Skocz do zawartości

Płyta pod i7 2600k problem


intelekt80

Recommended Posts

Mam pewien problem ze znalezieniem odpowiedniej płyty pod procesor i7 2600k (odblokowany mnożnik).

Procek ten posiada dodatkowo zintegrowana grafikę intel hd graphic, która w zupełności mi wystarczy i chciałbym właśnie z niej korzystać.

Korzystając z tego, że jest odblokowany mnożnik procka chciałbym go trochę podkręcić.

Problem jest jednak w tym, że nie mogę znaleźć płyty, która obsługiwała by zintegrowaną grafę a także pozwalała na podkręcanie procka.

Z tego co się orientuję płyty na chipsecie h61,h67 obsługują grafę ale nie za bardzo można podkręcać procesor bez podkręcania reszty.

p67 znowu nie obsługują tej zintegrowanej grafy.

Strasznie mnie to irytuje, że nie mogę znaleźć płyty, która pozwalałaby na wykorzystanie pełnego potencjału tego procesora.

Czy ktoś z was zna może taką płytę?Na jakim chipsecie szukać!?

Z góry dziękuję za pomoc. Temat pomoże tym, którzy mieli podobny problem bo szczerze to naszukałem się sporo i żadnej płyty wspierającej obie cechy procesora nie znalazłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Najlepszy byłby chipset Z68, bo jest najnowszy i da sobie radę. Mam tylko dwa pytania:

1. Jaki masz budżet?

2. Po co Ci procesor za ponad 1300zł, skoro nie kupujesz do niego grafiki? Serio mnie interesuje uzasadnienie takiego zakupu.

nie kupuje tylko już kupiłem.

Z testów wywnioskowałem, że ten procesor jest bardzo wydajny.

Znalazłem okazję i kupiłem 2600k w cenie zwykłego 2600.

Cały zestaw praktycznie został już skompletowany ale w przyszłości jak będę chciał podkręcać ten procesor będę potrzebował inną płytę (w tej chwili będzie na h61).

Zestaw nie będzie do grania bo niestety na to czasu nie mam...

Potrzebuje mocy procesora do wideo kompresji, montażu wideo, produkcji audio.

1. na płytę jestem w stanie przeznaczyć max. 500-600 zł i nie szukam takiej, która ma zintegrowana grafikę (bo takie też znalazłem) tylko taką, która wykorzysta tą grafikę z procesora oraz będę miał możliwość normalnie kręcić i7 2600k do powiedzmy 4.5 ghz.

2. nie kupuje do niego grafiki z tego względu, że ma wbudowaną grafikę co wydaje mi się dobrym uzasadnieniem zakupu za takie pieniądze.

Skoro mam już taki procesor to głupio by było nie korzystać z tej funkcjonalności...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Dlaczego tak bardzo uparłeś się na grafikę na procku? Nie lepiej kupić normalną płytę i włożyć tam powiedzmy przynajmniej GT520? Będziesz mógł wtedy normalnie kręcić procka bez żadnych kombinacji, a grafika będzie osobna, i w razie potrzeby będziesz mógł ją zmienić.

Pewnie dlatego, że jak wcześniej kolega zauważył zapłaciłem za ten procesor ok. 1200 zł, który wg. testów ma całkiem niezły układ graficzny. (http://gramynawynos....ws.asp?ID=59031)

Szkoda by było z tego nie korzystać tym bardziej, że nie zamierzam na tym komputerze jakoś specjalnie grać na max. detalach itd.

Ponadto dodatkowa karta graficzna to dodatkowa konsumpcja energii.

Temat wydaje mi się potrzebny bo naprawdę ciężko znaleźć w opisach płyt głównych klarowną informację o obsłudze zintegrowanej karty graficznej oraz możliwości kręcenia i7 2600k.

Jeżeli więc możecie mi doradzić jakąś płytę główną, która będzie obsługiwać wbudowaną w procek i7 2600k grafikę ( tylko nie płyty, które mają układ graficzny na płycie bo takie też są...) oraz będzie posiadała możliwość kręcenia tego modelu.

Na stronie intela znalazłem coś takiego http://processormatc...rocNbr=I7-2600K i niektóre z tych płyt wykorzystują układ z procesora jednak nie wiem jak z tą możliwością podkręcania?

Czy ten chipset z68 pozwoli podkręcać ten procesor w normalny sposób z zadeklarowanym mnożnikiem (bez oc. fsb, pamięci itp.)

Ewentualnie interesowałyby mnie też modele gigabyte czy innych producentów.

Proszę o rady.

Budżet na taką płytę to maks. 500 zł (choć widziałem na tym chipsecie i tańsze).

Jak znajdziecie solucję na mój problem to pewnie będzie jedyne miejsce gdzie ktoś dał konkretną odpowiedź ;).

PS. znalazłem powiedzmy zadowalającą mnie odpowiedź :) tutaj -> http://www.benchmark.pl/aktualnosci/Intel_Z68_czy_producenci_plyt_nas_oszukuja.-35266.html

czyli za ok. 450 zł mogę już cieszyć się obiema funkcjami tego procesora :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Ta płyta wydaje się ok: http://allegro.pl/gi...1990593151.html Przepraszam,ta płyta ma grafikę zintegrowaną na płycie, jednak nie wiem czy nie umożliwia korzystania z grafiki zintegrowanej na procesorze.

