Skocz do zawartości

Serwerownia


Kasjo

Recommended Posts

Serwerownia – wydzielone pomieszczenie będące środowiskiem pracy komputerów pełniących rolę serwerów' date=' a także aktywnych i pasywnych elementów sieci komputerowych. Urządzenia te są umieszczane najczęściej w szafach rackowych wewnątrz serwerowni.[/quote']

Dołączona grafika

Serwerownia może znajdować się w jednym lub w kilku pomieszczeniach. Ich wielkość zależy właściwie jedynie od potrzeb danej instytucji. Wiadomo, że im większa i bardziej zinformatyzowana firma tym serwerownia będzie zabierała więcej miejsca.

W skład serwerowni wchodzą:

*okablowanie

Okablowanie tworzy firmową infrastrukturę teleinformatyczną czyli tak jak w naszym ciele nasz kwiobieg, który zaczyna się od serca tak tutaj swój początek ma od serwera i za pomocą kabelków dostarcza w całej firmie życie- informacje, dane.  Bez kabli nie byłoby komunikacji miezy urządzeniami więc nie można by było przesłać danych. Prosty przykład drukarki. Jak jej nie podłączymy zdalnie lub kablem z komputerem to nie otrzymamy wydruku.

*urządzenia sieciowe

Tutaj gromadzą się serwery, routery, switche, firewalle.

Serwery- bez nich nie byłaby nam potrzebna serwerownia. Serwery to po prostu inne komputery, które świadczą usługi innym komputerom (komputerom-klientom). Głównymi usługami są zadania udostępniania firmowych zasobów - programów, plików i urządzeń - wszystkim komputerom podłączonym do danej sieci.

Routery - bez nich panował by chaos gdyż to dzięki nim, sieć firmowa wie, do jakiego komputera i jaką trasą ma przesłać wysyłane przez użytkownika dane

Switche - Do identyfikacji adresata wykorzystuje się  switche, które kojarzą (łączą fakty) adres fizyczny (MAC) zawarty w nagłówku przekazywanej ramki. Switch jest w stanie zapamiętać pewną skończoną ilość skojarzeń adresów MAC adresata i nadawcy co w przyszłości umożliwia szybsze przekazanie ramki w odpowiednie miejsce.

Firewalle - zapory sieciowe przez brzydkimi wirusami,które rozsiewają choróbska po sieci.

*urządzenia backupowe

Małe tasiemki magnetyczne mogą ochronić nam tyłek przed szefami w przypadku spalenia sprzętu. Urządzenia te pełno rolę bibliotek wszelkich naszych danych, które je tam umieścimy.

*klimatyzacja

Bez tego ani rusz. Zobaczcie jakie ciepełko wytwarza wasz komputer domowy a teraz wyobraźcie sobie szafę z takimi komputerami. Jeżeli pomieszczenie jest małe to możemy wrzucić tam kamyczki i polewać je wodą sauna gwarantowana:) Niestety sprzęt elektroniczny nie może mieć za dużo wilgoci a tym bardziej skraplającej się pary więc nici z naszej sauny:(

Aby cały serwer pracował stabilnie muszą być spełnione warunki w pomieszczeniu serwerowni.

Zalecana temperatura powinna mieścić się w przedziale między 20°C, a 21°C, podczas gdy wilgotność powietrza powinna wynosić około 45-50%.

Aby sprawdzić dokładnie ilość wytwarzanego ciepła przez sprzęty elektroniczne stosuje się wzroki.

Dołączona grafika

Na postawie tych obliczeń dopiera się odpowiednią klimatyzacje i obieg chłodzenia serwerowni. Także istotnym puntem jest rozmieszczenie szaf dystrybucyjnych. Musi być zagwarantowana cyrkulacja powietrza aby chłodzenie było wydajne.

*szafy dystrybucyjne

Czystość i porządek.

Ich zadaniem jest nie tylko ochrona sprzętu przed zagrożeniami fizycznymi, ale także zapewnienie:porządku elementów serwerowni, odpowiedniej wentylacji, zasilania. Dzięki szafom kable są odpowiednio rozmieszczone i nie ma chaosu, które kabelek do czego.

Tak jak w tym przypadku choć tutaj chyba jedna szafa stoi:D

Dołączona grafika

Jeżeli nie macie dość wiedzy lub ochoty sami budować serwerowni to proponuje firm, które się w tym specjalizują.

Temat nie jest wyczerpany. Panowie pracujący w branży informatycznej na pewno dodadzą coś od siebie.

edit:

Załączony obrazek będzie wyraźniejszy, bowiem każdy go sobie zobaczy indywidualnie.

