Skocz do zawartości

Intel i980


Przem0l

Recommended Posts

6 rdzeni wreszcie zawitało do naszego kraju.

Jak to wygląda w rzeczywistości?

1. Cena 999$, ale tego się każdy spodziewał.

2. Wydajność "zegar w zegar" w stosunku do Core i7 bez zmian.

3. Teoretyczny wzrost o 50% jest bardziej teoretyczny niż praktyczny.

4. Zdecydowanie poprawiono apetyt na prąd. 6 rdzeni 3.33 GHz ma DTP o 5 W większe niż 4 rdzenie 2.66 GHz. Dobra robota.

5. Jest nowy wentylek oparty na ciepłowodach. Szkoda tylko, że Intel dał ciała na tym polu.

http://www.frazpc.pl/artykuly/852/INTEL/CORE/I7/980X/Szesciordzeniowy/zwiastun/przyszlosci

Dobrze dla Intela, że wydał 6-cio rdzeniowca przed AMD. Dobrze też, że cena jest identyczna jak za Core i7 Extreme 3.33 - w tej cenie dostajemy 50% więcej rdzeni i tyle samo pamięci cache. W domowych zastosowaniach (poza Ralliartem) niewiele osób będzie miało z tego korzyści ale w taki np Terminal Server bardzo by się ucieszył na widok takiego CPU.

Niestety nie ma większych zmian w architekturze pod kątem wydajności, ale jak już wspominałem dokonali cudu jeżeli chodzi o DTP.

Cena zapewne przez dłuższy czas będzie przerażać, ale nie oszukujmy się: to jest chwila chwały dla Intela. Niech się cieszy a my poczekajmy na odpowiedź AMD. Nawet fani Intela powinni na to czekać - może spowoduje to obniżkę cen u niebieskich .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Znowu ja? :)

Ok w zeszłym roku marudziłem, że czekam na i9 i dalej tak jest, ale: nie w takiej cenie. Fakt, że w tym momencie Intel skopał po raz kolejny dupska inżynierom AMD i pokazał im gdzie ich miejsce w szeregu. Zgadzam się, że TDP zasługuje na szacunek wszem i wobec ze względu na wynik jaki osiągnęli, nic tylko czekać na dalsze pomysły od niebieskich. Nie zdziwi mnie jak fani AMD będą marudzić, że to nie jest natywny 6 -rdzeniowiec, ale co tam Intel rządzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Bo to nie jest natywny 6-cio rdzeniowiec. To jest proteza typu Core 2 Quad, czyli 2x 3 rdzenie, ale czy to ważne? Grunt, że jest to lepsze od tego co ma do zaoferowania konkurencja. A konkurencja ... zaraz o czym ja mówię? Przecież AMD nie walczy z Intelem o najszybsze CPU, ono udeża w zupełnie inny segment. Więc Intel pozostał sam na ringu zarówno "za czasów Core i7" jak i teraz z Core i9.

Dlatego stać go na technikę odgrzewania kotletów nazwaną ładnie "Tick Tock", co oznacza, że dana linia CPU ma 2 okresy: wprowadzenie nowej technologii i dopracowanie jej. Core i9 to przedstawiciel serii Tock. Kolejna seria będzie (wedle tych założeń) nową architekturą. Spokojnie mają czas na wydawanie kolejnych unowocześnionych rewizji linii Core i3/5/7/9 i w między czasie opracowywanie czegoś nowego a to z prostego powodu:

Gdy AMD będzie gonić serię Core iX to Intel dawno zapomni, że coś takiego kiedyś robił. I to jest smutne, bo taki stan rzeczy niezbyt przemawia do Intela aby obniżył ceny płyt głównych i procków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Gość
Ten temat jest zamknięty i nie można dodawać odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...