To model, który był podany na benchmark.com i ma chipset Z68.

Dzięki:).Artykuł na benchmark bardzo mi pomógł.

Wybór padł na niedrogą płytę ASUS P8Z68V LX.

Wprawdzie w tej tabelce benchmarku nie ma wersji LX ale wyjścia dvi-d/d-sub są i na stronie producenta także można wyczytać, że obsługują zintegrowaną grafę z procesorów i7 2600k.

http://www.asus.com/Motherboards/Intel_Socket_1155/P8Z68V_LX/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Ok tak więc dzisiaj złożyłem potwora.

MB: asus-p8z68-v-lx

Pamięci: DDR3 Corsair XMS3 CMX8GX3M2A1600C9 - 4x4gb 1600mhz

Obudowa: a4tech c2 level1

Zasilacz: OCZ ModXStream Pro 700W Modular (zamiast 500w.tak na zapas jakbym kiedyś zamarzył o lepszej karcie graficznej)

Dysk: Seagate 1tb sata II

Procek: i7 2600k

SYstem: win7 64 ultimate

Po zmontowaniu bios pokazywał, że pamięci mają 1333mhz taktowanie.

Pamięci są na kościach 1600mhz i co więcej płyta w instrukcji ten model pamięci 1600mhz jest zalecany i kompatybilny.

Ustawiłem więc na sztywno 1600mhz i póki co jest ok.

Nie wiem natomiast czemu w everest (aida64) pokazuje mi cosik takiego:

DIMM1: Corsair XMS3 CMX8GX3M2A1600C9 4 GB DDR3-1333 DDR3 SDRAM (9-9-9-24 @ 666 MHz) (8-8-8-22 @ 592 MHz) (7-7-7-19 @ 518 MHz) (6-6-6-16 @ 444 MHz)

DIMM2: Corsair XMS3 CMX8GX3M2A1600C9 [ TRIAL VERSION ]

DIMM3: Corsair XMS3 CMX8GX3M2A1600C9 [ TRIAL VERSION ]

DIMM4: Corsair XMS3 CMX8GX3M2A1600C9 [ TRIAL VERSION ]

dimm2 i następne wyświetlają pewnie to samo.

Co oznacza zapis w dimm1.Wstyd się przyznać ale oprócz timingów to nie potrafię tego nijak rozszyfrować.

Dla mnie ten zestaw to i tak duży skok tech. i stąd moja niewiedza...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

DIMM1 to nic innego jak gniazdo pamięci numer 1 ;)

Potworek całkiem całkiem

Tyle to wiem;p

Corsair XMS3 CMX8GX3M2A1600C9 4 GB DDR3-1333 DDR3 SDRAM (9-9-9-24 @ 666 MHz) (8-8-8-22 @ 592 MHz) (7-7-7-19 @ 518 MHz) (6-6-6-16 @ 444 MHz)

Czemu pisze mi ddr3-1333 skoro powinno 1600mhz.

Ponadto te następne wartości niewiele mi mówią choć idąc tropem 444Mhz*3 = 1332 czyli dosyć blisko taktowania pamięcie ddr3 1333mhz'owych.

PS. a i wiem czemu standardowo te pamieci w biosie były na 1333mhz.

Bo tak mają w spec spd :/.

Ale producent pisze że pracują stabilnie w 1600mhz

http://www.corsair.com/cmx8gx3m2a1600c9.html

No nic.Poczytam helpa jak czytać te zapisy i zobaczymy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Bardziej wiarygodny odczyt byłby z CPU-Z co do 444 MHz - to oczywiście jest zaokrąglenie. A najbardziej wiarygodny odczyt z prędkości jest po wciśnięciu TAB podczas BOOT LOGO.

Ok wszystko już jasne ;).

W profilu XMP pamięci ładnie śmigają na 1600mhz.

i7 2600k kręci się bez specjalnej wiedzy do 4.5ghz i jest stabilne.

Gdyby ktoś zobaczył w cpu-z 1600mhz to się nie denerwować bo to spowodowane jest opcja intel speedstep jeśli się nie mylę.

Najlepiej odpalić stress test w prime95 mając włączonego cpu-z.

Tutaj jest fajny poradnik jak rozkręcić tego bydlaka na plycie asus z chipsetem p67.

Ja mam p8z68-v lx i bios i ustawienia te same więc można wg. tego schematu.

http://www.clunk.org.uk/forums/overclocking/39184-p67-sandy-bridge-overclocking-guide-beginners.html

Do 4.8 powinno się udać.

5.1ghz i 5.2ghz też jest osiągalne ale to już trzeba więcej wiedzy posiadać.

Może też być problem ze stabilnością.

Przy 4.6ghz dostałem BSOD w prime95 ale nie zmieniałęm nic innego i miałem już porobione pamięci.

Przy auto tuningu zwiększyło bclk, igpu freq i cpu poszło na 4.6ghz z groszami... i działało stabilnie nawet przy stress testach.

Po samym auto tuningu widać znaczny wzrost wydajności.

Takie wartości mam na oemowym coolerze(ta tańsza wersja stockowa) + dobrze wentylowana (1x 120mm fan z przodu) obudowa a4tech x7- c2-level1 + ocz mod xstream-pro 700w z wentylatorem 135mm skierowany do środka obudowy.

Temparatury w idle 29-32 st.C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Gość
Ten temat jest zamknięty i nie można dodawać odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...