Skocz do zawartości

Problem z odpaleniem ASUS Radeon 6970 DirectCU II


Rogal

Recommended Posts

Zacznę od konfiguracji sprzętowej:

Procesor: AMD Quad Core 4x 2,30 GHz

RAM: 2 x 2 GB DDR 2

Zasilacz: XFX 650 W (taki Gamerowy, seria identyczna zawierająca zasilacze także o mocy 700 i 850 W).

Model płyty głównej to jakiś Gigabyte, na pewno AM 2+ resztę nie zdążyłem sprawdzić.

Generalnie znajomy uległ mani kopania Bitcoinów, toteż zdecydował się na potężny upgrade, zamieniając dotychczasowego Radeona na GPU taki jaki w temacie. Standardowo w zestawie, w tym ogromnym pudełku znajdziemy mostek CrossFire oraz jedną przelotkę 2*6 PIN na jedno złącze 8 PIN. Problemy zaczęły się po podłączeniu grafiki.

Że tak powiem - jak to podłączyć? Grafika z wielkim bólem mieści się w obudowie, ląduje w złączu PCI - E x16. Ponieważ wymaga zasilania 2* 8 PIN to podłączyliśmy przelotkę 2*6 PIN oraz jedno wtyczkę łączoną 6+2 PIN (będącą standardowo w zasilaczu).

Wszystko ładnie, pięknie, odpalamy. Wiatraki się kręcą, zarówno na procku jak i na grafice (jeżeli nie podłączymy jednej wtyczki 8 PIN to nie ruszają wiatraki), ale monitor nie startuje.

Próbowaliśmy innych kombinacji - zamiast przelotki z 2*6 PIN na 8 PIN podpięliśmy połączenie 2* (6+2) PIN. Efekt taki sam.

Zastanawiam się, w którym momencie coś jest nie tak...czy do przelotki muszę podpiąć koniecznie 2* 6 PIN PCI-E czy mogę dowolne 6 PIN podpiąć? Czy w ogóle potrzebne są takie przelotki jeżeli zasilacz w opisie ma napisane "Supports multi - GPU" czy jakoś tak.

Druga kwestia - przelotka DVI -> D-SUB. Monitor mojego kolegi jest na D-Sub więc niezbędne było zastosowanie przelotki. Czy to może mieć wpływ na wyświetlanie obrazu? Czy może być tak, że jakiś tani monitor nie jest wstanie dostroić sobie wejścia? Na monitorze wyświetla się krótko "no signal" i całkowicie gaśnie.

Spojrzałem jeszcze w wymagania grafiki - 700 W PSU (with 12 V current rating of 40 A) oraz 2*8 PIN Supplementary.

Nie mam zielonego pojęcia co jest nie tak - w pracy na 350 W chodzi nam 6850 i triple Core od AMD, a tutaj na mocnych 650 W obraz się nie wyświetla.

Wspomnę jeszcze dla zasady, że nie zostały usunięte poprzednie sterowniki - chcieliśmy pierw zobaczyć obraz, a potem działać. Czy to może mieć wpływ na to czy obraz jest czy go nie ma?

Pokrótce - jakie jest właściwe podpięcie tego GPU? Przelotka dołączona do pudełka + kombinacja (6+2) PIN czy od razu 2*(6+2) PIN? A może mocy mu jednak brakuje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

O ile dobrze pamiętam to podana jest wartość 63A przy 12V (jakaś linia była wymieniona). Jest jeden sygnał, po czym mam wrażenie, że system się normalnie ładuje, a obrazu nie ma. Procesor oczywiście na standardowych ustawieniach.

O ile dobrze pamiętam to na płytkach Gigabyte jest BIOS Award, zatem jeden krótki jest w porządku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Dokładnie taki: http://icomp.pl/prod...silacze_atx-628

Zastanawiam się, czy to cholerne 650 W to po prostu nie jest za mało i tyle...może odpaliłoby się to na zasilaczu 750 W?

Zresztą absurdalnie - wszystko chodzi, jak włożę starą grafikę to odpala bez żadnego zająknięcia. Mam straszne przeczucia, że dali mu za słaby zasilacz do tego potwora.

Jak czytałeś opis mojego podpinania wtyczek - wszystko okej? I czy mogę zastąpić przelotkę 2*6 PIN -> 1* 8 PIN samymi łączonymi 6+2 PIN?

Uwielbiam to uczucie, jak kupuje się sprzęt warty połowę wartości mojego przyszłego komputera i kupa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Dzisiaj całość idzie na testy na warsztat - będziemy kombinować z większą mocą zasilacza - 800 W albo jeszcze wyżej.

//edit:

Aww, problem z głowy.

Okazało się, że wystarczyło ręcznie ustawić w monitorze rodzaj sygnału na wejściu - AUTO nie dawało zamierzonego efektu. Teraz tylko OC karty i można działać ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

No ja p*****le takie rozwiązanie to by w życiu nie przyszło mi do głowy, ale trzeba się uczyć całe życie. Swoją drogą będąc na D-SUB traci kilka klatek/s. Przejście na DVI pozwoli zyskać nieco na wyświetlanym obrazie (w końcu cyfrowy jest lepszy od analogowego).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Gość
Ten temat jest zamknięty i nie można dodawać odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...