Skocz do zawartości

Windows 7 zasobożerny?


Recommended Posts

"Tak wynika z przeprowadzonych przez analityków z Devil Mountain Software badań dotyczących wydajności systemów Microsoftu. Okazuje się, że 'Siódemka' korzysta regularnie z wolnej pamięci wirtualnej (dyskowej) co skutkuje spadkiem szybkości działania takiego, wyposażonego w Windowsa 7 systemu PC. Wyniki należy uznać za dość miarodajne - przebadano 23 000 pecetów pracujących w ramach sieci Exo.performance.network (XPnet). Rezultat jest mało budujący. Aż 86 procent komputerów z Windows 7 konsumowało od 90 do 95% fizycznej pamięci RAM i musiało regularnie korzystać ze wspomnianej pamięci wirtualnej (pamięć wirtualna regularnie przekraczała rozmiar pamięci RAM, co skutkowało korzystaniem z przestrzeni na dysku). Dla porównania tylko 40% komputerów z Windows XP wykorzystywało cały dostępny RAM. Windows 7 wypada gorzej niż XP także w obciążeniu przez system procesora oraz zadań I/O. Nowe okienka zanotowały 85% obciążenie, zaś XP tylko 36%. W przypadku CPU różnice były mniejsze - Windows 7 to 44% wobec 36% XP. Devil Mountain CTO Craig Barth uważa, że rezultaty są wręcz alarmujące odnośnie Windowsa 7. Oddając sens wypowiedzi Bartha: 'Windows 7 to nie jest żadne panaceum, to nowy wariant Visty... jakby tego nie oceniać'." frazpc.pl

Odpuściłem sobie przerabianie treści żeby nie zatracić tego na czym chciałbym się skupić. Co jak co ale o apetycie i mechanizmach dotyczących pamięci w Viście jak i 7 napisałem już tyle tekstu, że nie chce mi się do tego wracać. Więc teraz uderzę z innej strony.

86 procent kompów miało pochłonięte 90-95% pamięci? To ja się pytam "gdzie byli rodzice"? Normalnie żal dupę ściska gdy czyta się takie rewelacje i to pochodzące z ponoć wiarygodnego źródła. Na 26.000 zestawów tylko 14% miało zużyte poniżej 90% RAMU? To ile maszyn zmieściło się w 30-50%?

Może bardziej sprecyzuję pytanie: ile maszyn miało powyżej 1 GB RAMu? Przecież to wręcz niemożliwe żeby aż tyle osób kupiło takie rzęchy... chyba, że to są zestawy firmowe. Wiecie - najtańsze puszki z logiem Microsoft Windows.

Dla mnie to szok. Aż się serce kraja... jak oni na tym odpalają apliakcje, antywirusy itp sprawy...

'Windows 7 to nie jest żadne panaceum, to nowy wariant Visty... jakby tego nie oceniać' - poważnie? A ja myślałem, że Windows 6.1 to nie jest nowy wariant Windowsa 6.0 tylko zupełnie nowatorskie rozwiązanie... Skąd oni biorą takich fachowców?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Tak to niestety jest w dużych systemach korporacyjnych. Sam wiem jakie były moje odczucia gdy kupiłem lapka dwa lata temu z Vistą - zużycie pamięci na poziomie 1,1 GB przy 1 GB ram zainstalowanym na płycie głównej nie napawa optymizmem. Przem0l ma zdecydowanie rację - to zestawienie nie jest w żaden sposób miarodajne, bo to oczywiste, że win7 weźmie więcej pamięci od xp. Zresztą jako ciekawostkę dodam fakt, że jak wsadziłem do mojego laptopa drugą kość 1 GB to zużycie pamięci przez system wynosiło (uwaga niespodzianka!) dalej 1,1 GB. Czyli z obciążenia pamięci na poziomie 110% zszedłem do niecałych 55 % - nie powiem ale niezła optymalizacja. Zapewne zgodzicie się ze mną w tej kwestii. Podobne odczucia mieliśmy po dołożeniu do naszego serwera sesji terminalowych 4 GB ram - gdzie regularnie zużycie sięgało 4,4 GB przy 4 GB fizycznie. Od czasu jak serwer ma 8 GB większość rzeczy nawet przy dużym obciążeniu chodzi sensownie.

Ilość ramu, nie szybkość © GuruPC.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Gość
Ten temat jest zamknięty i nie można dodawać odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...