Skocz do zawartości

Fraps i jego wydajność


Micz

Recommended Posts

Wczoraj pomyślałem, że napiszę sobie "odpowiednik" frapsa, oczywiście bez dźwięku. To co i się udało to program, który robi zrzuty ekranu, dokładniej mówiąc 6 na sekundę, i zapisuje je jako JPEG. Później coś takiego można scalić w filmik za pomocą virtual duba, w Javie też się da, ale nie chciało mi się już konfigurować Java Media Framework. Zastanawia mnie jedna rzecz, fraps niby nagrywa filmiki bez kompresji, ale jak się ustawi 25 klatek na sekundę, to 30 sekundowy filmik waży około 800 MB, co daje trochę ponad 1 MB na klatkę w przypadku rozdzielczości FULL HD. Moje zrzuty ekranowe w BMP miały prawie 6 MB. więc jest to 6 razy mniej. Zastanawia mnie jak to osiągnęli. wyjaśnienia mogą by tylko 2. Zastosowanie kompresji, albo wyliczanie części klatek, ale oba procesy są bardzo obciążające.

Na razie moja aplikacja składa się z dwóch wątków, jeden robi zrzuty ekranów do pamięci, a drugi sukcesywnie je zapisuje z bufora, ale to nie wystarcza, żeby osiągnąć te 25 klatek na sekundę, po za tym nawet jakbym osiągnął to moje pliki wideo byłyby prawie 6 razy większe niż te robione we frapsie. Nic dziwnego, że ta aplikacja jest bezkonkurencyjna, ciężko osiągnąć taką wydajność. Może powinie zrobić więcej niż jeden wątek zapisujący do pamięci, dla poprawy wydajności, choć nie wiem czy to coś da, po za tym pojawiłby się problem synchronizacji klatek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

1360x768@32 to 4177920 czyli 4 MB na klatkę, czyli 120 MB/s. Bez dźwięku, u mnie na 451 MB weszło 28 sekund (bez dźwięku) w jakości (na oko) jak w BMP. Tylko, że... 451/28/30 (fps) to nie jest 4 MB ale 0,5. To 8x mniej.

Co do programów, które miały by zastąpić FRAPSa to naturalnie "są". Tylko, że czasami się sypią pod 64 bitami (stąd moje przywiązanie do powyższego). Szkoda tylko, że "głupi amerykanie" wymyślili "głupi standard" 720p zamiast trzymać się 768p. Dla Youtube "max" to 720p a granie na 720p na matrycy, która tylu po prostu nie ma to koszmar. Wszystko jest zamazane i przesunięte (na TV nie mogę ustawić przesunięcia, więc mam obcięty ekran). Ostatnimi czasy FRAPS sypie mi filmy nagrywane w połowie rozdzielczości - film leci... a potem jest laaag i leci dalej. I tak w kółko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Gość
Ten temat jest zamknięty i nie można dodawać odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...