Skocz do zawartości

Phenom II BE X4 965 rocks


Przem0l

Recommended Posts

Naturalnie nie musicie się ze mną zgadzać, ale fakty mówią same za siebie:

Phenom II X4 965  R. O. C. K. S.

W tej cenie platformy nie znajdziecie niczego u Intela co mogłoby się chociaż równać a o wyprzedzeniu nie mówiąc.

Ten proc to QUAD z fabrycznym zegarem 3,4 GHz, HT 4 GHz i 8 MB pamięci cache (2 MB 2 LVL i 6 MB 3 LVL). Brakuje mu tylko 2x stamina 3 LVL :D.

Jego cena na allegro w 2 sklepach jest poniżej 950 zł co czyni go sporo tańszym od Q9650 i porównywalnym do Q9550 (2,83 GHz).

Wydajnościowo dogania serię QUAD Intela (zegar w zegar - naturalnie w zależności od zastosowań) a co do rodziny Core i7 jeżeli nawet zagwarantuje średnią wydajność 920-stki to i tak nie będzie źle zważywszy na dużą różnicę w cenie płyt głównych. Nie będę się rozczulał nad drogimi modelami gdy w najnowszym teście pclabu wygrywa w OC (wbijając w ziemię 2x droższe płyty) płyta za < 300 zł http://pclab.pl/art37339-20.html Przypomina mi to moją sytuację: moja płyta (GA na P35) pozwala podbić stabilnie w stresie q6600 na 3,8 GHz. Opisywana płyta jest oczywiście pod AM3 i DDR3.

Czym się tak podniecam? Wysokim zegarem w niskiej (w stosunku do Core i7) cenie całej platformy. Oczywiście 140 watów już na starcie potrafi nieco popsuć ten wspaniały obrazek, ale gdy przypomnimy sobie, że 920 wciąga 125W to te 15 W różnicy staje się wręcz niewidoczne. Poza tym w idlu procek nadrabia to spadkiem apetytu na moc do marnych 9 watów.

Chcecie więcej miodu i orzeszków? Jest to seria BE czyli Black Edition, co oznacza odblokowany mnożnik. Przy lekko zwiększonym napięciu redakcja chipu wycisnęła 4 GHz na powietrzu osiągając tylko 5 stopni C większą temperaturę na rdzeniach http://www.chip.pl/testy/podzespoly-pc/procesory/amd-phenom-ii-x4-965-black-edition

Być może lepiej kupić o 300 zł tańszy model i "pogodzić się" ze stratą 400 MHz, być może warto też zupgradować BIOS płyty AM2+ żeby zaoszczędzić kolejne setki złotych (przy większej ilości pamięci) na wyborze pamięci operacyjnej (DDR2 zamiast DDR3), ale powiem Wam jedno: jak miałbym dziś zmienić kompa (lekki zastrzyk palącej w ręce gotówki) to bym się nawet nie zastanawiał: BE 965 na GA-MA770T-UD3P z 8 GB DDR3 (przynajmniej 1333 MHz). Oczywiście + wymiana chłodzenia na płycie + szlify. Nawet jakbym nie miał tego zbytnio kręcić to choćby dla zbicia temperatur w stresie.

Nie twierdzę, że Core i7 jest do bani bo nie jest. Wystarczy porównać procentowy zysk mocy przy maksymalnym stabilnym OC na powietrzu i AMD wraz ze swoim the-best-of-the-best może się schować. W końcu kto powiedział, że seria 9xx ma walczyć z Core i7? Walka zacznie się dopiero przy następnej serii, chociaż takie teksty słyszymy już od dłuższego czasu (od Core 2 Duo).

***  BIG  EDIT  ***

Już nie chcę procka AMD, wolę swojego Core 2 Quad Q6600 + lekkie OC niż ten szmelc 965 BE!

Po zapoznaniu się z testami na THG http://www.tomshardware.com/reviews/phenom-x4-965,2389.html muszę przyznać, że AMD stosuje nieuczciwą praktykę.

