Skocz do zawartości

Ukryta partycja z instalką?


Rogal

Recommended Posts

Wczoraj podczas rozmowy ze sprzedawcą w sklepie z ciekawości zapytałem czy do klucza produktu OEM mogę użyć obojętnie jakiej płyty z systemem równoległym do tego który mam. Nie dowiedziałem się niczego jasnego, ale odpowiedział mi, że mogę przywrócić za pomocą Recovery Disc. Stąd też moje pytanie - czy gdzieś na dysku jest ukryta partycja z instalatorem? Wszak przywracanie profesjonalne, czyli naprawę/podmianę/cofanie do poprzedniego stanu zawsze robiło się przy użyciu płyty z Winzgrozą.

Jeżeli nie to jak to w końcu z tym OEMem jest?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Różnie to jest robione, czasem ta płytka ma w sobie specjalnie przygotowanego windowsa, a czasem jest tak jak mówisz, na dysku masz ukryta partycję z obrazem systemu, który przywraca system do pierwotnego stanu, z juz zainstalowanymi sterownikami, wszystko jest tak jak było przy zakupie. To jest tragiczne rozwiązanie, bo trzeba wszystkie dane jakie się ma na dysku przerzucać na inny dysk żeby ich nie stracić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Powiem jeszcze lepiej: ta "ukryta" partycja to tylko jeden wielki kłopot. Zabiera i tak resztki wolnego miejsca na dysku a gdy trzeba z niej skorzystać to nie zawsze się da. Z prostego powodu: dlaczego stawiasz na nowo system? Jak miałeś szczęście to po prostu jakiś sterownik czy skasowany plik powoduje nieodpalenie systemu. Jak miałeś pecha to wirus pobawił się z tablicą partycji i/lub wpisami w NTFS. Fajnie, że M$ usunął polecenie fixmbr, z którego często korzystało się spod XP. Tak samo fajnie, że M$ zmienił sposób organizacji bootloadera. Znany wszystkim boot.ini to już historia.

Osobiście nie należę do osób, które przepadają za taką polityką, aczkolwiek jest to z pewnością dobry ruch w stronę uszczęśliwienia ludzi. Dobrze chłopaki kombinujecie, że takie partycje to tylko kłopot i zero gwarancji na powodzenie ALE ogół ludzi to userzy. A oni chcą nacisnąć jeden guzik i niech się samo robi bez wnikania w co i jak. Tak jak dla np. mnie telewizor: moje lcd ma za dużo opcji - ja bym wywalił z 80% i zostawił tylko to z czego korzystam a nie, że muszę przewalić całe menu żeby dojechać na pewną opcję (z takich 10 wykorzystuję tylko 2 [tv i dsub]).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

  • 10 months later...
Gość
Ten temat jest zamknięty i nie można dodawać odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...