Jump to content
Sign in to follow this  
Przem0l

Tanie Windowsy

Czy Windws 7 Ultimate wart jest swojej ceny?  

4 members have voted

 1. 1. Czy Windws 7 Ultimate wart jest swojej ceny?

  • TAK
   2
  • NIE
   1
  • Mniej więcej
   1
  • Nie obchodzi mnie to
   0


Recommended Posts

Dołączona grafika Pytanie może wydać Wam się trywialne, ale w gruncie rzeczy jest dość poważne.

Pamiętacie czasy Windowsa XP PRO? Pro kosztował przeszło tysiąc złotych a obecnie też potrafi (BOX) trzymać nieco kosmiczną cenę. Windows 64 bit wyszedł na nasze nieszczęście tylko w wersji PRO a nie Home (i w dodatku OEM), dzięki czemu wyjątkowo się nie spopularyzował. Trzymając się cen PRO BOX mamy wizję systemu niewiele lepszego w cenie sporo wyższej. 32 bitowa wersja na dodatek z technicznego punktu widzenia wcale nie jest lepsza bo posiada tylko jądro domowego XP. 64 bity to Windows Server 2003 więc jak już widać mamy technologię wartą znacznie więcej za "grosze".


Tyle, że tych groszy trzeba były (i nadal trzeba) wywalić całkiem sporo... ZA sporo. Obecnie Microsoft chyba dostrzegł brak większego zainteresowania wersjami PRO i ÜBER PRO, więc spuścił ostro z tonu i oferuje Windowsa 7 PRO za poniżej 500 zł a Ultimate za poniżej 700 zł (nawet 670). To już jest kawał solidnego systemu, który wart jest swojej ceny. Oczywiście jest to "IMHO", więc każdy z Was może mieć inne odczucie, pamiętajcie jednak o tym, że w przeszłości M$ nie rozpieszczał - nawet w przypadku Windowsa 2000 PRO ceny zaczynały się od kafla.Naturalnie XP 64 bit też był po części wart swojej ceny, żeby nie powiedzieć, że przy nim 32 bitowa wersja to zdzierstwo. Jądro 2003 Server to nie tylko wyższa stabilność, odporność na wirusy czy wsparcie dla wątków 2GB+. To głównie komendy, które nie działają w wersji 32 bit oraz możliwość choćby stawiania kontrolera domen :P. A co za tym idzie z Windowsa Enterprise Edition pozostało znacznie więcej dobrotek. Wystarczy tylko nieco pokombinować, bo tak się składa, że M$ w swoim lenistwie nie wykastrował zbytnio EE. Czy tak samo postąpił w przypadku Windowsa 7 Ultimate to nie wiem bo nie wnikałem (nawet szczególnie nie miałem potrzeby).


Moja odpowiedź na tytułowe pytanie to "TAK". I jeżeli miałbym już kupować system to tylko w maksymalnej wersji. Do tego doliczcie mały spadek cen i jakąś promocję i możliwa będzie w niedługim czasie cena 499 zł (oby). W takiej cenie chętnie bym się zaopatrzył w ten system, oczywiście wraz z Service Packiem .

Jak już jest mowa o płaceniu za OS to nie mogę się doczekać nowej edycji Mandrivy Extreme, bo trójka nieco mnie zawiodła :P.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

×
×
 • Create New...