Skocz do zawartości

Protokół internetowy IPv6


juno

Recommended Posts

Witam.

Mam następujący problem. Chciałem połączyć dwa laptopy za pomocą kabla sieciowego. Chciałem zrobić to za pomocą protokołu IPv6. Posiadam windows7. Na jednym laptopie (nr1) bez problemu utworzyłem sieć domową, na drugim zaś napotkałem na dziwny problem, nie działa mi server IPv6. Jest w opcjach połączenia lokalnego włączony na lap.nr2 ale gdy chce stworzyć na lap.nr 2 siec domowa to mi wyskakuje komunikat że ten protokół jest wyłączony. Na laptopie nr 1 gdy sprawdzam stan połączenia lokalnego i włączam szczegóły to jest wykryty protokół IPv4 i IPv6 i inne pierdoły. Na laptopie nr 2 wykrywa tylko protokół IPv4 a ipV6 nie ma :( Proszę o pomoc, od razu mówię że jestem laikiem i durnym człowiekiem.

Mam nadzieję że rozumiecie mój problem, być może jest banalny, ale ja nie potrafię sobie z nim poradzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Najprawdopodobniej będziesz musiał najpierw go zainstalować, bo nie podałeś drugiego systemu operacyjnego, a podejrzewam, że jest to Windows XP. Znalazłem bardzo ciekawy poradnik na ten temat

IPv6 pod Windowsem XP

Wstęp Na wstępie chciałbym zaznaczyć, że artykuł ten jest skierowany raczej dla średnio zaawansowanych użytkowników systemu Windows XP. Omawiam w nim konfiguracje protokołu sieciowego IPv6 oraz korzyści i problemy wynikające z używania go. W artykule zostały wykorzystane teksty i rysunki z Centrum pomocy i obsługi technicznej Windows XP Professional.

Krótki przegląd technologii IPv6 Protokół IPv6 został zdefiniowany w dokumencie specyfikacji RFC 2460, „Internet Protocol, Version 6 (IPv6) Specification”. Jest on bezpołączeniowym i zawodnym protokołem przesyłu datagramów stosowanym głównie do adresowania i routowania pakietów między hostami.

To, że jest bezpołączeniowy oznacza, że sesja nie jest ustanawiana przed rozpoczęciem wymiany danych. Natomiast termin zawodny znaczy, że pakiety przesyłane tym protokołem mogą nie być dostarczane do hosta docelowego poprawnie. Co prawda protokół ten zawsze stara się dostarczyć pakiet, ale może on zostać utracony, dostarczony poza kolejnością, zduplikowany lub opóźniony. Protokół IPv6 nie naprawia takich błędów.

Dołączona grafikaPakiet IPv6, nazywany również datagramem IPv6, składa się z nagłówka IPv6 i ładunku IPv6, jak to pokazano na ilustracji obok.

Protokół IPv6 ma bardzo dużo zalet i jego opis to temat rzeka, więc wspomnę tutaj tylko o jednej wielkiej zalecie, która w dobie powiększania się ilości zajętych adresów IP w sieci Internet ma szczególnie duże znaczenie. Protokół IPv6 ma bardzo dużą przestrzeń adresową. Rozmiar adresu w tym protokole to 128 bitów co daje dokładnie 340 282 366 920 938 463 463 374 607 431 768 211 456 (3,4 x 10^38) adresów.

Technologia zastosowana w protokole IPv4 daje jedynie możliwość nadania 4 294 967 296 adresów. W późnych latach 70-tych, gdy projektowano przestrzeń adresową protokołu IPv4, nikt sobie nie wyobrażał, że może się ona wyczerpać. Jednak z powodu zmian w technologii i praktyki przydzielania adresów, w której nie przewidziano niedawnej eksplozji liczby hostów w Internecie, przestrzeń adresowa protokołu IPv4 została wykorzystana do tego stopnia, że w 1992 zdano sobie sprawę z konieczności jej zastąpienia.

W przypadku protokołu IPv6 jeszcze trudniej jest sobie wyobrazić, że przestrzeń adresowa mogłaby się wyczerpać. Jej możliwości uzmysławia fakt, że 128-bitowa przestrzeń adresowa dostarcza 655 570 793 348 866 943 898 599 (6,5 x 1023) adresów na każdy metr kwadratowy powierzchni Ziemi. Tyle teorii, teraz przejdźmy do tego, jak zainstalować IPv6 pod Windowsem XP.

Instalacja i konfiguracja protokołu IPv6 pod systemem Windows XP Tutaj znajdziesz kilka podstawowych czynności potrzebnych do implementacji protokoły IPv6 w swojej sieci.

Instalacja protokołu

Instalacja tego protokołu jest bardzo prosta, ale trzeba się uciekać do pomocy Wiersza poleceń, który znajduje się w Meny start > Programy > Akcesoria. Zapamiętaj tą ścieżkę, bo często będę się do niej odwoływał.

