Skocz do zawartości

Propozycja za 16.ooo zł?


Przem0l

Recommended Posts

Na interii wyczytałem, że "jakaś tam" firma złożyła zestaw imitujący marzenie graczy za 16 tysięcy zł. Specyfikacja jest naturalnie biedna i niewarta połowy tej ceny, więc postanowiłem zrobić coś swojego w tej cenie. To miał być zestaw dla gracza, więc wrzuciłem małe porównanko.

"Same komponenty opisywanego sprzętu, np. procesor, karta graficzna czy pamięć RAM, wcześniej lub później będą standardem. Obecnie są technologiami najlepszymi z możliwych do zdobycia. Razem tworzą komputer tyle potężny, co niemal nieosiągalny, ale pomarzyć zawsze można..." No tak, aż żal mi coś ścisnął jak to przeczytałem... normalnie ubaw po pachy. Widać, że pisał to "fahofiec".

http://nt.interia.pl/testy/news/GeForce-Fermi-i-komputer-za-16-20tys-zl,1476121,,2

Oto co udało im się wcisnąć:

Oprogramowanie: Microsoft Windows 7 Ultimate PL OEM 64Bit

Procesor: Intel Core i7 980x Extreme Edition 3,33 GHz BOX

Płyta główna: Asus P6T Deluxe V2 Intel X58

Pamięć RAM: Kingston HyperX DDR3 3x 2GB 1866 MHz Intel XMP Ready Tall HS DDR3 kit CL9

Karta graficzna: GeForce with CUDA GTX 480 Asus 1536MB 2xDVI&mHDMI (PCI-E)

Dysk twardy: Seagate 1 TB Barracuda 7200.12 (32MB, Serial ATA II)

Dysk twardy: Intel 2.5'' SSD X25-M MLC 80 GB (Serial ATA) BOX

Napęd optyczny: LG Blu-Ray (DVD+/-RW + Blu-ray) BH08LS20 BOX black

Obudowa: CoolerMaster Cosmos S 1100 Black-Silver - bez zasilacza

Zasilacze ATX: Corsair CMPSU-1000HXEU - 1000W

Myszki i Klawiatury: Microsoft SideWinder X6

Myszki i Klawiatury: Icon7 Z500 Laser Gaming

Myszki i Klawiatury: Razer Goliathus Control Edition Omega

Akcesoria do komputerów: Zestaw chłodzenia wodnego komputera Infinity, obejmujący procesor i kartę graficzną

Moja propozycja za 16 klocków to (ceny zaokrąglone w górę):

Oprogramowanie: Microsoft Windows 7 Ultimate PL OEM 64Bit (700 zł)

Procesor: Intel Core i7 980x Extreme Edition 3,33 GHz BOX (4100 zł)

Płyta główna: Asus P6T Deluxe V2 Intel X58 (1000 zł)

Pamięć RAM: G.SKILL Trident DDR3 6x 2GB 1600 MHz CL8 (12 GB) (1400 zł)

Karta graficzna: 2x AMD Radeon 5870 MSI Lightning (900 MHz) (3500 zł)

Dysk twardy: RAID 0 4x Western Digital 1,5 TB 64MB 7200 PRM WD10EARS (6 TB) (1400 zł)

Napęd optyczny: LG Blu-Ray Recorder BH10LS (700 zł)

Obudowa: na zamówienie (1000 zł)

Zasilacze ATX: Corsair CMPSU-1000HXEU - 1000W (800 zł)

Myszki i Klawiatury: mysz + klawiatura + kierownica (500 zł)

Akcesoria do komputerów: cichy cooler na CPU (200 zł)

Karta dźwiękowa: Creative X-Fi Titanium Fatal1ty Champion Series FV (700 zł)

16000 zł :)

Z "ichnego" zestawu pozostawiłem procesor, płytę główną, zasilacz i system operacyjny. 6 rdzeni 3,33 @ 3,5 GHz (opcja Turbo uaktywni się po włączeniu gry, więc te 3,5 GHz będzie dostępne praktycznie "zawsze"). Można było włożyć 2x 5890 zamiast 2x 5870 ale 5890 posiada mocno zaniżone taktowanie GPU, bo aż ze standardowych 850 MHz na 725. Przy grach korzystających z 1 procesora GPU różnica pomiędzy 725 MHz a 900 MHz (MSI Lightning) jest spora. Poza tym nie ma wielu tytułów, które wykorzystują 4 rdzenie GPU. 2 proponowane Radki spokojnie dadzą radę w Full HD a osobiście uważam tą rozdzielczość za "oczywistą" bo gdy ktoś kupuje kompa za tyle pieniędzy to ma 52 calowy TV lub większy. Poza tym "sama jedna" taka karta jest porównywalna z GTX480, a pamiętajmy że Lightning to 5870 po OC.

Na 12 GB RAMu można postawić 6 GB RAM dysk na swapa i tempy. To mocno odciąży system dyskowy przekładając się na ogromny wzrost komfortu pracy. W końcu gry i tak są 32 bitowe więc nie wyjdą poza 2 GB. 64 bit to ściema - zużycie pamięci jest takie same jak w przypadku 32 bit.

Gracz to zjawisko często występujące w przyrodzie. To jest informatyczny analfabeta traktujący PC jak konsolę. Naciska guzik i "ma działać". Dlatego nie dawałbym mu dysku SSD, ponieważ jest dość trudny w użytkowaniu. Dyski twarde raczej się nie psują (mi nie padł żaden w ciągu ostatnich 10 lat), więc RAID 0 na 4 nowoczesnych i dużych dyskach to nie jest proszenie się o kłopoty tylko potężna wydajność i spokój o dane. Seria Green to ciche dyski o dużej żywotności.

Do tego ćwierć gigabajta pamięci cache na dyskach (4x 64 MB)...  Windows 7 nie powinien przycinać :)

Zdziwił mnie brak karty muzycznej... a raczej nie zdziwił. Przywykłem do tego, że o tym bardzo ważnym dla gracza urządzeniu zapomina się przy prawie każdym konfigu. Jak karta ma coś sobą reprezentować to poza swoją specyfikacją powinna mieć jeszcze panel z przodu (wnęka DVD). Jako, że nie znalazłem wypasionych słuchawek 5+1 z mikrofonem to nic nie zamieściłem. W sumie twórca porównywanego zestawu też nic nie dał.

No cóż... osobiście wolałbym swój komp niż ten "ładny", choć uważam że za 1000 zł można dostać bardzo ładną obudowę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Gość
Ten temat jest zamknięty i nie można dodawać odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...