Niemniej jednak wieczorem o ile ktoś mnie nie uprzedzi przypatrzę się dlaczego tamten jest taki niewyraźny - Rogal

post-9-128249548835_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Routery pełnią inną funkcję, bez nich nie byłoby chaosu no bo niby dlaczego ;) ? Ich głównym zadaniem jest łączenie sieci wewnętrznej z zewnętrzną. Równie dobrze można to pominąć i na żywca podpiąć modem pod kompa, który będzie dla naszej sieci bramą. Żeby nie było chaosu stosuje się switche, czyli przełączniki. Podzielimy nimi sieć? Podzielimy. Routerki co prawda "mogą więcej" ale rzadko kiedy stosuje się je do celów jakie stawia się switchom. Po prostu szkoda na to kasy, choćby ze względu na małą ilość gniazd.

Firewalle NIE ZABEZPIECZAJĄ przed wirusami. Nie porównujmy programowych firewalli do sprzętowych. Te programowe są po prostu kombajnami, połączonymi z ochroną rodzicielską, antywirusem, anty-spyware i antyanty ;). One mają czesać ruch sieciowy. Każdy router posiada proste opcje, które posiadają ściany ogniowe, natomiast te wyspecjalizowane FW to są już prawdziwe potwory.

Pamiętasz ten "złom", który leżał u nas? Nokia IP1220, jeden z droższych i wydajniejszych firewalli przeznaczonych dla dużych przedsiębiorstw. Dzięki akceleratorom sieciowym zapewnia przepustowość 7.5Gb/s dla zapory ogniowej oraz 2Gb/s dla sieci VPN. Do tego umożliwia nawiązywanie do 47 000 szyfrowanych połączeń na sekundę. Sprzętowe firewalle mają zapewniać szybkie i bezpieczne nawiązywanie połączeń, od wyszukiwania złośliwego kodu są inne zabawki, w końcu "to nie ta warstwa OSI".

Urządzenia te pełnią rolę bibliotek wszelkich naszych danych' date=' które je tam umieścimy.[/quote']

Chyba rolę padaczek ;). Z tasiemkami jest taka sprawa, że jak chcesz zwolnić nieco miejsca to trzeba ją całą zaorać. Urządzenia do obsługi tasiemek też nie są za tanie. Czas dostępu? Trzeba poczekać aż FIZYCZNIE tasiemka wjedzie do czytnika, a jak coś pójdzie "nie tak" to wszystkie zaszedulowane backupy po prostu się nie wykonają. Do tego trzeba zakupić komputer zarządzający tym sprzętem, najczęściej jest to "kolejny" serwer, naturalnie działający pod serwerową windą (koszty).

Rogal, nie obraź się ale po to bozia wymyśliła NASy żeby olać tasiemki. A to, że duże koncerny mają je (taśmy) w swojej ofercie to tylko dlatego po po pierwsze fajnie zdziera się kasę z firm (klientów) a po drugie głupio byłoby teraz się obudzić i powiedzieć, że są dużo lepsze metody zapisu. Jak kogoś przeraża NAS na SCSI to zawsze może postawić go na dyskach SSD. Koszt będzie podobny, pojemność mniejsza, ale za to jaka prędkość zapisu i odczytu oraz ta niezawodność....

Kasjo, napisałaś że serwerownie mogą być oddzielone. Ze względu bezpieczeństwa nawet powinny być oddzielone. Nie chodzi tu nawet o pełen nieautoryzowany dostęp do serwerów (bo jak już ktoś taki wlezie do serwerowni to ma wszystko na tacy) ale o bezpieczeństwo pożarowe. Jak nam spłonie jedna serwerownia to może reszta pozostanie cała. Powiedzcie dlaczego przepisy bezpieczeństwa teleinformatycznego (wewnętrzne w firmach) zakazują trzymania wykonanych backupów w pomieszczeniach gdzie stoją serwery?

O klimatyzację bym się nie martwił, wystarczy pokazać szefowi fakturę za sprzęt i oprogramowanie, które znajduje się w danym pomieszczeniu i przypadkiem położyć na jego biurku instrukcje obsługi najdroższych urządzeń. Jak byk jest napisane: 10-40C. Te 40 stopni spokojnie pojawi się gdy nadejdzie upalne lato, serwerownia będzie wiecznie zamknięta, sufit jest z blachy a sprzęt będzie pracował bez wytchnienia. Oczywiście w środku tych urządzeń będzie cieplej.

W gruncie rzeczy serwery nie wydzielają dużo ciepła, rzekłbym nawet, że domowe kompy "żrą więcej". Xeony są to zwykłe procki tyle, że wycięte ze środka wafla przez co poza lepszą stabilnością zadowolą się mniejszym napięciem. Pamięci serwerowe również bywają energooszczędne, tak samo jak pozostałe elementy puszki. Taka nastała moda i tyle. W serwerach nikt nie podkręca procków, nikt nie pakuje wydajnych graf - one mają po prostu chodzić.

Jak ja widzę swoją wymarzoną serwerownię? Lol, a co to takiego? W czasach wirtualizacji (z prawdziwego zdarzenia) wystarczy jeden blade serwer, jedna pucha, żeby wykonać pracę, która wymagała kilkunastu/dziesięciu oddzielnych serwerów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Gość
Ten temat jest zamknięty i nie można dodawać odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...