Skocz do zawartości

Poszukiwane materiały do nauki


Rogal

Recommended Posts

Tak jak w temacie. Muszę się ostro wziąć za naukę, zwłaszcza z pozycjonowania stron www. Potrzebuję zatem dobrego, sprawdzonego podręcznika traktującego obszernie ale i czytelnie o całym procesie plasowania stron www w silnikach wyszukiwarek. Dopuszczam wersje elektroniczne, kursy na stronach i takie tam. Ważne, aby były sprawdzone i rekomendowane przez was.

Druga sprawa to Joomla. Pracował ktoś z podręcznikami z Helionu? A może jakieś swoje propozycje macie? Podobnie jak w powyższym przypadku mogą być też sprawdzone linki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Pozycjonowanie to szerokie zagadnienie, a twórcy wyszukiwarek pilnie strzegą tajemnic algorytmów pozycjonujących. Kiedyś ważny był page ran strony obecne jego siła spadła, ale pokrótce mówiąc najwyższą pozycję (na danym słowie kluczowym) ma strona, która ma dużo stron z linkiem odsyłającym, którego etykieta zawiera to słowo. Ponad to liczy się też zagęszczenie występowania danego słowa kluczowego w stronie, obecność w tytule i adresie strony. Linki ze stron o podobnej tematyce są wyżej punktowane, od linków o niskiej tematyce. Page rank głównie wpływa na aspekt siły takiego linku, tu nie będę się rozpisywał, bo musiałbym wyjaśnić dokładnie jak się liczy page rank. Generalnie strony z dużą ilością linków osłabiają moc tych linków, znaczy dany page rank dzieli się na więcej stron, linki wewnętrzne też pozycjonują, dlatego wikipedia jest tak wysoko. Google też nakłada kary na strony za stosowanie praktyk niedozwolonych, jak ukryty tekst pisany małą czcionką w kolorze tła. Na pozycję ma chyba też wpływ tempo przyrostu backlinków.

Przede wszystkim, żeby zajmować się pozycjonowaniem profesjonalnie trzeba mieć dobre zaplecze, bo linki z tego samego ip nie pomogą w pozycjonowaniu tak dobrze jak z różnych ip. Tworzy się mnóstwo małych stron o tematyce zbliżonej do strony pozycjonowanej i wypełnia się je treścią, np. tworzysz portal o ofert pracy w twoim regionie, to przy okazji na różnych ip powstaje mnóstwo małych serwisów, blogów itp. na temat rynku pracy, miast z twojego regionu i one linkują do tej strony którą pozycjonują i część do siebie, żeby ich pozycja też była mocniejsza. To jest dosyć kosztowne, bo trzeba mieć sporo adresów ip. To tylko jedna z technik, oczywiście dodaje się też linki do katalogów itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Micz - materiały. Teoria chociaż kompetentna nie pomoże mi w locie. Używałeś jakiś tekstów w internecie? Wierzę, że takie które polecisz będą idealne :) Oczywiście możesz się rozpisać jak tylko chcesz. Załóż nawet oddzielny temat gdzie codziennie jakieś porcje informacji o tajemnicach pozycjonowania będziesz wstawiał. Ja to biorę w całości, nawet kiedyś mogę Ci zapłacić za tą wiedzę :P

Jedno moje pytanie, tak na chłopski rozum.

Tworzę stronie o e - logistyce. Chcę ją pozycjonować.

Wg tego co napisałeś oprócz tego, że lecę ostro z wypełnianiem strony treścią związaną z nowoczesnymi technologiami w logistyce to muszę pokusić się o stworzenie podobnej tematycznie strony na innym adresie tak?

Pozycjonuje wtedy obie czy jedną tylko?

Cholera, gdzie te czasy kiedy człowiek mówiąc "moja strona jest najlepsza" miał na myśli tylko to ile osób ją odwiedza :P Muszę się do tego dobrać jak najszybciej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Ja nie mam wielkiej wiedzy na temat pozycjoonowania, nigdy się tym nie zajmowałem. To co napisałem to ze studiów i trochę z netu, ale generalnie to mało kto się dzieli tą wiedzą. Jeśli link jest w jedna stronę to pozycjonujesz tylko tą na którą link wskazuje. Tu masz to wytłumaczone z grafem, oczywiście to przykład dla 4 stron w praktyce jest to bardziej skomplikowane

http://www.whitelines.nl/html/google-page-rank.html

Nie opłaca się w tym wypadu robić link wzajemny, bo takich stron musisz mieć sporo i to nie ma sensu, żeby pozycjonowała te małe. Powiedzmy masz 50 takich małych stron, i one wszystkie wskazują na ta główną i powiedzmy na kilka kilkanaście spośród siebie, żeby ich siła wzrosła. Ale z tym nie można przesadzić, bo dzielisz siłę strony na każdy link proporcjonalnie, a więc im więcej linków do innych stron tym słabsze pozycjonowanie.

W pozycjonowaniu ma też zgodność strony ze standardami, struktura strony, np. ta co ją w innym temacie pokazałeś miała by gorzej ze względu na flash (utrudnione rozpoznawanie linków) i skomplikowaną strukturę. Po za tym w stronie powinny być odpowiednie elementy. Np. warto żeby słowa z tytułu strony znalazły się w tagu <h1>. Taki tag powinien być jeden na stronie, ilość słów kluczowych, długość opisów itp. powinny być zgodne z zaleceniami wyszukiwarki, pod którą pozycjonujemy (w Polsce sprawę ułatwią niemal całkowita dominacja google) Ale to już raczej uwagi dla twórców stron. Przyjazne link też pomagają np. zamiast /index.php?post_id=7&cat=73 coś takiego /nazwakategorii/tytułposta_73_7.html.

Zainstaluj sobie rozszerzenia do firefoxa, firebug i np. do tego senseo albo którykolwiek, który ci pasuje. Są to rozszerzenia analizujące stronę pod kątem SEO.

https://addons.mozilla.org/pl/firefox/search/?q=seo+firebug&cat=all&x=0&y=0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Opera póki co ma mało rozszerzeń, ja też do przeglądania netu używam opery, ale FF właśnie do takich rzeczy. W operę mąż jedynie wbudowanego odpowiednika firebuga. Nazywa się dragonfly i odpala się go klikają prawym na elemencie i wybierając podgląd elementu, ale i tak jest on mniej wygodny od firebuga. Do analizy pod kątem SEO możesz też użyć tej strony:

http://www.woorank.com/en/www/gurupc.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

  • 3 weeks later...

W dalszym ciągu poszukuję dobrych podręczników do Joomli. Jak ktoś ma jakąś wiedzę na temat tego co warto przerobić to proszę o informację w tym temacie ;)

P.S

Mogą być linki do kursów, które znacie i polecacie - ja sobie najwyżej to jakoś sam już dalej zgrupuje ;) Zależy mi na tym, żeby wszystko było w jednym miejscu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Gość
Ten temat jest zamknięty i nie można dodawać odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...