Skocz do zawartości

Nowe PSP2 i oszczędności


Przem0l

Recommended Posts

Jak donosi THG Sony szuka oszczędności. Efekty tego szukania są, niestety dla nas, już bardzo widoczne. Nie wystarczyło kolejne z rzędu stwierdzenie, że cena PS3 nie spadnie, teraz zabrali się za PSP2.

Tak się składa, że PSP2 ma mieć super wydajny procesor graficzny. Jak ze wszystkim co jest "super wydajne" i tutaj nie obejdzie się bez wielordzeniowości. Zarówno procki do PC, karty graficzne jak i serce PS3 napędzane są procesorami wielordzeniowymi. Zarówno w pierwszym, drugim jak i trzecim przypadku nie ma nawet mowy o wykorzystaniu wszystkich rdzeni. Firmom się nie chce i tyle.

PSP2 ma posiadać chip PoverVR o nazwie SGX543MP. Ten chip jest "znany" z historii pecetowych kart graficznych. Ten dziadek posiada na pokładzie 16 rdzeni, ale... I tutaj dochodzimy do obrazu rozpaczy jaki serwuje nam Sony. Soniacz doskonale wie, że firmom nie będzie się chciało pisąc gier pod 16 rdzeni, skoro nawet nie chce się pisać pod 8 dla PS3. Dlatego wycięło 12 rdzeni zostawiając tylko 4... Zanim krzykniecie "OMG" radzę poczekać na pierwsze gry, bo może się okazać, że nawet te 4 jajka okażą się zbyt wielką poprzeczką. Jak wiadomo gry kosztują tyle samo, nie ważne czy czerpią korzyści z quadów, 800 shaderowych kart czy też tylko się na nich odpalają ;).

Dlaczego Sony obcięło 3/4 rdzeni i obniżyło ich taktowanie do 200 MHz? Bo i tak sprzeda ludziom (nie mi)  tego kastrata po takiej samej cenie jakby miała wołać za pełen model. Do tego pozostawia sobie furtkę na "oszałamiający, 4-ro krotny wzrost wydajności) w przyszłości gdy wyda PSP3. Można doszukiwać się oszczędności w tańszej licencji u producenta procesora (jeżeli kupi się go już obciętego) ale nie przesadzajmy. Gdyby puścili go takim jaki jest w stoku to mogliby nieco przycinać na cenach ładniejszych i szybszych gier. Tylko kto by je pisał ;),

Również można pomyśleć o niższym poborze energii... nie wierzę w to - skoro PSP2 ma zastąpić PSP, czyli ma sprzedać się w ilości przekraczającej 50 mln sztuk to można by zainwestować w zmniejszenie procesu technologicznego dla użytych procesorów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Gość
Ten temat jest zamknięty i nie można dodawać odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...