Skocz do zawartości

Pascal - problemów kilka...


Rogal

Recommended Posts

Jak w temacie. Doceniam ten język, bo im dalej w niego się zagłębiam tym większe możliwości daje (w Console Applications) ale coś mi się nieco kaszani z if...then...else.

Mianowicie mam taki prosty kod programu:

Program Test;
var
Imie: String;
begin
write('Wprowadz swoje imie...');
readln(Imie);
If (Imie='Malgosia') then
writeln('Witaj Kochanie!');
If (Imie='Dziubas') then
writeln('Od biedy ty tez mozesz byc')
else
writeln('Nie jestes Malgosia! Spieprzaj!');
readln();
end.                                 
I po wykonaniu go i wpisaniu imienia Malgosia program robi wartość logiczną true, a więc pisze "Witaj Kochanie" i od razu robi else pisząc "Nie jestes Malgosia! Spieprzaj!". Z czego to wynika?

Btw tym samym inicjuję temat, w którym będę umieszczał swoje codzienne spostrzeżenia i wątpliwości co do języka :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

dobrze robi :P zgodnie z tym co napisałeś :P

Popraw :

If (Imie='Malgosia') then
writeln('Witaj Kochanie!');
If (Imie='Dziubas') then
writeln('Od biedy ty tez mozesz byc')

Na

If (Imie='Malgosia') then
writeln('Witaj Kochanie!');
else If (Imie='Dziubas') then
writeln('Od biedy ty tez mozesz byc')
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Nie rozumiesz o co mi chodzi...chce, żeby opcję Malgosia i Dziubas były dostępne, z różnymi writeln(''). Dla Malgosi jest "Witaj Kochanie" (niech dziewczyna ma, a co!) a dla mnie "od biedy też możesz być". A jeżeli przyjdziesz Ty i wpiszesz BK to wywali "Spieprzaj!".

Może po prostu nadszedł ten czas, że chcę dużo od softu, a on nie spełnia moich wymagań? :C

edit:

chodzi mi dokładnie o to:

Program Test;
var
Imie: String;
begin
write('Wprowadz swoje imie...');
readln(Imie);
If (Imie='Malgosia') then
begin
writeln('Witaj Kochanie!');
end;
writeln();
If (Imie='Dziubas') then
begin
writeln('Od biedy mozesz byc');
end
else
writeln('Nie jestes Malgosia spieprzaj!');
readln()
end.                           
Program wykonuje poprawnie inne imiona niż zadeklarowane, Dziubasa, ale dla Malgosi robi już anomalie i wita ją słodko ale i gorzko odsyła z kwitkiem...sam sprawdź :P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

To się nazywa Wstęp do Programowania - im szybciej to zaliczysz tym dla Ciebie lepiej :P

edit:

Dopracowałem moją niewiedzę co do wyżej wymienionego problemu i napisałem sobie prosty kalkulator, który wykonuje obliczenia w zależności od wybranego znaku. Oczywiście można pokusić się o rozdział samego dzielenia nie tylko na jeżeli mianownik jest równy zero.

A na świętach planuję napisać jakąś fajną aplikację do obliczania pierwiastków funkcji kwadratowej :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

A ja się Pascala nauczyłem się dokładnie rok temu, kiedy to postanowiłem wsiąść udział w konkursie. Były dwa języki do wyboru Pascal lub czyste C a że chciałem nauczyć się czegoś nowego to była świetna okazja by poznać podstawy języka na "żywca". Opanowanie składni i słów zajęło mi raptem 2h :P Jak już opowiadam to dopowiem że oznajmiałem się z Pascalem w środowisku Lazarus oczywiście pod Linux :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Gość
Ten temat jest zamknięty i nie można dodawać odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...