Porównajcie wyniki testów z THG, porównajcie procki jakie ze sobą walczą i zobaczcie opisy testów. To jeden wielki fanboy`izm! W testach WinRARa, Photoshopa i tych, w których liczy się tylko wydajność 1 rdzenia, czyli 99% aplikacji "domowych" skręcony do 3,8 GHz Phenomowi 2 965 BE często nie daje rady.  A często niedoścignionym przeciwnikiem jest stary Quad 2,8 GHz na LGA 775... Żenujące...

Oczywiście całkowicie pomijam testy syntetyczne, jako że często wyciskają max z danej technologii czego nie robi "zwykły", ogólnie dostępny i wykorzystywany soft.

Skoro procki Intela młócą Phenomy w wielu zastosowaniach to, nie wiedzieć czemu, THG wykonało testy procesorów w grach ... w wysokich rozdzielczościach, z wysokimi detalami i często z Anty Aliasingiem. Przecież wiadomo, że w takim wypadku wymięknie grafa i wyświetlone FPSy będą podobne na bardzo odmiennych prockach. Bądź co bądź, Quad Intela trzymał się wręcz doskonale w większości gier, pozostawiając spory margines OC.

I tutaj pojawiają się 2 pytania:

1. Dlaczego kręcono tylko procesor AMD, stawiając go (3,8 GHz w najnowszej technologii) w szranki ze stokowym 2,8 GHz starej technologii Intela? Gdzie jest OC Quada 9550? Jakby wyglądały wyniki 9550 @ 3,8 GHz na tle Phenoma 2? W końcu AMD chwali się podobną wydajnością "zegar w zegar".

2. Dlaczego nie wykonano testów gier w najniższych ustawieniach graficznych, czyli tak gdzie się da: 640x480, wszystkie opcje na OFF/THE LOWEST... . Jak by wtedy wyglądały słupki na wykresach?

Tak jak obecnie kultywuje się modę na wytykanie Intelowi (na terenie UE) stosowania brzydkiej polityki tak rozumiem, że w wykonaniu AMD jest to jak najbardziej FAIR.

Wiecie co mi to przypomina? Pamiętacie Pentium 4? Modele o zegarach powyżej 3 GHz powalały na kolana ... dużymi cyframi przed "MHz", gdy w tym czasie modele AMD Athlon XP czy (szczególnie) późniejsze Athlon 64 wgniatały P4 w ziemię przy niższych zegarach. Teraz sytuacja się odwraca, szkoda tylko, że brak jest uczciwych i rzetelnych testów.

.......................................

Dlaczego nie jadę po AMD po całości? Bo chociaż stara się dotrzymać kroku Intelowi (nie ważne jak), przez co Intel zmuszony jest ulepszać swoje produkty i zjeżdżać z cenami. Kto na tym zyskuję, chyba nie muszę mówić.

AMD nie walczy na wydajność "zegar w zegar" ale jak widać "osiągi w danej cenie". Nie jest to złe, ale... ALE jeżeli w danej cenie mamy do wyboru procesor od AMD , który na powietrzu osiągnie + 10, +20 % w domowych warunkach lub od Intela, który osiągnie spokojnie +30% i więcej (a przy stokowych prędkościach wydajność ich jest porównywalna) to ja wolę zostać przy Intelu. Być może tańsze i wolniejsze modele AMD dojdą po OC do podobnych wartości, przez co osiągną te +30% mocy, ale bez kręcenia nawet nie warto ich porównywać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Trzeba przyznać, że dwie rzeczy mnie w poście urzekły:

Pierwsza to wiara w bezstronność testów w polskich portalach informatycznych :D Drugi to powołanie się na mojego ulubionego Chipa :P Nie ma zmiłuj dałeś ciała. Grunt, że się zreflektowałeś.

Druga rzecz to skrajność uczuć - Przem0l już od jakiegoś czasu pała coraz większą miłością do procesorów marki AMD i tego nie ukrywa. Ba nawet powiedziałbym, że ma sensowne argumenty na poparcie swoich tez i doskonale wie dlaczego chce tego proca. Tyle, że 99% ostatnich takich zachwytów kończy się w ten sam sposób: może i AMD zrobiło coś dobrze, ale przynajmniej rok za późno. Tak na marginesie rozbawił mnie komentarz w jednym z testów, gdzie ktoś bardo przytomnie zauważył, że jak AMD wypuści sześciordzeniowy procesor to będzie on lepszy od Core i7... ręce opadają...

