Skocz do zawartości

Program potwierdzający nie do podrobienia datę plików


Arac

Recommended Posts

Witam serdecznie, szukam programu które będzie realnie w 100% pewnie potwierdzał datę plików albo pakował je razem z potwierdzeniem daty (pewnym potwierdzeniem nie do potrobienia) daty - czyli kiedy dokładnie został zapisany (dzień i godzina )

w takim sensie że np. będzie się łączył (program) przez internet aby potwierdzić tą datę z pewnych stron z czasomierzem. Nie chodzi mi o taką datę jak utrwala win zip win rar 7 zip czy tego typu program, bo to jest zawodne i można łatwo podrobić , bez problemu taką datę że nie będzie w 100% pewności że jest ona realna, chodzi mi o coś takiego aby ten program jakiś plik który chcemy pakował z datą albo w jakiś inny sposób utrwalał go z datą na podstawie internetu tak aby było 100% pewności że ten plik na pewno został zapisany o tej godiznie i czasie dniu itd ..., aby nie dało się tego podrobić

czy ktoś zna namiary na tego typu program, aby nie zapisywał plików na postawie zegara komputerowego ale internetowego ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Musiałoby to być jakieś dedykowane oprogramowanie, w innym wypadku zawsze można by podrobić taką datę. Znaczy czas utworzenia pliku musiałby być przechowywany w innym miejscu niż to systemowe do tego najlepiej jeszcze zaszyfrowane, tak, że tylko ten program może to odczytać. A do czego taki program miałby służyć?

EDIT:

W zasadzie w zależności od tego do czego miałoby to służyć to mógłbym taki program nawet napisać. Nie trzeba nawet szyfrować daty, informacja o dacie byłaby przechowywana w oddzielnym pliku. Np.

archiwum.zip

plik_z_data_zapisania.txt

zapisywany_plik/pliki

Ale autentyczność dałoby się sprawdzić tylko za pomocą dedykowanego programu, i zapisywałoby się też dedykowanym programem. Ale nie jest to oczywiście zabezpieczenie 100% każde da się jakoś obejść, choćby rzez symulowanie serwera podającego czas, jeśli byłby to serwer ogólnodostępny. Chyba, że napisałoby się własną usługę która uruchamiałaby mechanizmy autentykacji odpowiedzi z serwera w aplikacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Program miałby służyć dla zabezpieczenia (pewnego że nie da się tego podrobić ) plików w firmie na wypadek kontroli (że coś nie zostało np. uttworzone , napisane w innym czasie, wcześniejszym czy późniejszym)

myślę że mógłbyś utworzyć taki program jeśli umiesz i myślę że miałby on wzięcie bo z tego co wyszukuję, (a szukałem dużo)po necie nikt nie wie o czymś takim a jest takie coś potrzebne i użyteczne napewno niejednemu się przyda

program taki np. do pakowania pliku z pewną datą - coś jak rar ale z potwierdzeniem daty ... są takie strony z czasomierzami na necie np. http://24timezones.com/czas_na_swiecie2.php

ale trzebaby tylko pomyśleć jak to zrobić aby nie dało się podrobic niczym takie coś ...

myślę że da się takie coś zrobić ale trzeba konceptu ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Mam już pomysł na program, nawet zacząłem częściowo pisać, ale już znalazłem sposób na jego obejście. Ale coś postaram się jeszcze wymyślić.

Czy pliki pakowane(zabezpieczane) tym programem mogłyby być odczytywalne tylko przez program sprawdzający?

Chodzi o to, żeby osoba nie mogła rozpakować takiego pliku czymś z zewnątrz, tylko dedykowana aplikacją. To w dużym stopniu zwiększa bezpieczeństwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

@Micz: masz możliwość nadawania identyfikatora current_timestamp? Bo tak pewnie byłoby najwygodniej, chociaż wtedy warunkiem koniecznym jest określenie strefy czasowej.

A dedykowany format byłby dobrym rozwiązanie, bo likwidowałby możliwość kombinowania i dzięki temu byłaby możliwość zapisywania informacji o ostatniej dacie spakowania plików.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Też myślałem o użyciu timespampa, bez dedykowanego rozwiązania, czyli np. jakiś zwykły zip plik byłby bardzo łatwy do podrobienia. I to wcale nie musi być jakiś specjalnie wymyślony format, może to być któraś z metod kompresji z hasłem, hasło generowane dynamicznie o długości powiedzmy 24 znaków + jakiś nietypowy format kompresujący byłyby myślę wystarczającym zabezpieczeniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Albo z drugiej strony można użyć jakiego algorytmu szyfrującego który daje podobny wynik do np MD5(AES). Podobno takie szyfrowanie daje dobry rezultat, bo osoba starająca się odszyfrować zawartość pliku stosuje odwrotną metodę deszyfrowania, a na pozór identyczny wynik jest tak naprawdę innym szyfrowaniem. Taki ktoś nie dojdzie wtedy nigdy do zadowalających rezultatów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Gość
Ten temat jest zamknięty i nie można dodawać odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...