Skocz do zawartości

Jak nie dać się nabić w butelkę przy zakupie komputera?


Ralliart

Recommended Posts

Do założenia tematu skłonił mnie artykuł w najnowszym Chipie (08/09) w którym to redakcja złożyła następujący zestaw komputerowy:

  • Zasilacz: SilverStone Element ST50EF-Plus (500W) 370zł
  • Obudowa: SilverStone Sugo3 400zł
  • Procesor: AMD Athlon X2 5050e 260zł
  • Płyta Główna: Asus M3N78-VM 280zł
  • Grafika: Nvidia Geforce 9800 GTX 765zł
  • Pamięć: OCZ 2GB 150zł
  • Chłodzenie procesora: SilverStone Nitrogen NT06-Lite 160zł
  • Dysk Twardy: WD Caviar Green Power 1TB 390zł
  • Nagrywarka: Pioneer DVR-116DBK 125zł

Pierwsze słowa po obejrzeniu zestawu: WTF? Rozumiem, że redaktorzy Chipa już wielokrotnie udowadniali, że nie potrafią spojrzeć we własne rankingi sprzętu i złożyć coś porządnego, ale to już jest przegięcie na całej linii. Ten zestaw to szajs za 2900 zł. Wydali tyle kasy, a jedyne co osiągnęli to zestaw ni w 5 ni w 10 - marzenie każdego wciskającego byle co handlowca. Pierwsza sprawa procesor: rozumiemy, że AMD w tym segmencie jest korzystniejsze cenowo, ale do jasnej choinki jak można jednocześnie wydać 400zł na obudowę? I to jeszcze Micro ATX? To już nawet nie jest żart, tego należy się po prostu bać. Mało tego - chłodzenie procesora tylko dopełnia obrazu całości - kolejny przerost formy nad treścią. Karta Grafiki to następny ewenement: 9800GTX, który jest po prostu za słaby w stosunku do ceny i to jest ewidentna kasa w błoto. Zasilacz to następna niespodzianka: procesor budżetowy a tu mamy mocny i wydajny sprzęt za dużo większą kasę niż ktokolwiek byłby skłonny wydać. Przem0l pewnie dołoży coś od siebie, także na tym poprzestanę i dam mu się wyszaleć, a w międzyczasie zaproponuję wydanie 3000zł na taki zestaw:

  • Zasilacz: OCZ Stealthxstream 500W 250zł
  • Obudowa: Aplus 188AF 225zł
  • Procesor: Intel Core 2 Duo E8400 3.0 660zł
  • Płyta Główna: GIGABYTE GA-EP45-UD3 400zł
  • Grafika: Powercolor Radeon HD 4870 512MB GDDR5 570zł
  • Pamięć: A-Data 2x2048 DDR2 800MHz CL5 180zł
  • Chłodzenie procesora: Arctic Cooling Freezer 7 Pro 100zł
  • Dysk Twardy: SAMSUNG 1TB HD103UJ 350zł
  • Nagrywarka: LG GH22NP20 110zł

Zostało mi jeszcze 50 zł- wszystkie ceny uwzględniają przesyłki. Jak widzicie da się złożyć super zestaw z konkretnymi podzespołami. Ocenę wydajności pozostawiam wam. Moim zdaniem maszynka Chipa jest lata świetlne za moją propozycją... Chociaż jak znam życie i tak Przm0l mnie przebije.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

No to teraz moja kolej ;).

Co do zestawu od "poważnej gazety" to nawet szkoda się wypowiadać, bo to dno totalne. Oni dostali zamówienie czy w łapę, bo to tym właśnie trąci.

Grafa jest już niespotykana w sklepach, została zamieniona na GTS 250, czyli GTX+ w zmniejszonym procesie produkcyjnym.

Procek - litości.

PSU - 500W za 370 zł? LOL!! W tej cenie jest Chieftec 750W a jak komuś ta firma nie pasuje to może wybrać coś z oferty takich firm jak Tagan lub Antec...

Chłodzenie? Po co dodatkowo chłodzić tak nienagrzewający się procek, poza tym nic nie mówią o OC, a ten zasilacz i tak by długo nie pociągnął gdyby wszystko podkręcić...

Dysk... Green Power? OMG, on just zbyt wolny by go brać do domu, chyba, że dla babci. A 1 TB to po co? Bo skoro nikt nie będzie profesjonalnie wykorzystywał tego szrotu (przez pomyłkę nazwanego komputerem) to taka pojemność przyda się chyba tylko na filmy i gry... czyżby piractwo?;)

Ralliart - całkiem niezły zestawik, nie byłbym sobą gdybym nie zaproponował czegoś od siebie. Poszedłem w wydajność. A co będę się szczypał, i tak zestaw "wzorowy" nie był do excela czy netu zważywszy na grafę.

