Skocz do zawartości

Dokąd zmierza Netia?


Przem0l

Recommended Posts

Zwiedzając stronę Cisco natrafiłem na ciekawy wpis. Otóż na coś o czym nie wyczytamy na stronie Netii.

Ale od początku.

Dołączona grafika

Na listingu produktów firmy http://cisco.com/en/US/products/hw/routers/index.html znajdziemy największego koksa jaki możemy obecnie kupić. Mowa jest o CRS-1 Carrier Routing System. Ten potwór to router kasetowy, rozwiązanie takie jak stosowane w kasetowych serwerach. Wiele kart rozszerzeń (oddzielnych serwerów) widziane są jako jena jednostka logiczna. Pewnie słyszeliście choćby o Blade Servers. I tak samo jest tutaj. Do tej maszynki przeznaczone są karty 320 Gbit/s, 640 Gbit/s i 1.2 Tbit/s. Możemy ich włożyć 72 co daje nam 92 terabity na sekundę. Ten sieciowy potwór spokojnie tyle wytrzymuje (bez przytykania się). Żeby ułatwić Wam wyobrażenie sobie potęgi wciśniętej do tej puszki elektroniki to podam te liczby: waga 723 kg (1595 lbs) i zasilacz 13.2 kW. Do LAN Party jak znalazł...

O zastosowaniu tego routera chyba nie muszę mówić, bo to jest nazbyt oczywiste: firmy telekomunikacyjne. Ale czy "tylko"?

Tytuł tego wątku nie wziął się znikąd. Ten router nie tylko służy do "standardowych" zastosowań ale również do przesyłu telewizji. IPTV jest usługą bardzo zżerającą przepustowość i choć zakup teraz takich urządzeń może się wydawać niepotrzebne to zauważcie, że "świat" przechodzi na cyfrową telewizję już teraz. Nas to też nie ominie i skoro tradycyjni dostawcy telewizji kablowych mogą napotkać problemy natury finansowej (technologia "kosztuje") to nie ma się co dziwić, że potentaci telekomunikacyjni widzą w tym żyłę złota. Mówiąc o tradycyjnych dostawcach kablówek mam na myśli małe firmy działające lokalnie, ale w skali kraju posiadający znaczny procent użytkowników.

Wracając do Cisco. Tych informacji nie nalazłem na naszych stronach producenta ale na amerykańskiej.

Featured Content

Polish Telco Quadruples Core Bandwidth

Netia chose Cisco CRS-1 Carrier Routing Systems for IPoDWDM (40G) for high capacity' date=' resiliency, and lower total cost of ownership.[/quote']

Klikając w ten link (http://www.cisco.com/en/US/prod/collateral/routers/ps5763/case_study_c36-518850.pdf) wpadamy na całkiem zgrabnie opowiedzianą historyjkę o Netii. Ma się rozumieć po angielsku. Tak czy inaczej - z tego dokumentu można dowiedzieć się SPORO interesujących rzeczy o Netii. O tym co osiągnęła na naszym rynku i w jakim kierunku chce iść.

W/g Cisco Visual Networking Index światowy ruch podwaja się co roku. Firmy pośredniczące w obsłudze ruchu po prostu MUSZĄ temu podołać jeżeli chcą przynajmniej tylko utrzymać klientów. Infrastruktury sieciowej nie zmienia się co roku więc od czasu do czasu przychodzi taki moment, w którym księgowi nie dowierzają własnym oczom (na widok faktury). Trzeba kupić coś raz a dobrze. Firma Cisco doskonale wie, że nie jest sama na tym świecie i konkurencja nie śpi. Dlatego ostatnio jakby się otworzyła na współpracę z innymi producentami. Opisywany model może być uzbrojony w podzespoły innych producentów. I właśnie taki kierunek w planach swojej inwestycji wyznaczył p. Krzysztof Baran, chief technology officer w Netii.

“With this core upgrade' date=' we can boost the capacity of our existing optical infrastructure to 40 Gbps using IPoDWDM,” says Mr. Baran. “Because the Cisco CRS-1 is very interoperable with equipment from many vendors, we can take advantage of Cisco’s 40-Gbps leadership and also lower the total cost of ownership over the life of the solution. This was very important because we have an open, nonproprietary environment and ease of integration is critical.” [/quote']

Dołączona grafika

Czy to są tylko pobożne życzenia jakiegoś szefa IT w Netii? Niezupełnie. Jak widać na powyższej mapie Polski, Netia poważnie przyłożyła się do roboty. Choć 40 Gbit/s zdecydowanie szału nie robi, to jednak nie zapominajmy, że Netia zrobiła duży krok naprzód. Zakupiła platformę łatwo i stosunkowo niedrogo możliwą do rozbudowy. Nie zapominajmy, że moduły CRS-1 dają sygnał na odległość 2 tysięcy km bez potrzeby wzmacniania. A mniej wzmacniaczy (czyli w sumie przekaźników) oznacza mniejsze lagi. Kasjo, juras, Ralliart i Micz - widzicie TO między Gdańskiem a Poznaniem? Mi to wygląda na Bydgoszcz! Ktoś nas wreszcie zauważył (a nie tylko wiecznie Toruń i Toruń ).

Czas pomówić o w sumie najważniejszej kwestii: cenie za przesłany megabit.

Dołączona grafika      Dołączona grafika

Garść wyjaśnień, czyli legenda:

1. Wszystkie oferty pochodzą z aktualnych cenników obu firm. W przypadku Netii odpuściłem sobie transfer 2 Mbit/s ponieważ był w identycznej cenie jak 4 Mbit/s (więc i tak nikt by go nie wybrał) a tylko by zmniejszył czytelność tabelki.

