Jump to content

Recommended Posts

Mam problem z podłączeniem dwóch dysków do komputera.

Oba dyski podpinane poprzez SATA, pierwszy 160GB drugi 500GB.

Gdy podpinam pojedynczo wszystko działa, ale gdy podłączam oba jednocześnie to: zależnie od ustawienia zworek, albo widzi tylko jeden dysk i z niego startuje albo widzi oba (oba jako MASTER w biosie i nie można tego przestawić nawet za pomocą zworki) lub startuje windows i podczas wczytywania systemu zawiesza się i nie chce się uruchomić.

Co może być przyczyną??

Dodam że pod linuxem wszystko chodzi jak należy.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Przede wszystkim SATA nie rozpoznaje MASTER/SLAVE - w przypadku tego standardu decydujące znaczenie ma podłączenie do fizycznego portu na płycie głównej np SATA_0_MASTER, SATA_0_SLAVE, SATA_1_MASTER, SATA_1_SLAVE

Nie zmieniałeś ostatnio w biosie ustawienia trybu SATA z IDE na inne? Windows jest bardzo czuły jeżeli chodzi o partycje aktywne/rozruch. Niewłaściwe podłączenie kończy się brakiem boot, natomiast zmiana trybu SATA prowadzi do wieszania się systemu przy prawidłowym rozruchu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Czyli co mam spróbować zrobić? Podłączyć raczej inaczej nie da rady bo w płycie głównej są tylko dwa porty na SATA.

Boot jest dobry bo windows próbuje się uruchomić lecz się zawiesza gdy są wpięte dwa dyski.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Również mi to wygląda na słabe zasilanie. Ewentualnie zobacz czy masz włączone w biosie AHCI, i jeśli tak, to wyłącz je. Możliwe że drugi dysk nie ma po prostu AHCI. Możesz też spróbować podłączyć drugi dysk już podczas pracy systemu, i zobaczyć czy ci się wyłoży czy nie.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.

×
×
  • Create New...