Skocz do zawartości

Problem? Grafika?


wrest

Recommended Posts

Witam, mam problem z komputerem, mianowicie cały czas podczas gier (i nie tylko) wyskakują mi artefakty, odpalam np. Deus Ex'a i przez całą grę zwyczajnie wyskakują mi na calutkim monitorze mini prostokąty czarne. Odpalam Entropie Universe, gra , która jakiś kosmicznych wymagań nie ma (przy czym odpalam w roz. 1024x768 i niskich detalach, rezultat: jest to samo), do tego wszystkiego co jakiś czas (najczęściej podczas grania lub oglądania filmów z dysku lub youtube) dziwnie miga mi ekran i mój Win7 pokazuje błąd "Sterownik graficzny przestał działać ale został przywrócony...". Strasznie to przeszkadza bo jak na taką grafikę to odpalenie gry w takich detalach + youtube'a powinno być możliwe, a jak próbuje zrobić takie połączenie to ekran miga co 30s. może co minute i wywala mi ten sterownik. Strasznie to męczące i jestem ciekaw czy właściwie karta nadaje się na śmietnik, czy może ktoś zna jakiekolwiek rozwiązanie. Dodam jeszcze że czasem wyskoczy mi blue screen (tam pisze Disk crash... i ładują się procenty), nie wiem czy to ma jakieś znaczenie i czy to wina dysku czy robi po prostu taki krótki scan disk po odnalezionym problemie, trudno się zorientować bo trwa to pare sekund. Karta graf. ani nie stuka, nie puka, nic złego się z nią nie dzieję, jakoś specyficznie się nie nagrzewa, wiatrak chodzi, tak naprawdę sprawia wrażenie sprawnej. Niżej podaję specyfikację i treść problemu, który znalazł Windows 7.

Słyszałem o rozwiązaniu jako włożenie karty graf. do piekarnika nagrzanego do 180' na 8 minut, ta metora cieszy się powodzeniem u wielu ludzi ale posiada też opinię porażki (zdecydowanie jest ich mniej), ja niestety boje się tych metod bo są dla mnie raz że z kosmosu, dwa że nie mam kasy na kolejną, wolę pół sprawną kartę od niesprawnej. Niby były tłumaczone złym działaniem tzn. włączali piekarnik z termoobiegiem itd. ale tak czy inaczej nie spróbuje.

Błąd:

Windows

Problem: Video hardware error

Pliki pomagające opisać problem:

WD-20120202-1712.dmp

sysdata.xml

WERInternalMetadata.xml

Wyświetl tymczasową kopię tych plików

Ostrzeżenie: Jeśli problem został spowodowany przez wirusa lub inne zagrożenie zabezpieczeń, otwarcie kopii tych plików może zakłócić działanie komputera.

Specyfikacja:

Motherboard: Gigabyte GA-M61PME-S2P

Processor: AMD Phenom 8450 Triple - Core processor 2.1GHz

RAM: 2x 1GB RAM GoodRam 800MhZ

Hard Disk: Seagate Barracuda 320Gb model:ST3320620AS

Graphic Card: Gigabyte GeForce 9600 GT 1GB

Próbowałem już zmiany sterowników na trochę starsze ale niestety nie przyniosło efektu, jest jak było.

RAM mam na pewno sprawny, procesor również.

Proszę o diagnozę i pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Ściągnij OCCT, wejdź w zakładkę GPU: 3D i uruchom test w najwyższej rozdzielczości i DirectX 9 a w Test Type zaznacz Infinite. Dopilnuj też aby opcja "Error Check" była zaznaczona. Jeśli w czasie testu w górnym lewym rogu ekranu będą pojawiały się błędy to prawdopodobnie karta jest uszkodzona.

Z tym sposobem na piekarnik, to najpierw sprawdźmy czy karta jest sprawna czy nie a dopiero później bawmy się w jej wygrzewanie.

