Skocz do zawartości

Windows XP i 7 jako Terminal Server


Przem0l

Recommended Posts

Oczywiście mowa jest o legalnym sposobie, a nie o zamianie pliczków, bo równie dobrze można „ściągnąć datacenter z neta”.

Tanio i przyjemnie można to załatwić kupując licencje „TSCAL” od firmy ThinStuff, gdzie stoją one o połowę taniej niż te od M$. Można też zobaczyć XPUltimate.

W czym tkwi problem? Wraz z XP (nawet Pro) otrzymujemy 10 CALi. Jak się domyślacie, nie jest to zbyt wiele, szczególnie jeśli wziąć pod uwagę fakt, że Win7 daje nam 20 CALi. Te 10 CALi musi nam wystarczyć na: drukarkę (bądź MLF), komp do backupów (bądź NAS), klientów i inne serwery. Jeżeli wyodrębnimy serwer do baz danych to pozostaje nam 7 komputerów, z których mogą łączyć się użytkownicy. I to nie tylko ci lokalni ale i zdalni (przez VPN, itp). Pozostaje jeszcze kwestia routera, monitoringu (jak jest) i innych magicznych sprzętów (bo zawsze się coś znajdzie). Microsoft oficjalnie nie nazywa routera urządzeniem, ale jeżeli ten router to komp z Linuxem to jak mniemam odchodzi nam kolejna CALka.

Więc pozostaje nam max 6 kompów. Kiepsko. Co prawda mając Windowsa 7 pozostaje nam 16 kompów, ale 16 vistowych sesji zarżnie przeciętnego kompa (cała nadzieja w SSD, dobrym kontrolerze i kupie RAMu i rdzeni). Mniejsza o to.

M$ spuścił z tonu wydając Server 2011 Esentials, dostajemy za pół ceny „prawie” Enterprajsa plus 20 CALi gratis ale bez możliwości dołożenia sesji zdalnych (kupionych od M$. TS i XPU można kupować do woli). W tym wypadku trzeba się zastanowić czy dla tych 5 CALek więcej warto płacić 3x więcej (w stosunku do 7 Pro) i czy faktycznie wykorzystamy Server Role niedostępne w zwykłym Windowsie. Pamiętać należy o „plusach” zwykłego systemu, ponieważ jest wiele użytecznych programów, które nie pójdą na systemie, który ma w nazwie „server”. Albo też pójdą ale w wersji „droższej”.

Cóż, serwer plików, drukarek, sesji zdalnych, baz danych (SAP) i tak dalej spokojnie uciągnie XP oraz 7, z czego pamiętajcie, że XP w wersji 64bit to jądro, komendy i stabilność 2003 Server. Tak na marginesie .

„Gdzieś, kiedyś” czytałem, że nawet udział sieciowy to urządzenie w/g M$, oto dowód, że tak nie jest:

Szanowny Panie Przemysławie,

Mowa jest oczywiście o urządzeniach fizycznych. Każdy komputer może udostępniać oraz pobierać nieokreśloną liczbę plików. Jedno połącznie – jedna maszyna fizyczna.

W przypadku jakichkolwiek pytań proszę o kontakt.

Z poważaniem,

Karolina Kamińska

Centrum Obsługi Klienta Biznesowego Microsoft

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Gość
Ten temat jest zamknięty i nie można dodawać odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...