Otwórz Wiersz poleceń <li>Wpisz polecenie ipv6 install <li>Po ujrzeniu napisu Udane będziesz wiedział, że instalacja powiodła się.

Dołączona grafika

Uwaga: mimo, że protokół zostanie zainstalowany, to nie pojawi się na liście protokołów przy konfiguracji połączeń sieciowych. Konfigurację całego systemu należy wykonywać przy pomocy Wiersza poleceń.

Konfiguracja atrybutów interfejsu sieciowego

Aby skonfigurować atrybuty interfejsu sieciowego IPv6 musisz:

<li>Otworzyć Wiersz poleceń</li> <li>Wpisać komendę ipv6 if – służy ona do wyświetlania indeksu interfejsu dla którego mają zostać skonfigurowane atrybuty</li> <li>Następnie musisz wpisać ipv6 ifc [indeksInterfejsu] [Atrybut]</li> Gdzie IndeksInterfejsu jest numerem interfejsu, a Atrybut jest jednym z poniższych atrybutów:

<li>forwards: włącza przesyłanie dalej pakietów odebranych na danym interfejsie</li> <li>-forwards: wyłącza przesyłanie dalej pakietów odebranych na danym interfejsie</li> <li>advertises: włącza dla interfejsu wysyłanie komunikatów anons routera</li> <li>-advertises: wyłącza dla interfejsu wysyłanie komunikatów anons routera</li> <li>mtu : ustawia rozmiar maksymalnej jednostki transmisji (w bajtach) dla łącza; rozmiar ten jest wysyłany jako opcja MTU w komunikacie anons routera</li> <li>site : ustawia identyfikator dla witryny; identyfikator witryny umożliwia odróżnienie interfejsów należących do różnych regionów administracyjnych, które używają adresów lokalnych dla witryny</li>

Ręczna konfiguracja adresów protokołu IPv6

Aby ręcznie skonfigurować adresy sieciowe IPv6 musisz:

<li>Otworzyć Wiersz poleceń <li>Wpisać komendę ipv6 if dla uzyskania informacji o interfejsach <li>Wpisać ipv6 adu [indeksInterfejsu]/[Adres], gdzie parametr IndeksInterfejsu jest numerem interfejsu, a Adres jest adresem IPv6

Dodawanie trasy ipv6

Aby dodać trasę IPv6 musisz:

<li>Otworzyć Wiersz poleceń <li>Wpisać komendę ipv6 if dla uzyskania informacji o interfejsach <li>Wpisać ipv6 rtu [Prefiks] [indeksInterfejsu]/[AdresNastępnegoPrzeskoku], gdzie parametr IndeksInterfejsu jest numerem interfejsu, a Adres jest adresem IPv6

gdzie

<li>Parametr Prefiks jest prefiksem trasy <li>Parametr IndeksInterfejsu jest numerem interfejsu <li>Parametr AdresNastępnegoPrzeskoku jest adresem routera lokalnego

Tunelowanie pakietów z IPv6 do IPv4 Tekst poniżej jest wzięty z Centrum obsługi i pomocy technicznej Microsoftu.

Jest to ciekawe zagadnienie związane z użytkowaniem protokołu IPv6. Tunelowanie IPv6 przez Ipv4 jest opisane w dokumencie standaryzującym RCF 3056. Gdy używana jest usługa 6to4, ruch IPv6 przed wysłaniem przez intersieć IPv4, taką jak Internet, jest hermetyzowany z nagłówkiem IPv4.

Usługa 6to4 używa globalnego prefiksu adresu 2002:WWXX:YYZZ::/48, gdzie WWXX:YYZZ jest zarówno częścią NLA adresu globalnego, jak i reprezentacją dwukropkowo-cyfrową publicznego adresu IPv4 (w.x.y.z) przypisanego witrynie lub hostowi. Pełnym adresem 6to4 hosta 6to4 jest 2002:WWXX:YYZZ:[iD SLA]:[iD interfejsu].

Specyfikacja RFC 3056 definiuje następujące pojęcia:

<li>Host 6to4: host IPv6, dla którego skonfigurowany jest przynajmniej jeden adres 6to4 <li>Router 6to4: router IPv4/IPv6, który przesyła dalej ruch 6to4 między hostami 6to4 w witrynie i innymi routerami 6to4 lub routerami przekazującymi 6to4 w intersieci IPv4, takiej jak Internet <li>Router przekazujący 6to4: router IPv4/IPv6, który przesyła dalej ruch 6to4 między routerami 6to4 w Internecie i hostami w sieci 6bone

Gdy używane są hosty 6to4, infrastruktura routingu IPv6 w obszarze witryn 6to4, router 6to4 na granicach witryny i router przekazujący 6to4, możliwe są następujące typy komunikacji:

Dołączona grafika Host 6to4 może komunikować się z innym hostem 6to4 w tej samej witrynie. Ten typ komunikacji jest dostępny dzięki infrastrukturze routingu IPv6, która zapewnia, że wszystkie hosty w witrynie są osiągalne.

