Skocz do zawartości

Server NAS w wersji zrób to sam


Micz

Recommended Posts

Will Urbina zbudował Serwer nas o pojemności 16 TB i parametrach 88 MB/s zapisu i 266 MB/s odczytu. Składa się on z 8 dysków o pojemności 2 TB połączonych w Raid 5 i procesora Intel Atom N270  1.66GHz. Podoba mi się wzornictwo, przypomina pudełko na dyskietki :).

Filmy przedstawiające proces budowy:

źródeło:Engadget

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Nudy. Obejrzeliśmy to z Kasjo i stwierdziliśmy, że koleś za bardzo się z tym szczypał. Tu chodziło bardziej o pokazanie ile to on się nie napracował ponieważ wymienieni na początku sponsorzy chcieli mieć widowisko. Ja pracowałem przy obróbce stali a Kasjo nadal pracuje w kontroli jakości produkcji wyrobów stalowych. To można było zrobić dużo szybciej i prościej.

Poza tym same parametry tej macierzy. RAID 5 to ogólnie rzecz ujmując kiepskie rozwiązanie. Jest to najtańsza nadmiarowa macierz ale też zapewnia słabe parametry. Przy 8 nowych i dużych dyskach te 88 MB/s w zapisie to jakiś żart. Tyle wyciągały 80 gigowe 7200 rpm napędy sprzed wielu lat. Domyślam się, że autor wybrał Green Edition, czyli 5400 rpm, ale przy prostopadłym zapisie i pojemności 2 TB (wysoka gęstość) te 88 MB/s to powinien być standard dla jednego napędu. A jest ich 8. Więc dziwi mnie, że wybrał RAID 5.

Tak się składa, że RAID 5 nie wnosi poza wzmocnieniu odczytu nic do zapisu. I tu jest odpowiedź na tą wartość. 88 MB/s * 8bit =  704 Mbit/s, czyli 0.7 Gbps. Ta macierz nie da rady nawet na dodawanej do płyt głównych gigabitowej sieciówce nie mówiąc już o Fibre Channel, które używane i powolne można dostać stosunkowo tanio (2 Gbit/s). Ciekawe jak dużo czasu zajmie mu nagranie tych 16 TB wliczając w to fakt, że na backupowane dane nigdy nie składają się w 100% duże pliki ale też drobnica. Jak wtedy ta macierz się zachowa?

O czas wykonania defragmentacji nawet nie zapytam :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Gość
Ten temat jest zamknięty i nie można dodawać odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...