  • Zasilacz: OCZ 600W - 290zł
  • Obudowa: I-Box Lion - 150zł
  • Procesor: Intel Core 2 Duo 8400 BOX 3.0 GHz 540zł
  • Płyta Główna: MSI P45 Cross Fire 390zł
  • Grafika: ATI Sapphire 4870 530zł
  • Grafika: ATI Sapphire 4870 530zł
  • Pamięć: OCZ 2x2 GB 150zł
  • Chłodzenie procesora: BOX - 0zł
  • Dysk Twardy: Samsung 750GB 32 MB cache - 260 zł
  • Nagrywarka: LG - 70 zł

Zmieściłem się w 2.900 zł. Zestaw mógłby być cichszy ALE PO CO. BOX i tak nie wyje aż tak bardzo, poza tym prawie 6 stów poszło w drugą grafę... tak - tu są 2 radki 4870 ;). Można by się pokusić o wyciągający powietrze wichajster ale to wtedy to podroży wszystkim zestawy :P.

Ceny także są wraz z przesyłkami, różnica pomiędzy moimi a Ralliarta wynikają z 2 czynników:

1. ja "bardziej" preferuję zakupy na allegro (sklepy) bo jest taniej.

2. nie szukam uśrednionych cen tylko najniższe, bo jako konsument mam takie prawo.

Jeżeli w jednym budynku są 2 sklepiki oferujące te same produkty tych samych marek i w jednym jest drogo a w drugim jest tanio ... to kupuję tam gdzie jest taniej.

W każdym bądź razie jakoś "udało" się nam obu złożyć w tej cenie lepszy sprzęt niż "profesjonalne wydawnictwo".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Zestawik Przem0la świetny, chociaż mi wyszło 2910 ;). Jak bym brał dla siebie to bym tylko dwie rzeczy zmienił, wyjął jedną kartę graficzną a w zamian dał chyba quada, ewentualnie kiedyś bym dokupił dodatkową kartę, lub zostawił bym procesor, ale dołożył napęd blu-ray i jakąś fajną dźwiękówkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Może mieli na myśli zestaw energiooszczędny (sugerując się cpu, dyskiem) ?  ;)

Przy takiej cenie i do tego 2 GB ramu to po prostu żal, niedość,  że  non stop słyszy się, czyta o tym, że różnica między 800Mhz cl4 a 1066 cl5 nie jest warta w różnicy w cenie, patrząc na podaną cenę to niewątpliwie chodziło dla nich o te drugie.

Cenę karty graficznej to zapewne wzięli zapewne z IQ 2009 ;)

Dalej bez mojego komentarza, poprzednicy zrobili swoje  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Przem0l wiem, że masz teraz złożyć jednej osobie zestaw dokładnie w takiej cenie, to co? Skorzystasz z tego potwora?

Matti, masz trochę racji, ale: wywalili masę kasy na zasilacz i wstawili nieżyciową kartę grafiki - gdyby naprawdę postawili na energooszczędność zestaw mógłby wyglądać nieco inaczej. Ale jak pisałem za miesiąc znowu im się dostanie jak się nie postarają złożyć normalnego zestawu dla ucznia.

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Energooszczędność?

Ok:

1. jeżeli już ma być nVidia to zamiast GTX+ GTS250, to samo ale mniejszy proces produkcyjny, aczkolwiek lepiej włożyć integrację + GTS, choćby po to, żeby w windowsie odłączać potwora,

2. 2-rdzeniowy procek od AMD z serii E, czyli 35 watów ;),

3. 2 moduły pamięci niskonapięciowych DDR2 800 MHz CL6, lub 667 MHz

4. zasilacz spoko (mała moc i wysoka wydajność).

Micz, chcieliśmy trzymać się koncepcji - max wydajność w grach. W innym wypadku obowiązkowo 8 GB RAMu, Quad, przynajmniej 2 dyski i jedna grafa.

Tak jak mówicie Matti i Ralliart, oni jeszcze dostaną ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Tak wiem, ale ja już pod siebie zmieniłem, nie zależy mi aż tak na super wydajności w grach, a lepszy procek zawsze się przyda przy wirtualizacji. A druga propozycja to w połączeniu z 24-26" calowym monitorem i jakimś zestawem głośników i można filmy oglądać ;), ale to razcej na przyszłość, bo narazie filmy na blu-ray są jeszcze drogie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Gość
Ten temat jest zamknięty i nie można dodawać odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...