Skocz do zawartości

Macierz SSD bije kolejny rekord


Ralliart

Recommended Posts

Kiedyś wam obiecałem tekst o super wyniku wydajności z użyciem dysków SSD w wykonaniu speców ze strony www.tomshardware.com. Dziś nadszedł czas aby spełnić obietnicę i przybliżyć nieco możliwości tej skądinąd nieziemskiej technologii. Dlaczego? Przekonacie się sami....

Jakiś czas temu Samsung pochwalił się macierzą RAID 0 złożoną z bodajże 28 dysków SSD która osiągnęła odczyt na poziomie 2 GB/s ustanawiając tym samym astronomiczny wręcz rekord świata. Dla porównania dodam, że niektóre pamięci RAM mają niższy zapis do pamięci... Oczywiście oprócz zapisu ustalono też inne wyśrubowane rekordy, ale doczekały się pogromcy - maniacy z THG zbudowali własną macierz w oparciu o dyski Intel X25-Es (16 sztuk) i poprawili ten rekord osiągając 2,2 GB/s w zapisie przy użyciu kontrolera Adaptec 5805. To było jakiś czas temu... Niedawno debiut miał nowy standard SATA pozwalający na teoretyczny zapis z prędkością 6 GB/s - oczywiście mówimy to o maksymalnym wykorzystaniu przepustowości łącza co jest niezwykle trudne i raczej nie doczekamy się urządzeń zdolnych wyciągnąć "maksa", ale zawsze można wykorzystać go do bicia rekordów. THG wzięło więc na warsztat nowe zabawki LSI - kontrolery LSI 9260-8i i 9210-8i wspierające nowy standard SATA. Omówię je nieco na początek

LSI 9260-8i

Kontroler SAS/600 (6GB/s) 512MB RAM DDR-800, maksymalny odczyt (teoretyczny) : 2,875 MB/s, zapis: 1,800 MB/s. Złącze: PCI-E x 8

Dołączona grafika

9210-8i

Kontroler SAS/600 (6GB/s) brak pamięci i jednostki przetwarzania, brak nawet baterii podtrzymującej(!), ale co ważne to może być atut, bo będzie się liczyć czysty zapis i odczyt z dysku.

Dołączona grafika

Oto jak wygląda konfiguracja za pomocą LSI managera, trzeba przyznać, że robi wrażenie:

Dołączona grafika

Nie mam zamiaru zagłębiać się w konfigurację sprzętową, bo interesują nas testy :D

Odczyt 4MB

Dołączona grafika

Zapis 4MB

Dołączona grafika

Benchmark bazy danych - 67% odczyt i 33% zapis przy użyciu tylko 8 KB bloków

Dołączona grafika

Benchmark serwera plików - wiele różnych bloków danych o rozmiarze pomiędzy 512 bajtów a 64 KB, 80% odczyt i 100% operacje losowe

Dołączona grafika

Benchmark web serwera

Dołączona grafika

Benchmark workstacja

Dołączona grafika

Komentarz wydaje się zbyteczny, bo czegoś takiego jeszcze nie widzieliście: 3,4GB/s zapisu!!!! i to bez przetwarzania na kontrolerze (oraz ramu). Wyniki są co najmniej z innej planety. Na mnie osobiście wrażenie zrobił benchmark web serwera, gdzie udało się uzyskać ponad 83 000 operacji na sekundę - kolejny astronomiczny wynik pokazujący, że dyski SSD są za szybkie dla kontrolerów w niektórych zastosowaniach i potrafiłyby poradzić sobie bez nich... Oczywiście im dalej w las tym bardziej zaawansowane funkcje się przydają, ale sam fakt pozostanie niezmienny. Podsumowując i będąc dalej pod wrażeniem mogę tylko dodać: niech SSD wreszcie zaczną tanieć!!! :D

ps więcej nie napisałem, bo długo szukałem szczęki jak mi opadła :P

Oryginalny tekst: http://www.tomshardware.com/reviews/ssd-6gb-raid,2388.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Mi też opadła ale jak ją włożyłem to jakoś nie pasowała, chyba to była ta Twoja :D. Poszukam jeszcze raz dokładniej :D.

3,4 GB/s zapisu i 83k o/s to nie są wyniki, to jest science-fiction. Procki xorujące na tych karcioszkach pewnie tak nagrzały podczas tego testu radiatorki, że nie chciałbym ich dotykać. Przy okazji... gdyby zdjąć ten aluminiowy szajs, położyć kilo miedzi stojącej na ciepłowodach, dać wyższe napięcie na proca (V-MOD) i podkręcić to może wynik byłby lepszy .

Tak na poważnie to THG ostatnio ciśnie z rozmachem swoich testów. Mi to nie przeszkadza a Wam?

Skoro dyski tracą swoje super właściwości poprzez użycie powolnych interfejsów jakim jest SATA2 to może czas przenieść się na USB3? Przepustowość jakby 2x większa co przy obecnej technologii dysków SSD pozwoliłoby na wyciśnięcie dodatkowych megabajtów na sekundę. Ciężko jest coś twórczego napisać o tej macierzy, toż to kosmos. Ciekawe jak pracowałoby się na Photoshopie CS4 mając dziesiątki gigabajtów pamięci wirtualnej zdolnej przewalić 3,4 GB/s przy 84k o/s. Obrabiając obrazki zajmujące kilkadziesiąt GB nie martwiłbym się o wydajność dysków w takiej macierzy jak o procka... bidulek pewnie nie zszedłby ze 100% nawet gdyby to był Core i7 Extreme Edition .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Gość
Ten temat jest zamknięty i nie można dodawać odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...