Skocz do zawartości

Intel wprowadza chipset X79


Ralliart

Recommended Posts

Nie da się nie zauważyć premiery nowego chipsetu Intela X79 i związanych z tym nowości. Oczywiście na razie ich ceny są zaporowe, ale i tak trzeba zacząć się interesować, bo już niedługo premiera Ivy Bridge, które będzie wspierać nową podstawkę LGA2011. Na chwilę obecną na ten chipset są dostępne tylko procesory Sandy Bridge-E kosztujące odpowiednio 2300 i 4000zł co skutecznie ogranicza grono potencjalnych nabywców. Mnie osobiście zainteresowała płyta Gigabyte GA-X79-UD5

Dołączona grafika

Większość płyt jest zbliżonych do referenta, ale najważniejsze cechy wspólne to:

1. Rozmiar E-ATX

2. 8 slotów na pamięć (czterokanałowa), obsługa do 64GB ram

3. 3 sloty PCI-E 3.0 (2x16 i 1x8)

4. 14 portów SATA

5. 4 porty USB 3.0

6. 12 fazowe zasilanie

7. UEFI

ad 1)

Bez dużej obudowy się nie obędzie....

ad 2)

Tutaj będzie dłuższy wywód:

normal mode on

  • 32 GB ram to wydatek rzędu niecałych.... 700zł... Za tyle dostaniemy dwa zestawy: Kingston DDR3 8GB(4x4GB) 1600MHz HyperX Genesis CL9. 1600Mhz i 32GB mnie przekonuje, a was?
  • 64 GB ram kosztuje już 2336zł i nie jest to rozwiązanie super, albowiem za tą cenę dostaniemy osiem kości KINGSTON KVR1066D3Q8R7S/8G. Niestety, w tym wypadku cena jest już naprawdę spora, a na dodatek prędkość wynosi jedynie 1066Mhz. Za to powiedzieć na osiedlu "mam 64GB ram w komputerze"... priceless :D Co niektórzy mają mniejsze dyski twarde.
maniak mode on

  • Wersja hardcore numer 1: koszt 64 GB ram to... 6800zł. Za tą cenę dostaniemy cztery zestawy ADATA XPG Gaming Series 2x8GB 1333MHz DDR3. Szczerze przyznam, że ta cena mnie z miejsca zwaliła z nóg. 16GB DDR3 w układzie 4X4GB 1600Mhz to koszt zaledwie 350zł, jak czytaliście wyżej, natomiast układ 2x8GB i na dodatek 1333Mhz kosztuje blisko 5 razy więcej (fakt, że zasilanie to 1,35V). Szook...
  • Wersja hardcore numer 2: 64 GB ram i koszt 5408zł - rozwiązanie podobne do poprzedniego, tyle, że tym razem kupujemy osiem pojedynczych zestawów A-Data AXDU1333GW8G9-1G. W porównaniu do poprzedniej wersji oszczędzamy 1400zł - czyli mniej więcej Nvidię 570 i już mamy SLI :D
  • Wersja hardcore numer 3: brak, bo ze względu na ograniczenie napięcia do 1,5V nie ma pamięci 2000Mhz i szybszych które spełniałyby ten warunek. Wiem, że kingston już coś przygotował, natomiast nie ma jeszcze tych pamięci w ofercie

ad 3)

to już chyba powoli standard, mi brakuje jednego slotu PCI-E x4

ad4)

brak IDE, ale ktoś kto kupuje taką płytę bierze to pod uwagę moim zdaniem. W sam raz na potężną macierz dyskową

ad5)

mogłoby być więcej, a nawet wszystkie mogłyby być USB 3.0

ad6)

Jest co zasilać, więc to nie dziwi

ad7)

standard u Gigabyte

Ja już zacząłem oszczędzać :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Gość
Ten temat jest zamknięty i nie można dodawać odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...