Skocz do zawartości

Drewniana obudowa własnej roboty (porady)


Master070

Recommended Posts

Witam serdecznie. Przymierzam się do skonstruowania swojej pierwszej obudowy do komputera. Zanim przedstawię swoją propozycję, chciałbym zapytać, czy macie na wstępie jakieś rady dla mnie ? Głównie męczy mnie to, czy obudowa może być wykonana z drewna ? Czy w środku nie będzie za ciepło ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Drewniana obudowa to kiepska sprawa i dużą inwestycja. Jak już upierasz się na drewno to pokuś się o drewniane ramki, a resztę imituj. Możesz zrobić boki obudowy w formie zwijanej rolety z kijów bambusowych. Oczywiście to propozycja "na szybko" więc musiałbyś ją dopracować, albo zrobić prototyp.

Czego oczekujesz od obudowy? Ma zaskakiwać? Co będzie w środku?

Jeżeli boisz się o ogień - nie ma jakiś zabezpieczeń przeciwpożarowych dla drewna? Zwłaszcza dla konstrukcji drewnianych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Więc tak... sama buda myślę, że droga nie będzie, bo mam znajomego, który zajmuje się produkcją mebli i zrobi mi to za cenę samych materiałów ;) Upieram się na drewno, bo chyba najładniej wygląda i najłatwiej się obrabia drewno. W drewnie wytnę różne otwory, a np. w metalu już nie będzie tak łatwo. Miała to być obudowa, która zawiśnie na ścianie. Wiadomo, że zanim się za to wezmę, będę musiał mieć wykonany dokładny projekt. Miałeś na myśli materiały drewnopodobne ?

Czego oczekuje ? Hmm... oczekuje tego, żeby zawisła na ścianie, czyli bez jakichkolwiek nóżek. Chciałbym żeby ładnie wyglądała, a drewno daje taki efekt. Co tam jeszcze... chciałbym z jednej strony zrobić "okno", lub drzwiczki z pleksi, żeby mieć widok na części. Chciałbym też wyjąć wszystko ze starej obudowy i wyrzucić masę niepotrzebnych kabli, których nie używam, a przy okazji móc rozmieścić wszystko tak, jak ja chcę. No i miałbym wielką satysfakcję, jeśli udałoby mi się zrobić coś takiego :)

O ogień się nie boję, tylko chodzi o to, że taka obudowa, to wiele godzin pracy, a po co poświęcać tyle czasu na robotę, męczyć się, niszczyć starą obudowę, skoro nowa będzie gorsza (wyższa temperatura) ? Po prostu chciałbym aby temperatura nie wzrosła, jednak nie wiem, czy to możliwe w drewnianej obudowie. Może mądre rozmieszczenie wentylatorów by coś pomogło.

A i jeszcze jedno... nie rozumiem pytania "co będzie w środku ?". To, co bywa w komputerze, podzespoły, nic nadzwyczajnego. Chociaż jak już będę robił coś takiego, to ewentualnie dorzucę jakieś dodatkowe oświetlenie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Bardziej chodzi mi o to jakie podzespoły wstawisz i czy planujesz podkręcić.

Co do koncepcji obudowy z drewna...fajna, ale mnie tematyka EKO nie kręci. A ciachanie w standardowych obudowach nie jest trudne, mamy tu na forum moddera co w garażu ostro ciacha ;)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Podzespoły standardowe, czyli wszystko, co potrzebne do funkcjonowania komputera: płyta główna, procesor, duży radiator, dysk z dwoma radiatorami, napęd, zasilacz i to wszystko. Chodzi o to, że drewnianą obudowę można dostosować do siebie. Takiej standardowej obudowy raczej nie powieszę na ścianie, bo co najmniej śmiesznie by to wyglądało :D Hmm... można gdzieś zobaczyć jego prace ?

A co do podkręcania, to nic nie podkręcam, bo kompletnie się na ty nie znam, a przy okazji panicznie się boje, że coś się uszkodzi i będzie po sprzęcie.

A i zastanawia mnie jak gruba musi być płyta, żeby się nie wyginała, ale nie była też za ciężka. Myślę,że 8mm starczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

A zamierzasz budować ją od podstaw? Bo jeśli tak to ja radzę ci przy pierwsze takie obudowie skorzystać z szkieletu normalnej obudowy, bo zrobienie zatok na dyski, otworów i gwintów do płyty głównej nie jest takie proste, a tu trzeba być precyzyjnym. Sam chciałem kiedyś robić drewnianą obudowę, a mam dostęp do grawerki laserowej, która przecina 5mm sklejkę. Początkowo jak zaczynałem projektować to chciałem wszystko z drewna, ale to jest masa roboty. Moim zdaniem 8 mm na pewno wystarczy, nawet 5 mm by chyba starczyło.

Rogal ciekawy pomysł z tą bambusową roletą, może jak kiedyś się zdecydują na zbudowanie drewnianej obudowy to wykorzystam pomysł :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Chcę wykorzystać tą płytę, która jest za płytą główną, lub zamontować płytę na dystansach. Chcę jeszcze wykorzystać zatoki na dyski.

Polecicie mi jakiś dobry i w miarę łatwy w obsłudze program do tworzenia grafiki 3d ? Wtedy mógłbym zaprojektować obudowę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

NO jakaś super praca to nie będzie, ale sam chciałbym zobaczyć jakby to wyglądało. Wtedy pomierzę i będę miał pewność, że nic nie pozostawiam przypadkowi.

Hmm... myślę, że jakby dać dobre chłodzenie, to nie będzie się tak grzało w środku.

Próbowałem ogarnąć 3d Crafter, ale nie mogę... niby wiem jak stworzyć element i nadać mu dany kształt, ale nie mogę tych deseczek ułożyć prostopadle do siebie. Tzn. wszystko trzeba robić na oko, a przez to powstają duże błędy. 3 godziny dzisiaj nad tym siedziałem i 3 deseczek nie mogłem do siebie dopasować. Masakra... jakieś pomysły ? Jeśli pomysłów nie ma, to rzeczywiście wykonam ten rysunek techniczny. Pocieszeniem jest, że posiedziałem trochę nad kartką i mam w końcu swój projekt. Jak już mówiłem wcześniej, to nie ma być obudowa ozdobna, tylko prosta, bez wzorków, czy udziwnień. Piszę to, żeby później nie było, że ktoś jest zdziwiony, że taka prosta ta obudowa :P

Ogarnąłem jak ustawiać te płyty względem siebie. Teraz jeszcze jedna sprawa. Załóżmy, że mamy jakąś płytę. Czy da się teraz w niej wyciąć jakiś otwór, czy nie bardzo ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Gość
Ten temat jest zamknięty i nie można dodawać odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...