A ja życzę AMD jak najlepiej i owocnej pracy, bo nie dam za Core i9 2000 :P Mógłby być tańszy gdyby się postarali :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Pierwsza to wiara w bezstronność testów w polskich portalach informatycznych Język Drugi to powołanie się na mojego ulubionego Chipa Język Nie ma zmiłuj dałeś ciała. Grunt' date=' że się zreflektowałeś.[/quote']

Hehe, powiem Ci to co mówiłem Kasjo już nie raz: "to nie tak jak myślisz" :D. Nie twierdzę, że wszystko co można wyczytać na stronkach w domenie .pl jest naciąganą historyjką dla grzecznych dziewczynek, nawet jeśli ocieka optymizmem bardziej niż moje potrawy margarynką . Ciężko jest mi uwierzyć w te 5 stopni po wbiciu 4 GHz i podbiciu napięcia, ale co tam - w tym kraju nie takie cuda miały miejsca. Co do Chipa - wiem, że nie możesz zasnąć bez spalenia kolejnego egzemplarza ich wypocin. W sumie doskonale to rozumiem .

Ba nawet powiedziałbym' date=' że ma sensowne argumenty na poparcie swoich tez i doskonale wie dlaczego chce tego proca.[/quote']

AMD zauważyło, że jak nie weźmie się do roboty ... to już nie będzie musiało się brać. Intel to już nie ta sama sierotka, która wkopała się z NetBurstem - Intel to dobre karty sieciowe, procesory "na każdą okazję" w przeciwieństwie do AMD (nawet nVidia ma swoje CPU w netbookach a AMD nie) i już niedługo Laraberre. AMD zostało za mało czasu na wspominanie pradawnych czasów Athlona 64. Trzeba działać i pomału widać wyniki.

Tyle' date=' że[/quote']

Ot cała kwintesencja tego tematu: "Tyle, że", "AMD prawie", "AMD już niedługo", a może po prostu AMD ma za lekko z Intelem? Może potrzebuje silnego kopa od konkurencji żeby się wreszcie obudziło i zrobiło "swoje" Laraberre wykorzystując absolutnie nieosiągalny dla Intela potencjał kart ATI? Ja mogę nie wiedzieć jak przerobić to na x86/x64 ale ich naukowcy raczej powinni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Ot cała kwintesencja tego tematu: "Tyle, że", "AMD prawie", "AMD już niedługo", a może po prostu AMD ma za lekko z Intelem? Może potrzebuje silnego kopa od konkurencji żeby się wreszcie obudziło i zrobiło "swoje" Laraberre wykorzystując absolutnie nieosiągalny dla Intela potencjał kart ATI? Ja mogę nie wiedzieć jak przerobić to na x86/x64 ale ich naukowcy raczej powinni.

Powinna im dokopać VIA to może wreszcie zabraliby się naprawdę porządnie za robotę. I mówię serio - gdyby w jakimś segmencie głównym konkurentem Intela została właśnie VIA to dopiero wtedy prezesi AMD może by wreszcie skumali, że są dalej z tyłu niż na pierwszy rzut oka się wydaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

AMD serią Phenom/Athlon II to za dużo nie nadgoni Intela. Właściwie to zatrzymało zwiększającą się różnicę technologiczną.  Chociaż do końca nie można osądzać, bo jeszcze  by musiały spaść ceny 45nm, być bardziej dostępne dla większości mniej zmożnych/wymagających i trzeba zobaczyć na tych co by wymnieniali same cpu.  

Co do 965 wiadomo, że rewelacji nie ma żadnej- nie widziałem takiego testu ale zapewne osiągnie się to samo co na 955 na tym samym zegarze, z tym,  że tutaj jset udoskonalony proces technologiczny. Szkoda że nie było porównania czegoś takiego jak te dwa puścić na 3.4 i zmierzyć pobór prądu. Podobno w 975 ma zmienić się rewizja rdzenia, może będzie jeszcze lepiej siękręcić :D

BTW Doskonały przykład, że TDP  Intela a AMD to co innego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Gość
Ten temat jest zamknięty i nie można dodawać odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...