2. UPC posiada 2 cenniki ofert: jeden dla mieszkańców Warszawy i okolic a drugi dla reszty kraju.

3. Na wykresie w przypadku UPC zamieściłem opcję "reszta kraju" z uwagi na to, że Warszawa to ok. 4.25% ludności Polski, więc w zasadzie "nie liczy się w ogólnym rozrachunku". Te 4.25 punkta procentowego wyliczyłem dzieląc ilość mieszkańców Wawy przez mieszkańców Polski. Źródło: http://um.warszawa.pl/v_syrenka/miasto/krotko.htm .

4. Netia oferuje promocję: pierwsze 6 miesięcy za 1 zł a reszta normalnie. W przypadku UPC link "promocje" zaprowadził mnie tu:

Dołączona grafika.

Jak widać UPC nie wyrabia się nawet ze swoją stroną, a szkoda (dla mnie) bo ja właśnie jestem w UPC (15 Mbit/s) ... Promocja w UPC wygląda tak, że gdy weźmiemy jeszcze 2 inne usługi to najtańszą dostaniemy gratis. Tego nie brałem pod uwagę, ponieważ skupiłem się tylko na Internecie. Poza tym Netia też oferuje promocje jak bierze się "komplet". Biorąc pod uwagę jedynie usługę dostarczenia Internetu (tak jak jest w moim i Kasjo przypadku) nie mamy żadnych zniżek czy rabatów. Mamy za to zwyżkę za umowę na czas nieokreślony.

5. Jak widać na wykresie (powered by Open Office :P) klienci UPC płacą prawie połowę więcej w stosunku do klientów Netii za ten sam transfer.

6. Dlaczego Netię "stać" na tak tanią ofertę? na to pytanie odpowie Wam Cisco.

Enabled aggressive merchandising of the new performance (“4x Internet access performance for the same price”)

Dzięki CRS-1 4-ro krotnie spada koszt dostępu do sieci. W końcu jest to osiągnięcie celu jaki wyznaczyła sobie Netia (Lower operating costs to enable competitive pricing of services). Może i inwestycja jest droga' date=' ale i tak coś trzeba było kupić aby wytrzymać rosnące z roku na rok wymagania klientów w sprawie przepustowości.

Na screenach nie ma pewnej rzeczy, ale jest jeszcze mały bonusik dla klientów Netii: Nawet w najtańszej ofercie jest pięć kont e-mail o wielkości 7 GB każde, czyli 35 GB powierzchni dyskowej za FREE. Na backupy jak znalazł. Zawsze można coś podzielić RARem i wysłać hurtem na swoją skrzynkę. To tak się mówi, ale UPC daje 1 konto o pojemności 10 MB. To nie jest błąd - cała skrzynka to masakryczne 10 megabajtów.

Na koniec zostawiłem sobie temat chmury. To, że w nie wejdziemy jest tylko kwestią czasu. Jeżeli najwięksi producenci sprzętu i oprogramowania poważnie przygotowują swoje produkty pod Cloud Computing tym bardziej gwarantuje, że w końcu się ich doczekamy.

CHALLENGE ● Protect investment in the core fiber infrastructure while increasing capacity for broadband traffic and new services

RESULTS ●  Increased capacity for IP VPNs and Ethernet leased lines, enabling growth of the business customer base

Jak widać, sprzęt już jest, teraz czekamy tylko na soft.

A teraz odpowiedź na tytułowe pytanie: Dokąd zmierza Netia?

Jeżeli wierzyć, że firma bierze sobie do serca słowa pana Barana ("Even with the current state of the global economy, we are seeing an increase in broadband traffic") i w najbliższych latach nie obetnie mu budżetu to można sądzić, że firma spokojnie nadąży zarówno za obecnymi wymaganiami rynku (Internet) jak i zrobiła solidny krok w stronę świadczenia usługi IPTV. To co, że maksymalny transfer na dziś to 8 Mbit/s gdy UPC umożliwia 120 Mbit/s. Transfer transferem ale świat wchodząc w erę chmury potrzebuje też wydajnych urządzeń dla VPN i podobnych rozwiązań (dla przedsiębiorstw).

Jeszcze słowo o szczytowej przepustowości. Prawda jest taka, że mając nawet kosmiczny download nie przeskoczymy niskiego uploadu serwera. Na swoich 15 Mbitach/s rzadko kiedy mam łącze obciążone powyżej 80-90%. Najczęściej są to dosłownie grosze, ale one są z reguły "ze świata". Niektóre polskie serwery potrafią przytkać mi neta .

Piszę o tym ponieważ nawet gdyby wszyscy wybrali ofertę 120 Mbit/s to i tak infrastruktura sieciowa UPC by się nie przemęczała. Obecnie pisze post, czasami coś ściągam (ale rzadko z dużą szybkością), przez większość czasu nie korzystam z netu a przecież komp nie chodzi całą dobę. To oznacza, że nie generuję jakiegoś super dużego ruchu ani teraz ani gdybym miał 120 Mbitów/s. No chyba, że wejdzie IPTV, ale do tego czasu Netia powinna rozbudować swoje nowe szafki .

Powyższy art jest moją osobistą wypowiedzią a nie reklamą Netii czy Cisco. Jednakże jak ktoś tak sobie pomyślał to niech sobie myśli dalej - w końcu żyjemy w wolnym kraju :P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Gość
Ten temat jest zamknięty i nie można dodawać odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...