Jump to content

Recommended Posts

Dostałem Dell Precision M4700. A w nim dysk ST500LM000. I tu zaczyna się przygoda :).

Ten dysk to porażka. Niby ma te 8GB SLC ale nie kupuje się takiego lapka do oglądania śmiesznych kotów w necie. Kontroler dysku nie robi nic innego jak tylko sprawdza, które dane są hot data a które cold data, czyli mamy typowy tiering danych. Sęk w tym, że mając odpalonych 5-6 maszyn wirtualnych to oznacza dla mnie koniec pracy. Jak zacznę coś dłubać w którejś maszynie to kontroler przerzuca dane na SSD, przez co podstawowy dysk 5400rpm jest zawalony na 100% przez długi czas. Niestety skaczę z maszyny na maszynę, wiec przez większość dnia mam 100% zużycia dysku.

To jest jakaś masakra, na szczęście szef "ciepło" przyjął zapotrzebowanie na ~250GB mSATA SSD wraz z rozbudową RAMu do 32 GB.

 

Tego lapka używam do testów. Produkcyjnie mam blade servery. Skoro mam replikację 2 DC + DNS, storage server z v-iSCSI, klaster niezawodnościowy złożony z 3 nodów hostujący wiele usług i klienta to nic nie muszę robić żeby dysk mulił. Wystarczy, że poleci automatyczny snapshot to usługi zaczną przerzucać się pomiędzy najwydajniejszymi nodami, o replikacji online AD nie wspomnę. Jednym słowem - ten dysk to jest jakaś masakra. W takich momentach co chwilę zmieniają się hot data, co tylko dobija HDD. Dobrze, że USN rollback już nie występuje w 2012 R2. Bym się pochlastał ;).

 

Pewnie w domu ten dysk dałby radę, ale kto do domu kupuje lapka za kilkanaście tysi z biedną grafiką (Quadro).

 

Dobić was? OK :)

Co prawda momentami mam te 500-600 IOPS, ale po odliczeniu podatku dla systemu, "dla mnie" pozostaje jakoś niewiele z tego. Lag na 30-50 sekund to norma gdy zaczyna się przenoszenie hot data.

O mały włos zapomniałbym o transferach ^^. Bywają momenty gdy udaje mi się przekroczyć megabajt/s. Czasami potrafi pozytywnie zaskoczyć strzałem np. 5-7MB/s po to żeby potem zawalić się na 100% w ramach "optymalizacji". Warto było dopłacać do hybrydy :P.

Co prawda w "benchmarkach" wychodzi to ładnie, bo rzadko kiedy benchmarki chwytają ponad 8 GB.

 

//update

idzie się zaj.bać. 4 minuta leci od kiedy mam 100% dysku. W życiu nie kupię takiego dysku prywatnie - wolę zwykły 7200rpm (w tej cenie) i niech sobie pomieli momentami. Przynajmniej całość będzie działać.

Link to post
Share on other sites

Zachciało się lapka do maszyn wirtualnytch to się ma :P Z moich personalnych rekordów w ostatnim czasie mogę tylko się pochwalić plikiem 450kB excel któy wciągał 1,2GB ram podczas działania i system coś marudził o zwiększeniu limitu stronnicowania :D

Link to post
Share on other sites

A no zachciało się :). Dobrze, że szef klepnął upgrade więc problemy znikną. Do tego negocjuję 2-3 blade tylko na testy (choć to i tak mniej niż miałem w Pesie :P ).

 

A wracając do tematu... hybryda się nie sprawdza. Lepiej wybrać albo talerz albo SSD. Półśrodki tylko pogarszają sprawę.

Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...