Jeśli jednak karta okaże się sprawna, weź miernik i sprawdź napięcia na linii 12V w stanie spoczynku i obciążenia (do obciążania OCCT - zakładka Power Supply). Nie sugeruj się odczytami programowymi, sprawdź samemu miernikiem, ponieważ odczyty są często fałszywe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Sprawdź jeszcze miernikiem napięcia na zasilaczu na linii 12V w spoczynku i przy obciążeniu. Bezpieczne wahania napięć na linii 12V to 0,1V - 0,2V. Jeśli napięcia będą w porządku możesz przystąpić do wygrzewania karty. Jeśli nie, sprawdzimy czy zasilacz nie jest uszkodzony.

Otóż odkręcamy z karty wszystkie części plastykowe, radiatory, wiatraczki, wsio, zostaje nam czysta goła karta.

Rozgrzewamy piekarnik do 180*C-200*C (tak, piekarnik) i wkładamy kartę na jakimś niemetalicznym, nietopliwym podkładzie. Trzymamy kartę ok 10min po czym wyłączamy piekarnik i zostawiamy grafikę do ostygnięcia (nie dotykamy jej i nic).

Powinna odżyć na nowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Sprawdź jeszcze miernikiem napięcia na zasilaczu na linii 12V w spoczynku i przy obciążeniu. Bezpieczne wahania napięć na linii 12V to 0,1V - 0,2V. Jeśli napięcia będą w porządku możesz przystąpić do wygrzewania karty. Jeśli nie, sprawdzimy czy zasilacz nie jest uszkodzony.

Miernik mi wskazuje między 11,55 a 11,65 w stresie. Nie wiem czy to ok.

@Edit. Sprawdziłem jeszcze raz, miernik wskazuje nawet do 11,3V w stresie, a 11,8V w spoczynku, włożyłem starą kartę Radeona 3450 to w stresie trzyma się 11,8V w spoczynku 12V. Przypomniałem sobie że z kartą są problemy praktycznie odkąd miałem problem z prądem w domu, często miałem przesilenia, padał prąd w domu, przyjechali elektrycy wtedy i powiedzieli że jedna puszka miała stare instalacje i się w niej dosłownie paliło i były skoki i spadki napięcia. Teraz wychodzi na to że mam do wymiany zasilacz i kartę graf. dobrze rozumiem? Bo nic mocniejszego nie wsadzę w komputer bo zasilacz tego nie utrzyma, a karta na drugim komputerze, który zasilacz ma w porządku (trzyma stale 12V, w stresie schodzi max do 11,95V) i dalej wyskakują Errory w OCCT. Wszystko wydaję się dziwne ponieważ mam na taką maszynę dość dobry zasilacz 500V iBox'a, może firma zasilacza nie jest jakaś przednia ale nigdy nie miałem z nią jednak żadnego problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

IBox? Tosz to większe g*wno niż mój Matravers z rynku! Kupuj nowy zasilacz, bo i tak i będzie go trzeba zmienić (gdy Ci komputer wybuchnie to będziesz zmuszony wymienić, choć nikłe szanse, że jakieś części ze spalonego komputera odzyskamy). IBox + stara instalacja elektryczna = Smród, troche dymu i spalony komp.

Jeśli chodzi o napięcia tego zasilacza, są wyjątkowo stabilne na ten zasilacz (co aż dziwne) więc zasilacz nie jest winny złemu działaniu karty, jednak jego zmiana napewno zmniejszyła by ryzyko spalenia się komputera. Jeśli będziesz kupować zasilacz, nie schodź poniżej Feelów III lub zasilaczy o podobnej do niego jakości wykonania.

Możesz zaryzykować sposobem na piekarnik, nikt nie lubi grać w morzu artefaktów więc warto spróbować. Kartę prędzej czy później trzeba będzie wygrzać w piekarniku lub poprostu wyrzucić, bo kończy się jej żywot, lub trafiłeś na wadliwą sztukę. Nikt nie lubi jednak grać w morzu artefaktów więc warto spróbować. Wygrzewając kartę w piekarniku znacznie skraca się jej żywot, ale przez ten czas gra jest bez artefaktów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Odnośnik został osadzony automatycznie.   Wyświetlaj jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...