci nie wpływa na wyniki AMD, bo tu liczy się głównie CL. No cóż... to nie Intel, co powinno kupującego raczej cieszyć.

3. MOBO. Ta lub ta . Wielkiego wyboru do 100 zł nie ma. Głównym kryterium były 4 sloty na pamięć i zintegrowana karta grafiki. O LANie, dźwiękówce i PCIEx16 nie muszę chyba wspominać... Do tego ważne bylo aby płyta nie pochodziła z "oryginalnego" zestawu HP, Della, Siemensa czy innych producentów jednorazówek. Mobo to nie reklamówka z marketu i dlatego zawsze omijam "pewne" rozwiązania. Co jeszcze jest "be"? Asrock .

To co? Komputer złożony, nie? Co do dysku... używane mogą mieć lepiej lub gorzej zaklejone bady, które prędzej czy później "wyjdą". Tak samo zakup używanego zasilacza jest również proszeniem się o kłopoty. Czyli w sumie wszystko.

Gdyby kupić to co tutaj zamieściłem to należało by wydać 270 zł. Nie jest źle, prawda? Naturalnie trzeba pamiętać o przesyłkach, coolerze, dysku, DVD, PSU i kabelkach. Może nawet o karcie graficznej. Naturalnie wyniesie nas to więcej niż to co tu przedstawiłem, ale tematem były pojedyńcze perełki a nie kompletny zestaw.

Choć perełką ciężko jest nazwać płytę ECSa gdy Abit AN52 jest droższy tylko o ok. 20 zł, to jednak ten Abit jest bez grafiki. Jak ktoś i tak kupi oddzielną grafę to mu to nie zrobi różnicy ale jak ktoś nie będzie jej potrzebował... tu musi sam policzyć czy będzie potrzebował tych wszystkich opcji w BIOSie. Poza tym AN52 to kastrat, podkręcacze omijali ten model, więc i tak nie byłoby z niego większych korzyści.

Perełek ciąg dalszy, może nawet poniższa zainteresuje Micza :).

4. CPU+MOBO. VIA C3 2000+ plus płyta ITX. Naturalnie wszystko sprawne. ITX to małe płyty, stosowane choćby w czytnikach kart RFID na recepcjach (u nas Tempora). Można na tym postawić w sumie wszystko, choćby serwer plików, poczty czy rozdzielacz netu dla sąsiadów. Mały pobór mocy i komplet wyjść to kolejne atuty... ale nie wszystkie bo chyba głównym jest CENA. 35 zł. Może sam wezmę?

5. CPU+MOBO. AMD Athlon 1700+ plus płyta z grafiką za 49 zł bądź AMD Athlon 1500+ plus płyta za 35 zł. Osobiście wybrałbym ten nieco wolniejszy procek z uwagi na niewielką różnicę w taktowaniu a za te 15 zł spokojnie dostaniemy kartę graficzną, która da nam ładniejszy obraz niż tamta integracja. No i mamy 3 sloty na pamięć DDR1 zamiast 2.

Na dziś to koniec bo lecę to pracy :).

EDIT: Niedługo recenzja zestawu C3. Już kupione... Sorry Micz :P. Przypomniało mi się, że 2 dni temu kupiłem nowy dysk (3 lata gw) 2.5" 250 GB... teraz już wiem co z nim zrobię: razem z tym zestawem będę miał cichy ściągacz plików. Może nawet da się go bootować z USB. Jak będzie za głośno to oryginalny wiatraczek zostanie zamieniony na model wolnoobrotowy 12cm (mam ich jeszcze kilka). 35 zł... LOL.

Zadzwoniłem do sprzedawcy i poprosiłem o 2x 256 MB... dostalem je za 18 zł (2x 9), wszystko będzie sprawdzone przed wyjazdem i wysłane jedną paczką więc w sumie wydałem na to 65 zł (35+18+12).

Konkluzja? Warto było usiąść, napisać temat i zrobić sobie prezent :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

W sumie miałem nie pisać, ale wypadałoby rzucić na marginesie kilka uwag, a mianowicie:

1. Perełki i owszem - trzeba na nie polować, ale zawsze z głową. Jak coś kosztuje 30% mniej niż nowe, a było kupione 3 miesiące temu to coś jest nie tak

2. Nie liczcie, że dostaniecie coś za darmo, w końcu pokrycie kosztów aukcji i wysyłki też jest konieczne i trzeba coś zarobić

Generalnie polujący wszystkich krajów łączcie się :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Gość
Ten temat jest zamknięty i nie można dodawać odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...