Skocz do zawartości

Nauka programowania w C - z czego i w jakim kompilatorze?


Rogal

Recommended Posts

Witam szanowną brać forumową! O ile dobrze napisałem pierwsze zdanie, to zapewne wiecie że mam pytanie - otóż wypada mi się uczyć powoli programowania w C (zakładając, że nawet jak nie wyjdzie w sesji głównej to mam jeszcze poprawkową we wrześniu) i nie za bardzo wiem z jakich materiałów powinienem korzystać. Wiem, że coniektórzy jakieś doświadczenie z C mieli, może coś mi podpowiedzą - szukam softu do kompilacji dobrego, wręcz najlepszego i materiałów do nauki. Możecie podać tytuły ewentualnych książek lub opracowań a ja sobie je sam skołuję.

Nadmieniam też, że będę pisał o swoich problemach napotkanych podczas nauki, także bądźcie przygotowani :)

Pozdrawiam i liczę na odpowiedź :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Jeśli chodzi o książkę to ja niezmiennie polecam Symfonię C++ Jerzego Grębosza, co prawda to C++ nie C, ale jak przerobisz tą książkę to douczenie się różnic między C a C++ zajmie Ci chwilę.Autor tej książki bardzo dobrze tłumaczy zasady programowania. Ja z tej książki nauczyłem się programować.

Co do kompilatora, wystarczy Ci GCC i kompilacja z wiersza poleceń, do tego jakiś edytor testu. Notatnik ma jedną wielką zaletę, nie podpowiada, nie koloruje składni, więc musisz wszystkiego sam pilnować i moim zdaniem to sprzyja nauce. Ewentualnie możesz ściągnąć notepad++, będziesz miał kolorowanie składni i auto uzupełnianie.

Oczywiście możesz skorzystać z jakiegoś IDE np. Eclipse C/C++, Netbeans C/C++ lub Visual Studio Express. Wszystkie są darmowe. Co do VS nie jestem pewien, ale Eclipse i Netbeans nie są zintegrowane z kompilatorami, trzeba wskazać ścieżkę do kompilatora. Wadą tych środowisk przy nauce jest to, że wiele rzeczy robią za programistę, więc przy nauce ich nie polecam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Z Netbeans mam złe wspomnienia, bo nie byłem w stanie zintegrować ich z kompilatorami - stale wyskakiwały błędy. Więc polecasz tamtą książkę? Okej, poczekam jeszcze na propozycje innych, jeżeli nie będzie nic ciekawego do końca tygodnia to zaczynam tak jak mówisz.

Skuszę się chyba na notepad++ gdyż uważam iż sprzyjające rozwiązania są po to, żeby z nich korzystać. Z drugiej strony jednak nie wiem czego oczekiwać od naszej kochanej profesorki...a nauczyć się tego chcę, bo w C tkwi potęga. I chociaż nie będę tego robił w przyszłości to warto coś wiedzieć i zaliczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Książka jest naprawdę warta przeczytania ja mam już stare wydanie, nie obejmujące najnowszego standardu, a w zasadzie nie obejmujące żadnego standardu, bo wtedy go nie było. Sama książka ma ponad 1200 stron więc jest co czytać, ale za to jest napisana w bardzo przystępnym językiem. Najnowsze wydanie jest z października 2008. W zasadzie to teraz ta książka ma podtytuł standard, ja mam bez tego podtytułu i moje wydanie jest chyba z 2002. Na Twoim miejscu najpierw poszedłbym do biblioteki, zwłaszcza jeśli nie wiążesz przyszłości z programowaniem, choć na allegro można dostać za 70 zł już z przesyłką.

http://www.ifj.edu.pl/~grebosz/symfonia_c++_std_p.html.

http://allegro.pl/listing/search.php?sg=0&string=symfonia+c%2B%2B

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Mówię "nie wiążę" bo nie wiem jak to będzie - czasem może się okazać, że odniosę sukces w zupełnie innej dziedzinie, może w handlu, może gdzie indziej. Grunt to być wszechstronnym, a nie siedzieć i czekać na jedną konkretną rzecz. Poza tym pomimo tego, że jestem na studiach zaocznych to nasza profesorka tak łatwo nie odpuści.

Miejmy nadzieję, że będzie jednak okej i się wszystko ułoży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Gość
Ten temat jest zamknięty i nie można dodawać odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...