Jump to content

Recommended Posts

Dostałem Dell Precision M4700. A w nim dysk ST500LM000. I tu zaczyna się przygoda :).

Ten dysk to porażka. Niby ma te 8GB SLC ale nie kupuje się takiego lapka do oglądania śmiesznych kotów w necie. Kontroler dysku nie robi nic innego jak tylko sprawdza, które dane są hot data a które cold data, czyli mamy typowy tiering danych. Sęk w tym, że mając odpalonych 5-6 maszyn wirtualnych to oznacza dla mnie koniec pracy. Jak zacznę coś dłubać w którejś maszynie to kontroler przerzuca dane na SSD, przez co podstawowy dysk 5400rpm jest zawalony na 100% przez długi czas. Niestety skaczę z maszyny na maszynę, wiec przez większość dnia mam 100% zużycia dysku.

To jest jakaś masakra, na szczęście szef "ciepło" przyjął zapotrzebowanie na ~250GB mSATA SSD wraz z rozbudową RAMu do 32 GB.

Tego lapka używam do testów. Produkcyjnie mam blade servery. Skoro mam replikację 2 DC + DNS, storage server z v-iSCSI, klaster niezawodnościowy złożony z 3 nodów hostujący wiele usług i klienta to nic nie muszę robić żeby dysk mulił. Wystarczy, że poleci automatyczny snapshot to usługi zaczną przerzucać się pomiędzy najwydajniejszymi nodami, o replikacji online AD nie wspomnę. Jednym słowem - ten dysk to jest jakaś masakra. W takich momentach co chwilę zmieniają się hot data, co tylko dobija HDD. Dobrze, że USN rollback już nie występuje w 2012 R2. Bym się pochlastał ;).

Pewnie w domu ten dysk dałby radę, ale kto do domu kupuje lapka za kilkanaście tysi z biedną grafiką (Quadro).

Dobić was? OK :)

Co prawda momentami mam te 500-600 IOPS, ale po odliczeniu podatku dla systemu, "dla mnie" pozostaje jakoś niewiele z tego. Lag na 30-50 sekund to norma gdy zaczyna się przenoszenie hot data.

O mały włos zapomniałbym o transferach ^^. Bywają momenty gdy udaje mi się przekroczyć megabajt/s. Czasami potrafi pozytywnie zaskoczyć strzałem np. 5-7MB/s po to żeby potem zawalić się na 100% w ramach "optymalizacji". Warto było dopłacać do hybrydy :P.

Co prawda w "benchmarkach" wychodzi to ładnie, bo rzadko kiedy benchmarki chwytają ponad 8 GB.

//update

idzie się zaj.bać. 4 minuta leci od kiedy mam 100% dysku. W życiu nie kupię takiego dysku prywatnie - wolę zwykły 7200rpm (w tej cenie) i niech sobie pomieli momentami. Przynajmniej całość będzie działać.

Zachciało się lapka do maszyn wirtualnytch to się ma :P Z moich personalnych rekordów w ostatnim czasie mogę tylko się pochwalić plikiem 450kB excel któy wciągał 1,2GB ram podczas działania i system coś marudził o zwiększeniu limitu stronnicowania :D

A no zachciało się :). Dobrze, że szef klepnął upgrade więc problemy znikną. Do tego negocjuję 2-3 blade tylko na testy (choć to i tak mniej niż miałem w Pesie :P ).

A wracając do tematu... hybryda się nie sprawdza. Lepiej wybrać albo talerz albo SSD. Półśrodki tylko pogarszają sprawę.

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Create New...