Skocz do zawartości

Połączenia optyczne


Kasjo

Recommended Posts

Powstała linia połączenia optycznego na kilkaset kilometrów z Paryża do Frankfurtu (893 km).

Sponsorem jest Verizon Business. Dane są transferowane z szybkością 100 Gb/s.

Łącze zostało zbudowane na bazie wielousługowej platformy 6500 firmy Nortel i technologii WDM (wavelength division multiplexing).

Technologia WDM - "Jest to technika multipleksacji wielu sygnałów cyfrowych w jednym łączu światłowodowym z przydzieleniem każdemu sygnałowi innej długości fali świetlnej, innego kanału.Ponieważ odstępy między kanałami są bardzo małe ok 0,8nm, wygodnie jest charakteryzować falę poprzez jej częstotliwość, a nie długość fali. Siatka DWDM opracowana przez ITU opiera się na częstotliwości 193,1 THz, to jest 1552,52 nm. W istniejących światłowodach przy mało różniących się długościach fal można osiągać już krotności 400 kanałów DWDM, co odpowiada przepływności rzędu Tb/s. Na przykład firma NEC w roku 2000, na odcinku 168 km osiągnęła szybkość transmisji 6,4 Tb/s. Gęste zwielokrotnienie falowe DWDM jest jednym z rozwiązań dla superszybkich sieci szkieletowych, można zwiększyć przepustowość łączy bez inwestowania w nowe instalacje światłowodowe." cytat z wikipedii.org

Na trasie połączenia Paryż-Franfurt (mającego długość 893 kilometrów) znajduje się wiele wzmacniaczy, które są rozmieszczone co 75 kilometrów.

Ale to jeszcze nic.

Alcatel - Lucent chwali się że ma już opracowaną technologię połączenia optycznego, dzięki której dane będzie można przesyłać za pośrednictwem podmorskich kabli dziesięć razy szybciej niż teraz. Czyli, że już nie długo zawartość 400 płyt DVD będzie można przesłać tym łączem z Europy do Stanów Zjednoczonych w jedną sekundę.

Dane były przesyłane przy użyciu 155 laserów, każdy wykorzystujący inną długość fali i transmitujący dane z szybkością 100 Gb/s. W zbudowanym przez Alcatel-Lucent połączeniu wzmacniacze były rozmieszczone co 90 kilometrów czyli o 15km dalej niż w przypadku połączenia Paryż- Frankfurt.

Takie projekty pochłaniają bardzo dużo finansów, czy myślicie że jest to opłacalne??

Ja myślę że nie!! 5 minut oczekiwania mnie nie zbawi tym bardziej że za usługę gdzie dane otrzymam w kilka sekund będzie kosztować masakryczne dużo, bo przecież takie połączenie musi się zwrócić.

Dopóki nie będzie jakiegoś zarządzenia światowego że tylko można używać tego typu technologii i połączenia to raczej szybko one nie staną się powszechne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

A ja jest za każdą opcją rozbudowy infrastruktury. Na Słowacji można zamawiać łącza 1 Gb/s (!!!!) za ok 170 zł. U nas 120 Mb/s kosztuje 200 zł w UPC, a TP proponuje 20 Mb/s za 175 zł. Jeżeli te wszystkie technologie zwiększania możliwości łącz dadzą taki efekt i u nas to ja jestem ZA. W końcu 2 Mb/s które mam w domu to o wiele za wolno jak dla mnie. Chciałbym przynajmniej 10 Mb/s (i 5 Mb/s uploadu)

*Przodownikami w szybkości łącz są Korea Płd - 49,5 Mb/s (1zł za 1Mb/s) i Japonia - 63,6 Mb/s (0,4zł za 1 Mb/s). Na dodatek są to średnie prędkości. Więcej nie będę was dobijał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Dopóki nie będzie jakiegoś zarządzenia światowego że tylko można używać tego typu technologii i połączenia to raczej szybko one nie staną się powszechne.

A po co? Poza tym kto niby miałby narzucić taki obowiązek?

A tak w ogóle inny sposób jak światłowód przez dno morskie/oceaniczne czy po lądzie co byś chciała? Transmisje satelitarną?? Tutaj dopiero były by jazdy ze standardami, szyfrowaniami, satelitami (a jak się coś zepsuje? :P ).

Uważam, że każde zwielokrotnienie szybkości przyciąga klientów. Jeżeli klienci zostaną przyciągnięci to koszty maleją co przyciąga koleje osoby.

Ja myślę że nie!! 5 minut oczekiwania mnie nie zbawi (...)

Właśnie przez takie podejście dostawcy internetu mogą spokojnie oferować 1Mb/s za 60zł. A jeżeli mają konkurencje to nie mają problemu aby oferować powiedzmy 8Mb/s za 60zł.

Dlatego ja jestem zdania, że 5 minut czekania to jest DUŻO. Bo można szybciej :P

Internet dalej się rozwija, płacę za łącze i chcę aby szybkość mojego łącza była zwiększana mimo tego że za internet mogę zapłacić powiedzmy max 50 zł.

Przem0l pisał o nadążeniu. Zgadza się! IPv6 pozwala zwiększyć pule adresów IP. Pozwala zwiększyć to ilość komputerów. Ilość przesyłanych danych się zwiększa. A co by się stało z szybkością internetu gdyby nie rozbudowa infrastruktury?? Zwolniłby i nie czekała byś 5 minut Kasjo na ściągniecie pliku tylko 10 minut i płaciła byś 4 razy drożej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

IPv6 to konieczność, IPv4 umożliwia przydzielenie trochę ponad 4 mln adresów, ale nie wszystkie są dostępne do przestrzeni adresowej dla internetu. Obecnie coraz więcej urządzeń ma dostęp do internetu, IPv6 ma niewyobrażalną liczbę adresów, jak powiedział mój wykładowca od sieci: "Za pomocą IPv6 można by zaadresować każdy większy kamień na ziemi".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Adresowanie kamieni to zły pomysł...zalatuje NWO i śledzeniem

Pobiłeś mnie tym tekstem... nie wpadłbym na to aby podciągnąć to pod NWO :D.

Ciekawe po co nam gigabitowe łącza gdy z dnia na dzień upadają kolejne bastiony piractwa :D. Żeby się strony szybciej uruchamiały? Nie ma takiej opcji - chyba, że mamy przejść w Cloud Computing, ale do tego mamy jeszcze sporo czasu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Bastiony piractwa upadają ale za to już niedługo będziesz mógł grać w grę przez przeglądarkę gdzie będziesz miał przesyłany obraz fullHD. Poza tym jest tak, że w domu na pewno Ci przybywa urządzeń podpiętych do internetu niż ich ubywa. Ja osobiście mam stacjonarkę, laptopa, jak siostra przyjedzie to dochodzi mi laptop i netbook i jeszcze często jest tak, że mimo iż "coś się robi" na laptopie to jeszcze korzystają z internetu w komórce. Jeszcze mógłbym podpiąć sobie TV do internetu, dekoder....

Podsumowując w krytycznym momencie z internetu korzysta:

2x laptop

1x stacjonarka

1x netbook

1x PC

1x lub 2x telefon

A najchętniej bym postawił sobie jeszcze jeden PC jako serwer.

Gdyby nie była rozbudowywana infrastruktura to dalej byłby internet z szybkością przesyłanych danych jak przez stary modem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Gość
Ten temat jest zamknięty i nie można dodawać odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...