Skocz do zawartości

Małe pytanko


MisterAdam

Recommended Posts

Tu masz link do strony intela: http://ark.intel.com/products/chipsets/22756

To do specyfikacji technicznej: http://ark.intel.com/products/chipsets/22756

Najbardziej martwi mnie parametr Max TDP: 28 Watts co nie wróży za dobrze i najprawdopodobniej nie obsłuży quada. Co do Geforce to nie powinno być problemów, ale sprawdź jaką wydajność ma zasilacz, bo to jest zdecydowanie zestaw biurowy i mogą być problemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Bazując na tych informacjach: http://www.cpu-upgrade.com/mb-Intel_(chipsets)/Q965_Express.html

Nie. Co do grafiki - chyba nie będzie problemów.

Niestety, link nie działa :(

Co do zasilacza to fabrycznie jest 305W :blink: , ale mam w zapasie 500W. Ohh rozczarowałem się, myślałem że da radę, a jaki procesor o podobnych parametrach do Q6600 dla tego komputera byście mi polecili? Aha, i co się stanie jeśli wsadziłbym Q6600 do takiej płyty? Płyta by się spaliła czy co? Jeśli jest wtedy potrzebne dobre chłodzenie to jak najbardziej kupie odpowiednie.

Dobrze, że chociaż geforce pójdzie :rolleyes:)'>

Zaraz zaraz, coś mi się tu nie zgadza... Procesor, który oryginalnie był w tym komputerze to E6400 o TDP aż 65W! Już mi się wszystko pomieszało... :blink: Wytłumaczcie amatorowi B)

Aa i taka sprawa czym różni się technologia wykonania 65nm od 45nm?

Edytowane przez MisterAdam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Teraz powinno być okej: http://www.cpu-upgrade.com/mb-Intel_(chipsets)/Q965_Express.html

Odnośnie twoich pytań:

Nie ma co polecać - możesz operować w obrębie dwóch rdzeni z rodziny Core2Duo (co imo jest dla Ciebie najlepsze, bo przy dobrym zasilaczu i odpowiednim chłodzeniu możesz taki procesor jeszcze podkręcić). Po wsadzeniu procka o cztereh rdzeniach do płyty, ktorej chipset go nie obsługuje najprawdopodobniej ujrzysz wielkie nic, albo kilka przykrych komunikatów dźwiękowych BIOSu. Raczej aktualizacja BIOSu niedużo da. Zresztą inne płyty głównej pod Quady nie są wcale drogie - jeżeli odczujesz różnicę w ilości rdzeni to możesz kupić.

TDP to moc wydzielanego ciepła, którą trzeba odebrać z jednostki centralnej. Podawana w Watach, ponieważ w przybliżeniu równa się mocy, którą procesor pobiera.

Pytanie o nanometry to temat rzeka, myślę że najlepiej będzie odesłać Cię do Google po zaczerpnięcie wiedzy i ewentualne pytanie w przypadku niejasności. Z reguły niższy proces technologicznych = mniejsze TDP = mniejsze zapotrzebowanie na energię = niższe temperatury dające większe możliwości OverClockingu. Ogólnie tendencja w procesorach intela to "tykanie zegara" TIK TOK, które rozumiane jest jako naprzemienne obniżanie procesu technologicznego w jakim są wytwarzane procesory firmy Intel, ze wzrostem częstotliwości taktowania tychże. Takie tykania obserwujemy od dawna, dzięki czemu pojawiają się nowe (niekoniecznie lepsze) architektury procesorów.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Ponieważ GTX 550 ze znaczkiem Ti jest o ździebko gorsza od 560, nie wymaga jakiegoś super zasilacza, ponieważ zużywa mniej prądu a ich ceny są bardzo porównywalne. Noo... mogę zastanowić się też nad GTX 460... A Ty co byś wybrał Rogalu? Ale jeśli do tego Della nie wpakuje porządnego procesora to taki komp potrzyma mi z 1,5 - 2 lata a potem to tylko do przeglądania internetu będzie się nadawał. Dlatego zamierzam teraz kupić dobrą grafę, procesor najlepszy jaki jest możliwy do tego Della a za półtora roku oopyle Della ale zostawię sobie kartę graficzną i włożę do kompa, który będę miał tak za półtora roku Jeśli myślę źle, proszę mnie poprawić. :rolleyes:)'> I takie jeszcze jedno pytanie... Aktualnie posiadam laptopa z procesorem 1,83GHz (widoczny na sygnaturce) i czy na Dellu (który niedługo przyjdzie) będzie widoczna różnica w osiągach między procesorem w laptopie a tym oryginalnym z Della 2.13GHz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Nie wiem - GTX460 jest starsze od serii 5xx nVidii. Dla jednych to problem, dla drugich nie. Poza tym nie zapominajmy jeszcze o AMD. Określ ile masz na wydanie, może coś się znajdzie.

Problem to napewno starsze wersje dirextów, shaderów, modelów itd, ale zaletą jest jednak cena. Co do AMD, to ciągle kojarzy mi się on (nie wiem dlaczego) z niską wydajnością i kiepskim wykonaniem ale za to z dobrą ceną. Kasy na grafikę mam tak max. 800zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

AMD przysnęło w rankingu CPU. Jeżeli chodzi o karty graficzne to powinieneś wziąć pod uwagę kilka ofert niszowych producentów. Ja np. mam HD6870 Vertex3D. Wprawdzie referencyjna, ale daje radę i nawet głośna nie jest ;)

Co do problemów, które wymieniłeś - różnica pomiędzy tymi kartami graficznymi to ledwo rok - nic szczególnego się nie zmieniło - tylko proces technologiczny, a więc większe tolerowanie temperatur i większy potencjał O/C. Zatem GTX460 to tak naprawdę nieco cieplejsze GTX560. Oczywiście możesz kupić GTX560 ;)

A skoro masz maksymalnie 800 złotych to powinieneś wziąć pod wagę następujące GPU:

Dołączona grafika

Ze szczególnym naciskiem na jakiegoś GTX560 ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Dzięki za propozycje, Rogal. Doszedłem jednak do wniosku, że nie będę kupował jakieś super wypasionej karty graficznej do takiego Della (nie wiem nawet czy taka karta się zmieści) skoro nie mogę w nim zmienić procesora na super wypasiony. Chyba kupię GT430. Słaba karta, ale na ten rok i połowę następnego (mam nadzieję) wystarczy do gry chociaż na średnich detalach. Potem jeszcze pół roku będę grał na niskich detalach i kupię nowego kompa. Teraz powiedzcie, czy cena GT430 jest w parze z jej wydajnością? Może jest karta wydajniejsza od niej a kosztuje tyle samo? Proszę o jakieś konkretne modele.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Co do tego Della... czemu go kupiłeś? :) Poza tym znasz się trochę na sprzęcie a kupiłeś coś co jest zamkniętą konstrukcją. Oryginalny komputer... fuj :).

Jak ja to widzę:

- i tak musisz dokupić nieco RAMu (dobrze, że są 4 sloty),

- Q965, nic ciekawego tam nie włożysz, bo się system nie odpali,

- zasilacz... lepiej aby ten twój zapasowy działał bo się przyda jak chcesz wkładać tam grafę,

- płyta główna jest nietypowa. Chyba wiesz co się stanie z obudową jak MB padnie? Nic do niej nie włożysz,

- 2.13 GHz szału nie robi ale za te niecałe 600 zł dużo lepszego i tak byś nie dostał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Gość
Ten temat jest zamknięty i nie można dodawać odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...