Dołączona grafika Host 6to4 może komunikować się z hostami 6to4 w innych witrynach przez Internet IPv4. Ten typ komunikacji występuje, gdy host 6to4 przekazuje dalej ruch IPv6, którego miejscem docelowym jest host 6to4 w innej witrynie, do routera 6to4 w witrynie lokalnej. Router 6to4 w witrynie lokalnej hermetyzuje ruch IPv6 z nagłówkiem IPv4 i wysyła go do routera 6to4 w witrynie docelowej w Internecie. Router 6to4 w witrynie docelowej usuwa nagłówek IPv4 i przesyła dalej pakiet IPv6 do odpowiedniego hosta 6to4, korzystając z infrastruktury routingu IPv6 witryny docelowej.

Dołączona grafika Host 6to4 może komunikować się z hostami 6to4 w sieci 6bone. Ten typ komunikacji występuje, gdy host 6to4 przekazuje dalej ruch IPv6, którego miejscem docelowym jest host 6bone, do routera 6to4 w witrynie lokalnej. Router 6to4 w witrynie lokalnej hermetyzuje ruch IPv6 z nagłówkiem IPv4 i wysyła go do routera przekazującego 6to4, który jest podłączony zarówno do Internetu IPv4, jak i sieci 6bone. Router przekazujący 6to4 usuwa nagłówek IPv4 i przesyła dalej pakiet IPv6 do odpowiedniego hosta 6bone, korzystając z infrastruktury routingu IPv6 sieci 6bone.

—aden z tych typów komunikacji, w której używany jest ruch IPv6, nie wymaga uzyskania ani bezpośredniego połączenia z siecią 6bone, ani globalnego prefiksu adresu IPv6 od usługodawcy internetowego.

Obsługę hostów i routerów 6to4 zapewnia usługa 6to4, która jest dołączona do protokołu IPv6 dla systemu Windows XP. Usługa 6to4:

<li>Automatycznie konfiguruje adresy 6to4 na interfejsie, który nazywa się pseudointerfejsem tunelowania 6to4 (ID interfejsu 3), dla wszystkich publicznych adresów IPv4 przypisanych interfejsom na komputerze. <li>Automatycznie tworzy trasę 2002::/16, która przesyła dalej cały ruch 6to4 przy użyciu pseudointerfejsu tunelowania 6to4 (ID interfejsu 3). Cały ruch przesyłany dalej przez tego hosta do miejsc docelowych 6to4 jest hermetyzowany z nagłówkiem IPv4. <li>Automatycznie wykonuje kwerendę DNS (Domain Name System) dotyczącą nazwy to4.ipv6.microsoft.com, aby uzyskać adres IPv4 routera przekazującego 6to4 firmy Microsoft w Internecie. Aby określić nazwę DNS, której ma dotyczyć kwerenda DNS, można użyć polecenia netsh interface ipv6 6to4 set relay. <li>Dzięki automatycznej konfiguracji usługi 6to4 każdy host z protokołem IPv6 dla systemu Windows XP, dla którego jest skonfigurowany publiczny adres IPv4, jest automatycznie skonfigurowany jako host 6to4. Host 6to4 może sam ustanawiać tunele w celu osiągnięcia hostów 6to4 w innych witrynach lub hostów w sieci 6bone.

Jeśli na interfejsie, któremu jest przypisany publiczny adres IPv4, jest włączona usługa Udostępnianie połączenia internetowego (ICS), usługa 6to4:

<li>Włącza routing na interfejsie prywatnym. <li>Wysyła anonse routera zawierające prefiksy adresów 6to4, które są oparte na publicznym adresie IPv4 interfejsu publicznego. Identyfikator SLA w prefiksie adresu 6to4 jest ustawiony na identyfikator interfejsu, przez który są wysyłane anonse.

Po włączeniu usługi ICS, komputera z protokołem IPv6 dla systemu Windows XP można używać jako routera 6to4, który może zarówno hermetyzować i przesyłać dalej ruch 6to4 do innych hostów lub witryn 6to4 w Internecie, jak i przesyłać dalej ruch 6bone do routera przekazującego 6to4 w Internecie.

Na ilustracji poniżej pokazano, jak usługa 6to4 jest używana w komunikacji między dwiema witrynami 6to4:

Dołączona grafika

W każdej witrynie komputer z protokołem Windows XP i włączoną usługą ICS na interfejsie publicznym jest używany do utworzenia routera 6to4. Komputery-hosty z systemem Windows XP w prywatnym segmencie sieci odbierają anons routera, który został wysłany przez router 6to4 w ich witrynie i zawiera prefiks adresu 6to4. W wyniku tego dwa hosty 6to4 mogą komunikować się przez Internet przy użyciu adresów 6to4.

źródło: http://infojama.pl/121,artykul.aspx

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Gość
Ten temat jest zamknięty i nie można dodawać odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...